Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni
| WydarzeniaInnowacje na miarę potrzeb Przemysłu 4.0 – tak można w skrócie określić temat przewodni konferencji technicznej „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, która odbyła się 16 maja 2018 r.
To pierwsza konferencja organizowana przez Axon Media na w Gdyni i jednocześnie czwarta poświęcona tej tematyce w bogatym dorobku organizatora.
W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie zainteresowani nowymi rozwiązaniami w dziedzinie robotyki dla zakładów produkcyjnych. Podczas prezentacji poświęconych automatyzacji i robotyzacji produkcji można się było dowiedzieć m.in. jak wybrać robota do realizacji celów produkcyjnych, jak zdalnie monitorować jego pracę, jak zapewnić kontrolę jakości. Dużo miejsca poświęcono tematyce bezpieczeństwa w systemach zrobotyzowanych, m.in. zapewnianiu bezpiecznej współpracy człowieka z robotem oraz robotów współpracujących (pomiary sił kolizji).
Zaprezentowano również roboty inteligentne oraz inteligentną komunikację wspierającą robotyzację. W kilku prelekcjach głównym bohaterem był co-robot (collaborative robot), czyli robot przeznaczony do fizycznej interakcji z ludźmi, wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, spełniający odpowiednie normy ISO.
Rozwiązania przyszłości zaprezentowali przedstawiciele firm: Fanuc, Pepperl+Fuchs, Murrelektronik, Omron Electronics, Pilz, Elmark Automatyka, Turck, Güdel, Balluff, TMA Automation, INNTEC. Większość prelekcji zawierała przykłady wdrożeń prezentowanych rozwiązań na świecie i w Polsce, bo nic tak nie przemawia do słuchaczy jak żywe przykłady.
Po części konferencyjnej odbyły się równolegle warsztaty techniczne „Praktyczne sposoby pomiarów sił kolizji robotów współpracujących” – prowadzone przez przedstawicieli firmy Pilz oraz „Oprogramowanie narzędziowe Sysmac Studio i ACE – symulacja oraz programowanie robotów OAT” – tematykę tę przybliżyli przedstawiciele firmy Omron Electronics.
O potrzebie organizowania tego typu spotkań świadczy atmosfera konferencji. Niektórzy uczestnicy podczas prelekcji skrzętnie notowali, inni dopytywali się o możliwość dostępu do treści prezentacji po konferencji, bo „nie sposób wszystko zapamiętać”.
Udział w konferencji stanowił okazję do zapoznania się z szeregiem nowych rozwiązań, które każdy z obecnych będzie mógł wdrożyć w swoich zakładach. Uczestnicy chwalili ciekawie dobrane i odpowiednio ułożone tematy oraz wysoki poziom merytoryczny prelekcji. Podczas przerw pogłębiali swoją wiedzę, konsultowali z ekspertami rozwiązania problemów, z którymi borykają się w swoich przedsiębiorstwach, dzielili się także swoimi doświadczeniami. Z kolei partnerzy podkreślali sprawną, profesjonalną organizację konferencji oraz efektywny networking.
Patronat Honorowy nad konferencją w Gdyni sprawował: Prezydent Miasta Gdyni, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, Krajowa Izba Gospodarcza, Słupski Inkubator Technologiczny oraz Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
W najbliższym czasie zaplanowano jeszcze dwie konferencje: Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych w Poznaniu (24 maja) oraz Automatyzacja i systemy sterowania w zakładach produkcyjnych w Lublinie (14 czerwca).
Program wydarzeń i rejestracja na: www.konferencjetechniczne.pl