Trako 2015: nagroda dla ABB za system ENVILINE ERS

| Wydarzenia

Trako, największe i najbardziej prestiżowe targi kolejowe w Polsce, już za nami. W tym roku do Gdańska zawitało przeszło 600 firm z ponad 20 krajów. Jednym z wystawców była firma ABB, która otrzymała nagrodę im. prof. Jana Podoskiego za system ENVILINE ERS.

Trako 2015: nagroda dla ABB za system ENVILINE ERS

ENVILINE ERS otrzymał wyróżnienie w kategorii "Infrastruktura zasileniowa i elektroenergetyczna". Jury konkursu, organizowanego przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej, doceniło innowacyjność systemu oraz liczne zalety, które przyczyniają się do bardziej energooszczędnego funkcjonowania sieci trakcyjnej w komunikacji miejskiej.

ENVILINE ERS to owoc współpracy inżynierów ABB z Aleksandrowa Łódzkiego oraz naukowców z Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Nagrodzony system umożliwia odzyskiwanie energii z hamujących pojazdów. W celu uniknięcia rozpraszania energii na rezystorach pokładowych, w których zamieniania jest ona na ciepło i bezpowrotnie tracona, układ ERS oddaje ją do sieci prądu przemiennego. Zgromadzona energia może zostać sprzedana do dystrybutora energii elektrycznej lub zużytkowana przez potrzeby własne podstacji (klimatyzacja, czy też oświetlenie). Dzięki temu całkowita ilość energii wykorzystanej przez system transportu trakcyjnego może zostać zmniejszona o 10-30 proc. bez konieczności inwestowania w nowy tabor lub systemy sterowania siecią.

- Cieszymy się, że nasz produkt, który powstał w Polsce, został doceniony przez rodzime środowisko. Nagroda imienia profesora Podoskiego ma dla nas szczególne znaczenie, bo wyróżnia najlepsze rozwiązania technologiczne dla trakcji elektrycznej i jest sygnowana nazwiskiem honorowej postaci w historii elektryfikacji polskiego transportu szynowego - powiedział Maciej Kordas, kierownik obszaru sprzedaży w lokalnej Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów ABB.

Nagroda zdobyta na targach TRAKO 2015 jest kolejnym wyróżnieniem dla systemu ERS, który został już nagrodzony m.in. na targach Railtex 2013 w Londynie oraz zdobył prestiżowy tytuł IET Innovation Vehicle Technologies Award, przyznawany przez Institution of Engineering and Technology.

Więcej na temat systemu ENVILINE ERS: www.abb.pl/ENVILINE