Roboty KUKA frezują ponadwymiarowe rury z tworzywa sztucznego
| WydarzeniaW Asset International w południowej Walii robot KUKA 120 R2700 extra HA i jednostka liniowa KL 1500-3 T, a także dwa serwomotory KUKA MG 360 do zewnętrznej osi obrotu oraz układ sterowania KUKA CNC odciążają pracowników podczas realizacji trudnych prac frezarskich.
Seria KUKA KR QUANTEC do obciążeń maks. 120 kgRobot KUKA 120 R2700 extra HA z serii KUKA KR QUANTEC do obciążeń maks. 120 kg przeznaczony jest do zadań wymagających wysokiej precyzji, takich jak frezowanie i obróbka laserowa. W Asset International wykorzystywany jest do obróbki dużych elementów rurowych z tworzywa sztucznego przy użyciu specjalnego, pracującego z dużą prędkością wrzeciona frezarki. Wcześniej pracownicy mocują elementy na wielofunkcyjnym stole montażowym lub na dużym, samocentrującym stole ze sterowanymi osiami obrotowymi. Dzięki braku barier w instalacji robot może przemieścić się na jednostce liniowej KL 1500-3 T bezpośrednio do obrabianej rury, aby móc w elastyczny sposób przeprowadzić obróbkę elementu. Rozwiązanie zostało opracowane przez integratora – spółkę Eugen Riexinger GmbH & Co. KG z siedzibą w Bad Liebenzell.
O 40 procent większa produktywność i większe bezpieczeństwo„Dzięki robotowi KUKA 120 R2700 extra HA nasi pracownicy zostali odciążeni podczas wykonywania bardzo wyczerpującej obróbki ręcznej przy silnych wibracjach” stwierdza Graham Bennett. „Rozwiązanie pozwoliło nam zwiększyć produktywność o kolejne 40 procent” cieszy się kierownik ds. operacyjnych w Asset. Przy krótszych czasach produkcji udało nam się zwiększyć zdolność produkcyjną o ponad 50 procent. „Uzyskując przy tym znacznie lepszą jakość i dokładność” stwierdza Bennett. Dzięki dostosowanej do potrzeb, modułowej konstrukcji urządzenie można w dowolnym czasie dopasować do potrzeb Asset. Również integrator jest bardzo zadowolony. „Jesteśmy dumni z tego, że jako pierwsi na świecie zaprojektowaliśmy urządzenie, które potrafi obrabiać duże elementy z tworzywa sztucznego – z tak dużą precyzją i szybkością, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo pracy” podkreśla Manuel Kratz, kierownik projektu w Riexinger. Dlatego wszyscy pracownicy firmy z Bad Liebenzeller są przekonani, że nadal będą rozwijane projekty z dziedziny automatyzacji obróbki tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu robota.