Industrie 4.0 nabiera wymiaru globalnego dzięki firmom KUKA i Flex

| Wydarzenia

- Współpraca człowieka z robotem przynosi wyniki w austriackim projekcie - Roboty LBR iiwa nawiązują kontakty w zmieniającej się przemysłowej przestrzeni roboczej - Systemy samoczynnie optymalizujące się oraz uczące się są coraz powszechniejsze

Industrie 4.0 nabiera wymiaru globalnego dzięki firmom KUKA i Flex

Firma KUKA produkuje roboty przemysłowe służące do automatyzacji zakładów przemysłowych. Firma Flex wytwarza wiele produktów, świadcząc usługi na całym świecie i oferując klientom liczne możliwości w ramach platformy sketch-to-scale™ – począwszy od pomysłu lub projektu, poprzez konstrukcję i wytwarzanie, aż po produkcję na pełną skalę i dystrybucję produktu. Motto firmy brzmi: „Żyj inteligentniej”, a jej celem jest kreowanie inteligentniejszej, coraz lepiej skomunikowanej rzeczywistości. Firma KUKA dostarcza robotów do jednego z ośrodków firmy Flex w Europie, w którym powstaje linia produkcyjna internetu przemysłowego. 


Lekki robot LBR iiwa w awangardzie współpracy człowieka z robotemZlokalizowane w otoczeniu Alp Wschodnich, Centrum Innowacji i Projektowania Produktów firmy Flex w Althofen w Austrii oferuje szereg usług, od badań i tworzenia prototypów po testowanie, analizę usterek i produkcję. 

W XXI wieku produkcja podlega przeobrażeniom dzięki takim koncepcjom jak Industrie 4.0 i Internet przedmiotów, a wyzwania te są analizowane w ośrodku firmy Flex w Althofen przy udziale robota LBR iiwa wypożyczonego od firmy KUKA.

Rozwój linii produkcyjnej internetu przemysłowego zależy od ścisłej współpracy ludzi i robotów. Stawia to robota LBR iiwa pracującego w ośrodku firmy Flex w Althofen w awangardzie współpracy człowieka z robotem, a zysk ze współpracy polega na pogłębieniu wiedzy o integracji, programowaniu i konfiguracji linii produkcyjnych w najbliższej przyszłości.

  Systemy samoczynnie optymalizujące się oraz uczące sięRoman Lobner, inżynier w zakładzie firmy Flex w Althofen, wspomina czasy, gdy roboty przemysłowe były zamknięte w „ogromnych klatkach”. Tak było kiedyś. „Dzisiaj można stanąć tuż obok nich, a one komunikują się z nami”.

Siegfried Baumann, starszy dyrektor w centrum Flex w Althofen, jest zadowolony z wykorzystania robota LBR iiwa: „Szukamy robotów lub systemów automatyzacyjnych będących w stanie obsługiwać zmianę paradygmatu produkcji od początkowego do końcowego stadium procesu”. Znaczne przesunięcia w procesie produkcji zmuszają producentów takich jak Flex do stosowania inteligentniejszych, bardziej elastycznych i innowacyjnych sposobów unowocześniania produkcji, aby tworzyć większą wartość dla klienta. Jedną z takich technologii jest uzupełnianie i wspomaganie ludzkiej pracy przez roboty.

Lekki robot LBR iiwa używany w centrum firmy Flex w Althofen jest częścią zjawiska określanego przez inżynierów firmy KUKA jako czwarta rewolucja w robotyce – Industrie 4.0 – w następstwie której systemy i ludzie mogą bezpośrednio współpracować, wspomagając nawzajem swoje najmocniejsze strony, i dokonywać samoczynnej optymalizacji poprzez uczenie się. Ponieważ oprogramowanie robota łączy dane wsadowe dostarczane przez czujniki z inteligencją pochodzącą z chmury, ma ono pewne miejsce we współpracy człowieka z robotem w przestrzeniach roboczych takich jak ta w centrum w Althofen.

 
Konkluzja: Rewolucja w produkcji realizowana w centrum firmy Flex jest wspierana przez rozwiązania producentów takich jak KUKA.