Napędy i sterowania hydrauliczne firmy Bosch Rexroth w kombajnie chodnikowym FR 160 Famur SA

| Wydarzenia

Ważną częścią procesu wydobycia węgla kamiennego są dołowe prace przygotowawcze wykonywane najczęściej za pomocą kombajnów chodnikowych, czyli samojezdnych maszyn górniczych przeznaczonych do drążenia wyrobisk korytarzowych i komorowych głównie w skałach płonnych. Istotą ich działania jest skrawanie skały przez obrotowy organ urabiający zamontowany na ruchomym ramieniu. Urobiona skała pobierana jest przez umiejscowiony w przedniej części kombajnu system ładujący, który połączony z kombajnowym przenośnikiem zgrzebłowym, podaje urobek na znajdujący się za kombajnem system transportu - przenośnik lub wóz odstawczy.

Napędy i sterowania hydrauliczne firmy Bosch Rexroth w kombajnie chodnikowym FR 160 Famur SA

Jednym z najnowszych przykładów możliwości zastosowania zespołów hydrauliki siłowej Bosch Rexroth w tym obszarze jest nowy typ kombajnu chodnikowego FR160, który dołączył do oferty kombajnów chodnikowych firmy Famur, czołowego polskiego producenta maszyn górniczych. Jego nowoczesna konstrukcja została opracowana z myślą o oczekiwaniach użytkowników poszukujących wydajnych i bezpiecznych rozwiązań, które pozwalają na osiąganie bardzo dobrych wyników produkcyjnych. Kombajn przeznaczony jest do drążenia wyrobisk korytarzowych poprzez urabianie kopalin użytecznych, jak również skał płonnych o wytrzymałości na ściskanie do 95 MPa.

Założenia techniczne dla nowej maszyny opracowali inżynierowie z Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Famur - Famur Institute. Przyświecał im cel uzyskania możliwości automatyzacji pracy kombajnu, w tym zdalnego sterowania pracą maszyny w strefach zagrożonych wybuchem IM2 wg RL 94/9/EC.