Targi Energetab 2015: znane, sprawdzone, wciąż bezkonkurencyjne
| WydarzeniaPonad 700 wystawców zgłosiło już swój udział w tegorocznych Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2015. Organizatorzy zapewniają, że zdecydowana większość z nich zaprezentuje najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, służące niezawodnemu wytwarzaniu i dostarczaniu energii elektrycznej.
Na tegorocznym targowym stoisku firmy ABB nie zabraknie oczywiście nowości, ale znaczącą część ekspozycji zajmą także produkty, które już zostały pozytywnie zweryfikowane przez rynek i są chętnie wykorzystywane przez klientów. Pełną ofertę targową można znaleźć na specjalnej, dedykowanej targom, stronie stworzonej przez ABB: Targi Energetab 2015.
Łącznik DS1
Wśród nowości, ABB zaprezentuje pierwszy na świecie synchroniczny łącznik średniego napięcia typu DS1 w izolacji suchego powietrza, który został zaprojektowany specjalnie dla baterii kondensatorów.
- Łącznik jest w stanie wykonać operacje otwierania i zamykania dopływu energii nie powodując wahań napięcia lub prądu rozruchowego - mówi Tomasz Walędzik z ABB - Zdecydowanie zmniejsza w ten sposób narażenie urządzeń na awarię i przedłuża bezawaryjną pracę kondensatorów, eliminując niekorzystne zjawiska. Idealne połączenie półprzewodników, sterowanie modułem elektronicznym oraz synchronizacja z siecią umożliwiają zwiększenie niezawodności i sprawności układu oraz przedłużenie żywotności komponentów.
Wyłącznik Vmax
Innym produktem dynamicznie zwiększającym swój udział w rynku jest wyłącznik typu Vmax. Jego zalety wymienia Krzysztof Pałgan, dyrektor handlowy Dywizji Produktów i Systemów dla Energetyki ABB:
- Kolejny produkt odpowiedzialny za bezpieczeństwo, który chcemy zaprezentować w Bielsku, to próżniowy wyłącznik średniego napięcia typu Vmax. Jego pewność działania, jakość wykonania i optymalne parametry obrazują nasze podejście do produktów dla energetyki.
Jego zdanie podziela Kamil Piekutowski z ABB:
- Dla urządzeń i aparatury energetycznej, oprócz norm, które każdy z dopuszczonych do sprzedaży produktów musi spełniać, równie ważne stają się dziś inne cechy i właściwości, takie jak jakość zastosowanych podzespołów oraz bezobsługowość w trakcie długoletniej eksploatacji. Bardzo istotna jest na przykład pewność działania w sytuacjach krytycznych dla sieci, a układy zasilające, w których pracują nasze wyłączniki, uzyskują dzięki nim najwyższy poziom niezawodności SIL.
Milion rozdzielnic
Vmax, pokrewny wyłącznikowi VD4, znanemu i cenionemu przez użytkowników, dzięki swojej kompaktowej budowie, jest wykorzystywany do zabudowy w rozdzielnicach, nie tylko wytwarzanych przez firmę ABB. Przykłady takich rozdzielnic także będzie można obejrzeć podczas bielskiej wystawy. Firma ABB zaprezentuje rozdzielnicę niskiego napięcia MNS, która przez ostatnie 25 lat została zainstalowana ponad milion razy na całym świecie.
Przy okazji prezentacji rozdzielnicy firma przypomni również swój ceniony produkt, jakim są obudowy rozdzielcze TwinLine. To kompletna rodzina szaf wolnostojących i naściennych wytwarzana w dwóch klasach ochronności i trzech głębokościach. W połączeniu z wtykowym system rozdzielczym SmissLine daje nowoczesne i zoptymalizowane pod kątem użytkownika rozwiązanie, przeznaczone do montażu pól rozdzielczych.
Ochrona sieci elektroenergetycznych
Niezwykle istotne w całym systemie są również systemy zabezpieczające. To one dbają o to, aby urządzenia nie były narażone na uszkodzenia spowodowane awariami lub niekorzystnymi zjawiskami w sieci energetycznej.
- Podstawową funkcją zabezpieczeń, na przykład REL670, które także zostaną zaprezentowane w Bielsku, jest ochrona sieci elektroenergetycznej przed skutkami zwarć - tłumaczy Krzysztof Kossak z ABB - Niezwykle istotny jest nie tylko czas zadziałania, ale także algorytmy, które zapobiegają zbędnym wyłączeniom podczas awarii, znajdującej się poza strefą chronioną.
Zabezpieczenie odległościowe REL670 zoptymalizowane zostało pod kątem linii przesyłowych najwyższych napięć. Najnowsza wersja tego zabezpieczenia ma ulepszony algorytm szybkiej strefy, a jednocześnie przekaźnik spełnia wymagania związane z szyną procesową.
Niezawodny ACS 2000
Stoisko ABB uatrakcyjni również napęd średniego napięcia ACS 2000, od lipca 2014 r. produkowany w Polsce, w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim.
- Zapewnia on elastyczne i skuteczne sterowanie silnikiem i jest przyjazny sieci (bardzo mały THDi). Gwarantuje wysoką niezawodność, łatwą instalację i szybkie uruchomienie, a do tego jest doskonale zabezpieczony - mówi Marek Budzisz z ABB - Nie ma już bezpieczników SN, które działają "wolno". ACS2000 "obroni się" sam w znacznie krótszym czasie dzięki szybkim półprzewodnikom mocy i niezawodnym metodom pomiarowym. Zanim prąd zwarcia narośnie do niebezpiecznej wartości, nastąpi wyłączenie i rozładowanie zgromadzonej energii.
InGRID, czyli zdalne sterowanie siecią
Warto także dodać, że uczestnicy bielskich targów będą mieli okazję zapoznać się z systemem zdalnego zarządzania i sterowania siecią średnich napięć.
- Zestaw InGRID pozwala zdalnie sterować i monitorować urządzenia energetyczne, na przykład za pomocą iPada - mówi Adam Haraziński z ABB - Nasza targowa konfiguracja pozwoli wydawać polecenia rozłącznikom, które są zainstalowane w Finlandii. Za pośrednictwem przenośnego urządzenia podłączonego do internetu, będzie można decydować o otwarciu lub zamknięciu łączników oddalonych o kilka tysięcy kilometrów. Jednocześnie InGRID pozwoli nam obserwować on-line, dzięki zainstalowanym kamerom, czy komendy zostały prawidłowo wykonane.
Stawiamy na jakość
- Firma ABB zawsze była i wciąż jest firmą innowacyjną, stawiającą na jakość produktów i niezawodność ich działania. W tym roku, podczas bielskich targów chcemy o tym przypomnieć - podsumowuje Krzysztof Pałgan - Oczywiście przekłada się to na ceny naszych produktów, ale prawda jest taka, że bez kompromisów jakościowych nie da się uzyskać ceny, która będzie konkurencyjna na rynku. Naszym atutem jest pewność działania produktów, prostota ich instalacji oraz eksploatacji, a także niskie koszty użytkowania. Na szczęście coraz więcej inwestorów zdaje sobie z tego sprawę i kalkuluje korzyści, jakie dają poszczególne produkty, nie tylko w momencie ich zakupu.