Niezawodna praca łożysk igus w obrabiarkach firmy Marcosta

| Wydarzenia

Europejski rynek obrabiarek obecnie bardzo mocno rozwija się. Jednym z dostawców obrabiarek jest firma MARCOSTA, która oferuje obrabiarki do metali, narzędzia i oprzyrządowanie na polski rynek oraz jest wykonawcą usług produkcyjnych w zakresie obrabiarek oraz producentem części zamiennych.

Niezawodna praca łożysk igus  w obrabiarkach firmy Marcosta

W ostatnim czasie, na zlecenie producenta podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, firma opracowała unikatową konstrukcję i produkuje urządzenia szczotkująco-znakujące do wałków samochodowych. Urządzenie pracuje w linii automatycznej oczyszczając wałki z zendry hartowniczej i znakuje je laserem. Czas wykonania operacji na jednym wałku wynosi 20s. W urządzeniu zastosowano śruby trapezowe firmy igus prawe i lewe TR28x5 wraz z nakrętkami kołnierzowymi JFRM-3246TR28x5 z bardzo odpornego na zużycie materiału iglidur J.  Układ służy do ustawiania odległości między dwoma prowadnicami. Maszyna szczotkująco – znakująca wykonuje trzy zadania związane z czyszczeniem wałka do branży motoryzacyjnej: czyszczenie wielowypustów, czyszczenie powierzchni pod znakowanie tego oraz znakowanie laserem logo i numeru seryjnego wałka.

W podnośniku wałka urządzenia szczotkująco- znakującego zastosowano dwie szyny prowadzące drylin T w rozmiarze TS-01-30 oraz 4 wózki TW-01-30 od firmy igus., mające za zadanie prowadzenie trzonu podnośnika wałków do oczyszczania, napędzanego siłownikiem pneumatycznym w kierunku góra/dół.

W kolejnym podnośniku wałka zastosowano 2 szyny prowadzące TS-01-30 oraz 4 wózki TW-01-30, mające za zadanie prowadzenie trzonu podnośnika wałków do znakowania, napędzanego siłownikiem pneumatycznym w kierunku góra/dół.   

Dwie szyny prowadzące TS-01-30 zamontowane są do korpusu urządzenia. Po prowadnicach przesuwają się 2 komplety wózków, do których przymocowane są zespoły szczotek. Szczotki te napędzane są śrubą trapezową rzymską ( gwint prawy i lewy) wraz z nakrętkami kołnierzowymi JFRM-3244TR20x4, JFLM-3244TR20x4 

W drugim urządzeniu w szlifierce do wałków i otworów RUP-28M zastosowano szynę prowadzącą drylin WS-10-40 i 4 oprawy łożyskowe, mające za zadanie przesuwać osłonę przednią strefy obróbki.

Bezsmarowne rozwiązania łożyskowe firmy igus zastosowane w urządzeniu szczotkująco -znakującym i w szlifierce zapewniają bezawaryjną pracę urządzeń w firmie Marcosta i usprawniają proces produkcyjny.