Niezawodne i innowacyjne rozwiązania od igus w świecie motoryzacyjnym

| Wydarzenia

Przemysł motoryzacyjny osiągnął 5-procentowy wzrost sprzedaży w 2014 roku. W pierwszych miesiącach tego roku jest on jeszcze wyższy. Wiele przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej w Polsce planuje modernizację zakładów produkcyjnych lub budowę nowych, inwestują w automatyzację linii produkcyjnych, aby sprostać wymaganiom rynku i obniżyć koszty wytwarzania.

Niezawodne i innowacyjne rozwiązania od igus w świecie motoryzacyjnym

Firma igus bardzo dobrze sprawdza się w branży motoryzacyjnej, ponieważ stawia na innowacje i już kolejny rok z rzędu notuje wzrost obrotów na poziomie kilkunastu procent. Polimerowe łożyska ślizgowe iglidur bardzo dobrze spisują się w branży samochodowej. Dowodem na to jest fakt, że zamontowano już w samochodach osobowych ponad 200 mln łożysk ślizgowych firmy igus. Specyficzne właściwości, takie jak wysoka odporność na wycieranie, duża wytrzymałość na ściskanie, dobre właściwości tłumienia drgań (co wiąże się z redukcją hałasu) sprawiają, że łożyska ślizgowe iglidur są szczególnie odpowiednie do zastosowań w siedzeniach samochodowych, układach sterowania, czy przekładniach biegów. Dzięki takim właściwościom materiału, jak bezkorozyjność, samosmarowność i cicha praca iglidur nadaje się doskonale do stosowania w zawiasach drzwi, mechanizmach wycieraczek oraz w mechanizmach składanych dachów w kabrioletach.

Aplikacje bardziej wymagające, gdzie może pojawić się wyższa temperatura (nawet do 315°C chwilowo), również mogą być realizowane z wykorzystaniem trybopolimerów. Panewki od igus wykorzystywane są w układach dolotowych powietrza do silnika, a nawet w zaciskach hamulców. Cięgna igubal z powodzeniem zastąpiły metalowe cięgna w turbosprężarkach do silników diesla.

Polimerowe niskoprofilowe łożyska drylin N bardzo dobrze sprawdzają się np. w podłokietniku, gdzie niezbędna jest płynna i cicha praca.

W branży motoryzacyjnej znajdują zastosowanie e-prowadniki serii E2 micro firmy igus, które doskonale sprawdzają się w zastosowaniu w drzwi przesuwnych, systemie regulacji siedzeń, w mechanizmach podnoszenia szyb i w klapach bagażnika. Samochody z łożyskami z iglidur już od wielu lat jeżdżą po drogach całego świata i ciężko obecnie znaleźć choćby jeden model auta, który nie zawiera przynajmniej jednego łożyska od igus. Dodatkowo wielkim testem technicznym była akcja iglidur on tour, zorganizowana na 50-lecie firmy. W jednym małym aucie z segmentu A zainstalowano łożyska z iglidur, aż w 45 aplikacjach. Następnie auto przejechało ponad 100 tys. kilometrów po drogach całego świata, po czym zostało rozebrane i dokonano oceny zużycia panewek. Test wypadł wzorowo. Szerokie zastosowanie bezsmarowych łożysk ślizgowych iglidur w różnych aplikacjach na całym świecie w branży motoryzacyjnej zapewnia bezobsługową pracę, co wiąże się także z ochroną środowiska naturalnego, ponieważ materiały iglidur nie wymagają użycia ani kropli smaru i spełniają wymagania RoHS oraz REACH.