Robodonien 2016: LBR iiwa jako asystent artystów na warsztatach robotyki RWTH
| WydarzeniaFirma KUKA razem z robotem LBR iiwauczestniczyła w festiwalu robotyki Robodonien, trwającym od 16. do 18. września. W trakcie warsztatów zorganizowanych przez wydział architektury uniwersytetu RWTH Aachen uczestnicy mogli w sposób półautomatyczny produkować składane elementy konstrukcyjne i łączyć je ze sobą w jedną, dużą konstrukcję. Kooperacyjny lekki robot przemysłowy może zostać zaprogramowany dotykowo nawet przez osoby nieposiadające doświadczenia.
LBR iiwa pomaga w produkcji podzespołówFirma KUKA we współpracy z katedrą zindywidualizowanej produkcji budowlanej uniwersytetu RWTH Aachen stworzyła inteligentnego robota pomocniczego. W tegorocznym konkursie KUKA Innovation Award projekt ten pod nazwą DIANA („Dynamic and Interactive robotic Assistant for Novel Applications“) znalazł się w gronie finalistów. Na festiwalu robotyki Robodonien był on dalej rozwijany. Lekki robot przemysłowy KUKA LBR iiwa jest częścią Traveling Pavilion, który powstał w ramach projektu studenckiego Lukasa Mahlendorfa i Viktorii Falk pod opieką Sigrid Brell-Cokcan (zindywidualizowana produkcja budowlana) oraz Lindy Hildebrand (recykling w budownictwie). Pełni on rolę asystenta pomocniczego, sterowanego dotykowo, który pomaga w produkcji składanych elementów konstrukcyjnych, powstałych z najróżniejszych materiałów.
Współpraca człowieka z robotem możliwa nawet bez wcześniejszego doświadczeniaPodczas tegorocznego festiwalu Robodonien uczestnicy w ramach jednego z warsztatów mogli samodzielnie sterować czułym robotem 7-osiowym. Robot przeprowadzał uczestnika przez czynności montażowe. Współpracował on przy tym z człowiekiem zarówno fizycznie, jak i wizualnie. Zdefiniowany wcześniej przebieg można było zmienić za jednym dotknięciem, po czym następowało intuicyjne wyuczenie robota, cofnięcie programu i ponowna adaptacja. W ten sposób LBR iiwa razem ze swoim partnerem szybko i łatwo wyuczali nowe pozycje montażowe. Ten rodzaj „dotykowego“ programowania bez użycia specjalnego języka czy systemu kamer został po raz pierwszy zaprezentowany opinii publicznej przez RWTH Aachen właśnie na festiwalu Robodonien. Uczestnicy mogli intuicyjnie obsługiwać lekkiego robota przemysłowegoZ podzespołów, wyprodukowanych w ramach interakcji z uczestnikami, powstała na koniec pokaźnych rozmiarów konstrukcja. „Dzięki wyczuciu i łatwej obsłudze LBR iiwa okazał się być idealnym asystentem dla naszego projektu. Miękkie przełączanie osi robota umożliwiło zupełnie nowy, intuicyjny rodzaj interakcji z człowiekiem. Robot uczy się od człowieka, a człowiek od robota aż do stworzenia wspólnego, perfekcyjnego przebiegu roboczego, który następnie zostaje zapisany dla wszystkich pozostałych części” - informuje Sigrid Brell-Cokcan.