Firma igus prezentuje nowe możliwości łatwego regulowania położenia – skokowego lub bezstopniowego.

| Wydarzenia

Na Targach Taropak w Poznaniu firma igus zaprezentuje nowości z rodziny drylin, od lekkiej prowadnicy zapadkowej po prowadnicę pryzmatyczną.

Firma igus prezentuje nowe możliwości łatwego regulowania położenia – skokowego lub bezstopniowego.

Z myślą o zastosowaniach wymagających ręcznego przestawiania, firma igus, specjalizująca się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych, poszerzyła asortyment prowadnic liniowych i prezentuje nowe produkty, takie jak prowadnica zapadkowa z blokadą kulkową do skokowego blokowania, czy kompaktowa prowadnica pryzmatyczna z wstępnie naprężonymi wózkami. Zamiast sięgania po własne konstrukcje lub przewymiarowane prowadnice liniowe, klienci mogą bezpośrednio w firmie igus zamawiać kompletne rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymagań i pozwalające na łatwe regulowanie położenia.

Chociaż „ręczne przestawianie” może wydawać się bardzo łatwym zastosowaniem, często jednak stanowi duże wyzwanie dla konstruktorów. Jednym z ważniejszych utrudnień, występujących przy regulowaniu położenia w pionie, np. w robotach kuchennych, zagłówkach lub w sprzęcie sportowym i rehabilitacyjnym, jest konieczność utrzymywania własnego ciężaru lekkich dobudowanych elementów. W takich sytuacjach nie można stosować łożysk kulkowych obiegowych, które są wprawdzie bardzo precyzyjne, ale są zbyt drogie i nie dają się zablokować w jednym położeniu. Ponadto, takie łożyska wymagają zewnętrznego smarowania, co może doprowadzić do zanieczyszczenia żywności lub zabrudzenia odzieży. Do takich zastosowań firma igus opracowała różnorodne prowadnice liniowe, np. z blokadą pozwalającą na ustawianie w określonych punktach blokowania albo z naprężeniem wstępnym umożliwiającym gładkie i bezstopniowe przesuwane.

Gwarantowane utrzymywanie położenia – bezsmarowa prowadnica zapadkowa

W nowej prowadnicy zapadkowej drylin W-stopmotion, wózki z tworzywa sztucznego poruszają się po powlekanym profilu i zatrzymują się w określonych punktach blokowania. Dzięki kulce, która jest dociskana przez sprężynę ze stali nierdzewnej i znajduje się między wózkiem a profilem, wózki zawsze znajdują się w prawidłowym położeniu i utrzymują ciężar własny lekkich elementów. Siły utrzymujące w zablokowanej pozycji zależą od zastosowanej sprężyny oraz od otworu, który – podobnie jak długość szyny – może być zamawiany indywidualnie, odpowiednio do potrzeb klienta. Dzięki dociskowi kulki, wózki są osadzone w bardzo lekkim aluminiowym profilu prawie bez luzu.

Bardzo ciche, bezstopniowe przestawianie

Do ręcznego przestawiania wszędzie tam, gdzie wymaga się stałej siły przesuwu oraz płynnego ruchu, doskonale nadaje się także nowa prowadnica pryzmatyczna drylin. Dzięki czterem ustawieniom sprężyny dociskowej w sankach, można indywidualnie regulować siłę przesuwu. W przypadku małych obciążeń pionowych, sanki mogą być łatwo utrzymywane w żądanym położeniu. Szyna prowadnicy jest anodowana w celu zwiększenia odporności na korozję i może być zamawiana bezpośrednio w firmie igus, w odcinkach o długości do trzech metrów i z otworami wg indywidualnych wymagań. Wózki prowadnicy pryzmatycznej są całkowicie bezsmarowe, wykonane z tworzywa iglidur J oraz wyposażone w mosiężne tuleje, natomiast sprężyny są wykonane ze stali nierdzewnej.