Inteligentny sposób odchwaszczania dla rolników

| Wydarzenia

Inteligentny sposób odchwaszczania dla rolników

Nasz zespół Deepfield Robotics pracuje nad rozwiązaniem problemu odchwaszczania. Obecnie opracowujemy prototypowe maszyny czterokołowe. Są one kompaktowe i pracują w grupach, poruszając się tam i z powrotem wzdłuż rzędów roślin. Każda z nich jest wyposażona w kamery i małe wysięgniki kopiące, a wbudowane inteligentne oprogramowanie umożliwia jednostce nie tylko identyfikację chwastów, ale także ich usuwanie.

Jak to działa?

Weźmy przykład buraka cukrowego. Zrobotyzowana jednostka jest wysyłana na pole kilka razy gdy rośliny są młode – czyli w okresie od wysiewu do czasu, gdy mają już 12 liści, czyli wysokość ok. 20–30cm, a odstępy pomiędzy roślinami zanikają. Na tym etapie są one najbardziej wrażliwe
i właśnie wtedy najlepiej zastosować tę technologię, aby burak cukrowy mógł konkurować z szybko rosnącymi chwastami.

Jednostki przemieszczają się ponad sadzonkami wzdłuż rzędów, a kamery rejestrują wszystko po drodze i porównują z obrazami z bazy danych. Właściwe rośliny można odróżnić od chwastów w ułamku sekundy, a różnice rozpoznaje się nawet jeśli liście zachodzą na siebie.

Opisywane roboty do usuwania chwastów to projekt długoterminowy.
W najbliższym czasie wprowadzimy moduł do usuwania chwastów obejmujący inteligentne oprogramowanie oraz sprzęt, który europejscy producenci maszyn rolniczych mogą zintegrować z oferowanym przez nich wyposażeniem.

Nie jest to tylko propozycja dla rolników prowadzących organiczne uprawy. Również tradycyjni producenci dążą do ograniczenia swojej zależności od herbicydów: kraje takie jak Francja czy Niemcy w nadchodzących latach wprowadzą restrykcje w tym zakresie.

 

Patrzymy w przyszłość

W przyszłości nasze technologia mogłaby być wykorzystana również do nawożenia i nawadniania upraw buraka cukrowego. Można ją będzie także zastosować w przypadku innych upraw, np. kukurydzy – tak jak w przypadku buraka cukrowego, wykorzystujemy nasze roboty do pozyskiwania obrazów innych upraw, aby zbudować bazę potrzebną do identyfikacji roślin.

To będzie dla nas ekscytujący rok. Po wprowadzeniu modułu dodatkowego
i sprawdzeniu koncepcji, będziemy mogli dalej rozwijać nasze pojazdy autonomiczne. Wspaniale jest myśleć, że nie będziemy jedynie rozwiązywać praktycznych problemów rolników – będziemy również wspierać rolnictwo organiczne i tradycyjne w prowadzaniu upraw i zbiorów w lepszy i bardziej przyjazny dla środowiska sposób.