Bęben kablowy dla prowadników przewodów wchodzi na scenę

| Wydarzenia

e-spool firmy igus osiąga sukces w badaniach emisji hałasu e-spool firmy igus, bęben kablowy dla prowadników przewodów, przeszedł wzorowo wszystkie badania natężenia hałasu w laboratorium testowym igus. Oznacza to, że ten produkt wyróżnia się na rynku jako idealne rozwiązanie dla zastosowań w obszarach wrażliwych na hałas, takich jak np. technika sceniczna. Dzięki oszczędzającemu miejsce e-spool’owi, przewody elektryczne, media lub światłowody mogą być prowadzone razem w jednym systemie, bez potrzeby stosowania pierścienia ślizgowego.

Bęben kablowy dla prowadników przewodów wchodzi na scenę

Specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych do ruchu, firma igus z siedzibą w Kolonii, dysponuje największym laboratorium testowym w branży o powierzchni użytkowej 2750 metrów kwadratowych, w którym wszystkie produkty muszą przejść wiele różnych testów. Przeprowadza się tam ponad 3000 podstawowych i dedykowanych dla użytkownika testów rocznie, dla samych systemów prowadników przewodów w 180 maszynach testowych, w warunkach rzeczywistych. Należą do nich testy dotyczące pracy w różnych temperaturach i ciśnieniach, a nawet w kontakcie z substancjami chemicznymi, m.in. testy są również przeprowadzane w specjalnej komorze hałasu, gdzie e-spool firmy igus poddano intensywnym testom pod względem emisji hałasu w trakcie pracy. Podczas testów udowodniono, że bębny e-spool przeznaczone do dostarczania danych i mediów najnowszej generacji są bardzo ciche. W szczególności brak pierścieni ślizgowych znacznie minimalizuje emisję hałasu w tym specjalnym bębnie. W tych testach e-spool wyposażony w „maty antywibracyjne” był w stanie osiągnąć poziom poniżej 46 dB (A).

Badania w laboratorium testowym firmy igus udowodniły również wydajność e-spool w odniesieniu do jego żywotności. Oprócz emisji hałasu, bęben został przetestowany pod kątem zgodności z oczekiwaniem klienta dotyczącym żywotności. Wynik był zaskakujący: przy pełnym rozciągnięciu do dwunastu metrów, zintegrowana sprężyna powrotna przez cały czas utrzymywała wymagane naprężenie wysuwanego e-prowadnika, a przy maksymalnym ruchu obrotowym używanego prowadnika twisterband firmy igus, e-spool znacznie przekroczył wymagane 24 000 podwójnych cykli. Prowadnik twisterband działa jako obracające się połączenie, poprzez które przewody prowadzone są bez zakłóceń dla prowadnika, co pozwala na rotację bębna. igus oferuje e-spool z jednym lub dwoma prowadnikami twisterband, w zależności od ilości przewodów do przeprowadzenia. Osiągalna żywotność, zależna od stosowania i wykonania, wynosi do około jednego miliona cykli. W przypadku modelu z bębnem sprężynowym, sprężyna musi zostać wymieniona po 75.000 podwójnych przesunięciach. W przypadku e-spool zasilanego napędem silnikowym nie jest to konieczne.

Nadaje się do zastosowań ograniczających hałas

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że e-spool jest idealny do zastosowań mających na celu ograniczenie hałasu, takich jak instalacje sceniczne. Ruchome elementy sceniczne muszą być przenoszone tak płynnie i cicho, jak to możliwe, a jednocześnie system zasilania energią musi mieć niewielkie rozmiary, aby poradzić sobie z ograniczoną przestrzenią. Analogicznie, fabryki oraz centra logistyczne, w których limity emisji hałasu coraz częściej są normą, także stanowią odpowiednie obszary dla jego zastosowania. Jednakże, istnieje jeszcze więcej funkcji, takich jak odciążenie przewodów, zmienne prowadzenie we wszystkich kierunkach, a także elementy bezhalogenowe obsługujące e-spool. To ostatnie jest szczególnie ważne w celu osiągnięcia wymaganych standardów bezpieczeństwa pożarowego. W tym celu firma igus oferuje odpowiednie przewody chainflex z płaszczem zewnętrznym TPE do aplikacji ruchomych.

System zasilania energią e-spool jest dostępny w standardowych rozmiarach katalogowych od czterech do czternastu metrów. Dla specjalnych projektów, które wyróżniają się szczególnie zwartym lub bardzo znacznym wydłużeniem, do 50 metrów, firma igus oferuje również specjalne, niestandardowe rozwiązania. Wszystkie komponenty razem, według wymagań klienta, dostępne są także z wstępnie zmontowanymi kablami oraz opcjonalnym montażem.