Rozrywka na statku AIDAnova

| Wydarzenia

Rozrywka na statku AIDAnova

We współpracy z AIDA Cruises, firma Bosch Rexroth opracowała, zaprojektowała i zbudowała wyposażenie teatru, w tym całkowicie nowy typ górnej maszynowni sceny teatralnej dla najnowszego i największego statku floty. AIDAnova, zbudowany został w stoczni Meyer Werft w Papenburgu. W teatrze, tancerki, piosenkarze, artyści i konferansjerzy zapewniają kilka razy dziennie atrakcje dla publiczności. Centralnym elementem sceny jest tunel LED, zamontowany dwa pokłady nad sceną i opuszczany na nią.

Scenę spowija dym. Efekty świetlne, słychać dynamiczne rytmy, a spod sufitu zsuwa się wielki cylinder z panelami LED. Cylinder o średnicy prawie 4 m wysuwa się z sufitu. Jego część zewnętrzna jest w całości pokryta panelami LED. Ten tunel LED został specjalnie opracowany dla statku AIDAnova przez inżynierów firmy Bosch Rexroth z Działu Techniki Teatralnej. Może on tworzyć całkowicie nowe, niesamowite efekty sceniczne, wykorzystywane w różnorodnych programach rozrywkowych na statku. Górna maszynownia jest także wyposażona w dodatkowe oświetlenie punktowe, rampę oświetleniową oraz system podnoszenia kurtyny otaczającej scenę.

Obniżaną, okrągłą scenę otaczają trzy dwuczęściowe pierścieniowe sekcje, które również można obniżać. W trakcie przedstawienia, technik sceniczny obsługuje górną i dolną maszynownię sceny za pomocą systemu sterowania firmy Bosch Rexroth. Dzięki zastosowaniu ponad 20 zabezpieczeń, system sterowania sceny spełnia wszystkie wymogi i standardy bezpieczeństwa. Przedstawienia są przygotowywane w AIDA Entertainment House w Hamburgu. Reżyserzy programują tam odpowiednie sekwencje ruchu i zmiany sceny. Sekwencje i zmiany sceny są następnie kopiowane do systemu sterowania na statku i uruchamiane w koordynacji z systemem sterowania oświetleniem. Technika sceniczna wykorzystana na statku AIDAnova wyznacza nowe standardy rozrywki podczas rejsów wycieczkowych.

Oprócz teatru, firma Bosch Rexroth wzięła na siebie odpowiedzialność za dostarczenie technologii scenicznej Studia X - kompletnie wyposażonego studia telewizyjnego znajdującego się na pokładzie AIDAnova, a także restauracji Maszyna Czasu (Time Machine), w której w porze obiadowej zapewniane są atrakcje dla całej rodziny. W kolejnych latach specjaliści z Bosch Rexroth w dziedzinie napędów i sterowania wyposażą kolejne wycieczkowce AIDA Cruises w technikę sceniczną.

AIDAnova wyznacza również standardy w innych dziedzinach: firma AIDA Cruises jest pierwszym na świecie operatorem statków wycieczkowych, który całkowicie postawił na przyjazne dla środowiska zasilanie płynnym gazem LNG. Ta technologia ogranicza emisję tlenków azotu nawet o 80 procent.