Bezawaryjne i ekonomiczne prowadzenie przewodów w procesie oczyszczania wody

| Wydarzenia

Globalny kryzys gospodarczy wpłynął negatywnie na sytuację rynku stali w Polsce, ale mimo tego zużycie stali w kraju wyraźnie rośnie. Szacuje się, że pod koniec 2014 roku będzie ono kształtowało się na poziomie ponad 10 mln ton.

Bezawaryjne i ekonomiczne prowadzenie przewodów w procesie oczyszczania wody

Jednym z producentów wyrobów długich ze stali węglowych i stopowych jest Huta ArcelorMittal Warszawa, należąca do Koncernu ArcelorMittal. Huta oferuje szeroki wachlarz gatunków stali w tym łożyskowych, automatowych, sprężynowych, do nawęglania i o podwyższonej wytrzymałości, a także stal do zbrojenia betonu. Wyroby produkowane w hucie ArcelorMittal Warszawa znajdują zastosowanie w przemyśle samochodowym, maszynowym, łożyskowym, w przeróbce plastycznej oraz w budownictwie.

W ArcelorMittal Warszawa, w celu modernizacji systemu prowadzenia przewodów zasilających mostek zgarniający, pracujący w zbiorniku klarownicy w obszarze Stacji Uzdatniania Wody Wydziału Walcowni P-20, zastosowano nowoczesną aplikację e-prowadnikowo - kablową firmy igus.

System ten zapewnia jak dotąd bezawaryjną pracę, utrzymując ciągłość procesu technologicznego oczyszczania wody. Poprzednia aplikacja, oparta na bębnie kablowym i swobodnym prowadzeniu przewodu, była bardzo awaryjna. Przewód elektryczny, zasilający mostek zgarniający, często wypadał z koryta kablowego. Dochodziło do jego mechanicznych uszkodzeń, problemów z napędem bębna - co prowadziło do licznych przestojów w procesie oczyszczania wody oraz generowało koszty naprawy. Ponadto nowy system doskonale sprawdza się w warunkach zimowych; jest odporny na niskie temperatury oraz opady śniegu – podkreśla Rafał Obszański, koordynator ds. procesów WTP ArcelorMittal Warszawa.

      Firma igus zaproponowała zastosowanie systemu zasilania e-prowadnikiem serii 2500, otwieranego po zewnętrznym promieniu w celu zapewnienia szybkiej wymiany przewodu, wraz z przewodem sterowniczym CF77 do dużych obciążeń z płaszczem zewnętrznym z PUR. Przewód wyróżnia się odpornością na działanie oleju i ciężkich osadów, które znajdują się w zanieczyszczonej wodzie w zbiorniku klarownicy.

      Zastosowany e-prowadnik z kablem sterowniczym i z rynnami prowadzącymi dla przejazdu o długości 30 m jest integralną częścią całkowicie zakrytego systemu Basic Flizz, który bardzo dobrze sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych i dużym zabrudzeniu np. w oczyszczalniach ścieków, wody procesowej itp. Firma igus wykonała całkowity montaż systemu zasilania i spółka ArcelorMittal Warszawa otrzymała gwarancję na system Basic Flizz - twierdzi Project & Installation Engineer firmy igus Rafał Gralewski.

System Basic Flizz od igus zapewnia bezawaryjną pracę oczyszczania wody w Stacji Uzdatniania Wody w hucie ArcelorMittal w Warszawie.