Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci

| Wydarzenia

Przemysłowe spalarnie odpadów to jeden z segmentów przemysłu, do którego od kilkudziesięciu lat ABB dostarcza rozwiązania "pod klucz" z zakresu automatyki, energetyki, analityki i systemów sterowania. W Europie pracuje wiele instalacji, w których sprawdzają się aparatura i urządzenia ABB. Wkrótce takie instalacje zostaną również uruchomione w Polsce. Polityka "jednego dostawcy", coraz częściej doceniana przez inwestorów, pozwala na obniżenie kosztów i zwiększenie niezawodności kluczowych instalacji.

Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci

Pomijając specjalistyczną technologię spalania odpadów, budowę pieca oraz część mechaniczną zakładu, firma ABB jest w stanie dostarczyć wszystkie urządzenia i systemy niezbędne do prawidłowego działania instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Kompleksowa oferta spółki obejmuje doradztwo, projektowanie, zarządzanie projektem, a także dostawy urządzeń i uruchomienia w zakresie części energetycznej, automatyki oraz systemów optymalizacji pracy, sterowania i monitorowania emisji spalin.

Tysiące systemów automatyki

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla tej branży rozwiązań są opracowane wspólnie z wieloma producentami kotłów i turbin standardy przemysłowe, których celem jest zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i niezawodności tych kluczowych dla spalarni elementów infrastruktury. Systemy zabezpieczeń (ESD) oraz systemy sterowania palnikami (BMS) produkcji ABB należą do najczęściej stosowanych na całym świecie.

Dotychczasowe doświadczenia w wielu różnych instalacjach, zasilanych różnorodnym paliwem, wykazały ich wysoką dyspozycyjność i niezawodność. Dotychczas ABB dostarczyła ponad 1200 takich systemów automatyki dla turbin większości światowych producentów. Rozwiązania te obejmują monitoring, sterowanie i zabezpieczenia turbiny. Są ściśle zintegrowane z systemem automatyki zakładu, gwarantując bezproblemową integrację na poziomie technicznym, operacyjnym oraz diagnostycznym.

Również w zakresie monitoringu emisji spalin, rozwiązania ABB są zweryfikowane przez rynek i od wielu dziesięcioleci wykorzystywane na całym świecie w spalarniach odpadów. Niewątpliwym atutem firmy jest jej obecność na rynku lokalnym, co pozwala na dostosowanie rozwiązań do specyficznych potrzeb i zaprojektowanie systemu tak, by spełniał wymagania regionalne i krajowe.

Czytaj więcej o systemach ESD od ABB.

Mniej ciepła, mniej hałasu

Niebagatelne znacznie, w przypadku technologii oferowanych przez ABB, ma poprawa efektywności energetycznej zakładu. Szacuje się, że w przypadku spalarni odpadów nawet do 15 proc. wygenerowanej energii pochłaniają potrzeby własne. Największymi źródłami strat są starej generacji transformatory, układy napędowe pomp i wentylatorów (silniki o niskich sprawnościach oraz układy regulacji pozbawione falowników), a także przewymiarowane instalacje oraz urządzenia.

Dostępne dzisiaj systemy i urządzenia zwiększają efektywność procesu oraz zmniejszają zużycie energii przy jednoczesnym zwiększeniu dyspozycyjności i niezawodności infrastruktury technicznej. Właściwa konfiguracja oraz integracja systemów może zmniejszyć te straty nawet o 30 proc.

ABB jest wiodącym na świecie dostawcą transformatorów, wśród których można znaleźć wyjątkowo wydajne i innowacyjne urządzenia EcoDry, które zmniejszają straty o 65 proc. w przypadku pracy jałowej oraz o 33 proc. pod pełnym obciążeniem. Podobna sytuacja jest z silnikami elektrycznymi. Te o wysokiej efektywności zużywają i tracą mniej energii.

Generują mniej ciepła i mniej hałasu, a także nie wymagają częstego serwisowania. Najnowszy i wielokrotnie nagradzany silnik ABB klasy premium (IE4) jest o 5 proc. bardziej wydajny niż porównywalne silniki standardowe. Biorąc pod uwagę, iż 90 proc. kosztów silnika w całym cyklu jego użytkowania pochłania zużycie energii elektrycznej, są to znaczące oszczędności.

Czytaj więcej o transformatorach EcoDry od ABB.

Problematyczne przewymiarowanie

Jednym z często spotykanych problemów, szczególnie w zakładach oddanych do użytku wiele lat temu, jest przewymiarowanie urządzeń, takich jak silniki, pompy czy wentylatory. Taki sprzęt jest w stanie generować ogromne straty, nie dając w zamian żadnych korzyści. Dlatego coraz popularniejsze staje się sterowanie silnikami pomp i wentylatorów napędami o zmiennej prędkości. Ich zastosowanie prowadzi do zmniejszenia zużycia energii nawet o 50 proc. Oferowane przez ABB napędy AC i DC znajdują zastosowanie we wszystkich branżach przemysłowych.

Czytaj więcej o napędach ABB.

Bez względu na skalę

ABB dostarczyła swoje rozwiązania do kilkuset przemysłowych spalarni odpadów na całym świecie. Wszystkie sprawdziły się pod względem niezawodności i efektywności w każdym wykorzystywanym obecnie systemie spalania odpadów oraz przy różnej technologii budowy pieca. Rozwiązania te obsługują zarówno największe na świecie instalacje, jak i małe, lokalne zakłady o niewielkim rocznym przerobie.

Wszystko to dzięki temu, że bez względu na skalę inwestycji spółka oferuje rozwiązania gwarantujące maksymalną dostępność, niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo przy możliwie najniższych kosztach. ABB udziela klientom wsparcia na każdym z etapów budowy i eksploatacji instalacji.

Poczynając od wsparcia technicznego na etapie projektowania całej instalacji i doboru poszczególnych urządzeń, poprzez ich dostawę, montaż, uruchomienie, szkolenia obsługi, aż po eksploatację, przeglądy, naprawy bieżące, świadczenie umów serwisowych i dostawy części zamiennych. Ponadto zapewnia stałe podnoszenie wersji oprogramowania systemów klasy DCS, by zagwarantować klientom wysokie standardy w zakresie pewności ruchowej i bezpieczeństwa eksploatacji w całym cyklu życia instalacji.

Sławomir Dolecki