Łączność w obszarach wielu technologii

| Wydarzenia

Łączność w obszarach wielu technologii

Bosch Rexroth konsekwentnie polega na otwartych standardach, inteligencji rozproszonej oraz rozwiązaniach IoT w systemach CNC, hydraulice oraz technice przemieszczeń liniowych.

Bosch Rexroth kładzie nacisk na tworzenie sieci wszystkich maszyn i procesów w fabryce przyszłości poprzez wykorzystanie rozszerzonych funkcji systemu sterowania CNC MTX.

Jako jeden z najwydajniejszych systemów na rynku, obsługując do 250 osi CNC w 60 kanałach sterownika, pozwala jednocześnie na interpolację nawet 8 osi na kanał. Cyfrowy bliźniak systemu MTX obejmujący wirtualny rdzeń sterownika, jest w stanie zapewnić praktycznie nieskończone możliwości symulacji napędów, urządzeń PLC i CNC dla wirtualnych obrabiarek.

Zintegrowany interfejs umati

System MTX obsługuje interfejs OPC UA typu klient/serwer od wielu lat, a wraz z nową wersją oprogramowania (15), został również zintegrowany z interfejsem umati. Interfejs OPC UA to standard obsługujący rozwiązania wielu producentów, umożliwiając użytkownikom odczyt danych z wielu urządzeń i przetwarzając te dane w ustandaryzowanym formacie. To znacznie ułatwia łączenie wszystkich maszyn i w praktyce pozwala na stworzenie w pełni połączonych linii produkcyjnych.

Inteligentny CytroBox: mniejsza przestrzeń, szersze oprogramowanie

Firma Bosch Rexroth cyfryzuje również wiele innych procesów wewnątrz obrabiarek. Modułowy zasilacz hydrauliczny CytroBox łączy zalety hydrauliki siłowej ze znacznie obniżonym zużyciem energii i dodatkowymi funkcjami oprogramowania. Oferując wydajność od 7,5 do 30 kW, zajmuje on jedynie powierzchnię 0,5 m² i charakteryzuje się nawet o 80% mniejszym zużyciem energii. Dzięki nowej geometrii zbiornika, potrzebna jest jedynie 1/4 normalnie wykorzystywanej ilości oleju. Sterownik napędu wstępnie przetwarza stany operacyjne rejestrowane przez różne czujniki zasilacza CytroBox i w zależności od topologii, przesyła informacje korzystając z otwartych interfejsów do systemu sterującego CNC albo do innych urządzeń docelowych lub systemów informatycznych. Zintegrowana usługa IoT CytroConnect pozwala użytkownikom zwiększyć dostępność obrabiarek za pomocą dodatkowych danych.

Cyfryzacja techniki przemieszczeń liniowych zwiększa dostępność

Firma Bosch Rexroth stawia na szybką cyfryzację techniki przemieszczeń liniowych. Mechanizmy śrubowe smartBASA, wyposażone w inteligentny czujnik, wykrywają zużycie i mogą przesyłać odpowiednią informację do systemu sterowania lub systemów wyższego poziomu. To z kolei umożliwia wprowadzenie predykcji zużycia w zależności od wymaganych potrzeb.

Prowadnice liniowe ze zintegrowanym systemem pomiarowym IMS zapewniają pozycjonowanie z precyzją porównywalną do liniału optycznego, bez obaw o wpływ zanieczyszczeń, drgań, czy wstrząsów oraz zakłóceń z pól magnetycznych. Elektroniczne tabliczki znamionowe automatycznie przesyłają wszystkie niezbędne parametry i ułatwiają uruchomienie. Firma Bosch Rexroth dysponuje również kompleksową ofertą narzędzi inżynieryjnych - umożliwiających dobór i budowę komponentów i systemów przemieszczeń liniowych, a także ich konfigurację i zamawianie w sklepie internetowym.

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Jakub Wypniewski

Tel.: +48 22 7381867

E-Mail: jakub.wypniewski@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl