ctrIX AUTOMATION: platforma gotowa do współpracy z aplikacjami

| Wydarzenia

Bosch Rexroth przedstawia ctrlX AUTOMATION - najbardziej otwartą platformę automatyzacji dostępną na rynku.

ctrIX AUTOMATION: platforma gotowa do współpracy z aplikacjami

Oś z manipulatora porusza się w maszynie. Automatyk sprawdza dokładną pozycję, a po trzech próbach włącza w napędzie tryb aktywnego tłumienia drgań. Rezultat jest zaskakujący: oś była już szybka, ale teraz, dzięki zmniejszeniu drgań, można ją pozycjonować jeszcze szybciej. Wystarczy jedno kliknięcie, a system manipulacji wyposażony w platformę ctrlX AUTOMATION eliminuje nieproduktywne przestoje w pracy seryjnej maszyny.

Oprócz tej prototypowej aplikacji w ubiegłym roku kilku naszych głównych klientów zrealizowało projekty oparte na platformie ctrlX AUTOMATION w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Platforma ta ma zastosowanie w maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych i maszynach włókienniczych, produkcji żywności i towarów luksusowych, systemach pakowania, a nawet logistyce. Głównymi obszarami są jednak robotyka i systemy manipulacji. Klienci używają napędów nowej generacji ctrlX DRIVE i układów sterowania ctrlX CORE w maszynach specjalnych i seryjnych.

Możliwość użycia dodatkowego oprogramowania

Nowa platforma ma najszersze zastosowanie w systemach manipulacji służących do układania dużych komponentów i transportowania ich na duże odległości. Przykładem jest producent, który projektuje i tworzy kompleksowe robotyczne systemy manipulacji w różnych rozmiarach. Nowa generacja robotów potrzebowała układu sterowania, który byłby zintegrowany z napędem oraz zapewniał nieograniczoną wydajność i otwartość umożliwiającą zastosowanie systemów informatycznych wyższego poziomu. Oprócz funkcji ruchu z suwnicą ramową zostanie zastosowany rozszerzony serwer OPC UA, który obsługuje komunikację z systemami informatycznymi użytkowników końcowych.

Bardzo ważna jest również sprawność energetyczna. Użytkownikom coraz częściej zależy na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Napędy działają wraz z systemami portalowymi. Im lżejszy sprzęt, tym mniejsza wymagana moc napędu, a tym samym mniejsze zużycie energii. Napędy ctrlX DRIVE są nawet o połowę mniejsze i ważą prawie o 35% mniej. Modułowy projekt systemu napędu oraz wspólna magistrala DC z zasilaczem odzyskowym zapewniają maksymalną sprawność energetyczną. Zmniejsza to zarówno koszty operacyjne, jak i emisję CO2.

Układ sterowania ctrlX CORE zintegrowany z napędem nie wymaga dodatkowego miejsca. Koordynuje on napędy potrzebne w systemie portalu za pośrednictwem aplikacji ctrlX MOTION. Ten układ sterowania zapewnia również wydajność wystarczającą do obsługi oprogramowania magazynu. Serwer OPC UA, który jest już zintegrowany, łatwiej łączy się z systemami informatycznymi użytkowników i znacznie zmniejsza koszt prac projektowych.

Ponadto dla klientów ma znaczenie otwartość systemu automatyzacji. Producent może w każdej chwili ładować nowe interfejsy do systemów informatycznych lub środowiska IoT w układach sterowania za pośrednictwem aplikacji, nawet jeśli systemy te zostały już zainstalowane. W hali produkcyjnej ekosystem EtherCAT udostępnia wiele urządzeń peryferyjnych. Platforma ctrlX AUTOMATION została wybrana jako standardowy system automatyzacji dla robotów nowej generacji każdej wielkości. Wybór ten był oparty na początkowych doświadczeniach z systemem podczas pierwszego projektu.

„Idealne dopasowanie”

Wiele przedsiębiorstw, które produkują maszyny seryjne, również wybrało napędy ctrlX DRIVE nowej generacji. W maszynie włókienniczej te nowe napędy zmniejszają niemal o połowę zapotrzebowanie na miejsce w szafce sterowniczej z dwuosiowymi układami sterowania. Ponadto technologia okablowania oraz zintegrowane połączenie z magistrali DC znacznie obniża koszty okablowania.

Przedsiębiorstwo oferujące nowy asortyment seryjnych maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych szukało wyjątkowo małych napędów, które byłyby „idealnie dopasowane” do jego potrzeb. Standardowa wersja napędu ctrlX DRIVE spełniła wszystkie stawiane wymagania, a rozwiązanie EtherCAT umożliwiło jej idealne dopasowanie do systemu automatyzacji z układem sterowania innej firmy. Ten producent maszyn zaprojektował również własny system tłumienia drgań, który można łatwo zainstalować w napędzie ctrlX DRIVE.

Otwarte, przyszłościowe rozwiązanie

Nowa platforma automatyzacji pozwala wszystkim naszym kluczowym klientom zaoszczędzić dużo miejsca i energii. Jest również dużo lżejsza od innych rozwiązań tego typu. Dzięki układowi sterowania, który ma długi cykl eksploatacji i może działać co najmniej 25 lat, jest rozwiązaniem przyszłościowym. Dotyczy to również komunikacji z halą produkcyjną za pośrednictwem systemu EtherCAT oraz z systemami informatycznymi za pośrednictwem protokołu OPC UA. Użytkownik może zaprogramować system ctrlX CORE w języku wysokiego poziomu i wykorzystać nowe funkcje, aby wyróżnić się na tle konkurencji.