ctrlX AUTOMATION: Roboty kartezjańskie zgodne z każdym językiem programowania

| Wydarzenia

ctrlX AUTOMATION: Roboty kartezjańskie zgodne z każdym językiem programowania

Czasem klient życzy sobie, aby do zamówionej wcześniej maszyny, która znajduje się już na etapie montażu, szybko dodać jeszcze jeden manipulator kartezjański. Takie dodatkowe zamówienie oczywiście przynosi firmie korzyści, ale projektant systemów elektrycznych ma problem ze znalezieniem miejsca w zapełnionej już szafce sterowniczej, podczas gdy młody, pracujący dopiero od miesiąca inżynier wprawdzie potrafi programować, lecz nie został przeszkolony w językach sterowników PLC, które nie są już wykładane na uczelniach. Wszystkie te okoliczności wzięliśmy pod uwagę, projektując platformę ctrlX AUTOMATION. Zadbaliśmy więc o to, aby zajmowała ona jak najmniej miejsca, wymagała od inżynierów mniej pracy i była zgodna z nowoczesnymi językami programowania, co przyspiesza i ułatwia automatyzację systemów kartezjańskich.

75% globalnej populacji pracowników to tzw. milenialsi, którzy wychowywali się z Internetem i smartfonem, więc mają ich obsługę w małym palcu. Generacja ta ma inne oczekiwania w zakresie sposobu korzystania z nowoczesnych technologii (dotyczy to zarówno operatorów maszyn, jak i inżynierów zaangażowanych w ich tworzenie). Programowanie PLC praktycznie nie jest dziś wykładane na wyższych uczelniach. Młodzi programiści pracują z językami wysokiego poziomu i językami skryptowymi lub w środowiskach programowania graficznego. Coraz rzadziej używają też komputerów PC i laptopów, wybierają zaś urządzenia mobilne, jak tablety i smartfony.

Dlaczego jest to ważne? Dlatego, że świat automatyki dotychczas zwykle ignorował te trendy. ctrlX AUTOMATION to pierwsza platforma automatyzacji, która dotrzymuje kroku młodym pokoleniom i została zaprojektowana w sposób nowoczesny. Przede wszystkim dzięki wykorzystaniu ctrlX CORE - układu sterowania zintegrowanego z napędem - spełnia wymagania robotyki i systemów manipulacji. Roboty kartezjańskie są praktycznie uniwersalne. Używa się ich do ładowania i rozładowywania w maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych i obrabiarkach, a także w logistyce i automatyce ogólnej.

Wymiary mniejsze nawet o połowę

Nowa generacja napędów ctrlX DRIVE pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca w szafce sterowniczej. Na przykład klient używający prototypu zainstalował trójosiowy system manipulacji w miejscu o szerokości zaledwie 100 mm. Dzięki wielu zintegrowanym funkcjom napędy te są nie tylko mniejsze, lecz również zastępują wymagane wcześniej dodatkowe komponenty. Można je rozszerzyć w 50-milimetrowych rastrach z wykorzystaniem sterowników jedno- i dwuosiowych. Dzięki wspólnej szynie DC napęd ctrlX DRIVE ma większą sprawność energetyczną, co pozwala projektantom zainstalować mniejszą moc. Mniejsza waga i wymiary mają szczególne znaczenie w manipulatorach, ponieważ napędy często są przemieszczane wraz z osiami. Im mniejsza masa wymaga przemieszczenia, tym mniejsze zapotrzebowanie na moc.

Sposób obsługi rozwiązania również spełnia oczekiwania młodego pokolenia. Specjalnie zaprojektowany uchwyt z trójstopniowym przełącznikiem bezpieczeństwa pozwala na zintegrowanie standardowych 10-calowych tabletów. Umożliwia to ekonomiczną obsługę urządzenia. Operatorzy mogą uzyskać dostęp do serwera WWW układu sterowania platformy ctrlX AUTOMATION i bezpośrednio programować system.

Dużo mniej pracy dla inżynierów

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że dzięki platformie ctrlX AUTOMATION inżynierowie mają nawet o 50% mniej pracy. Producenci maszyn mogą programować sekwencje ruchu w językach PLC, zgodnych ze standardem IEC 61131. Mogą jednak pracować również z językami C/C++ lub środowiskiem programowania graficznego Blockly. Przełączenie między językiem Blockly i językami tekstowymi jest możliwe w każdej chwili. Oprogramowanie to w spójny sposób przyjmuje niezależnie od siebie wszystkie dane wejściowe z języka programowania. W ten sposób każdy technik może wstępnie uruchomić maszynę, nawet jeśli nie zna technologii PLC.

Wszystkie typowe ruchy związane z manipulacją są wstępnie skonfigurowane w systemie ctrlX MOTION. Osoba uruchamiająca maszynę może wybrać opcję elektronicznej suwnicy bramowej bądź ruch punkt-punkt, liniowy lub okrężny, a także łączyć ruchy i określać bezpieczne strefy. Zintegrowany system zapobiegania kolizji chroni system manipulacji już podczas programowania. Inteligentne aplikacje, np. do tłumienia drgań, również zwiększają dynamikę i produktywność urządzenia. System ctrlX IOT steruje bezproblemowymi połączeniami z nadrzędnymi systemami informatycznymi. Tak duża otwartość i kompatybilność systemu ctrlX CORE oznacza, że producenci maszyn mogą również łatwo zintegrować własny system sterowania ruchem jako aplikację oraz dodawać rozszerzenia w formie funkcji opracowanych we własnym zakresie.

Wróćmy do producenta maszyn, który musi w krótkim czasie po otrzymaniu zamówienia dodać system manipulacji do maszyny klienta. Dzięki platformie ctrlX AUTOMATION, będącej najbardziej kompaktowym rozwiązaniem tego typu dostępnym na rynku, projektant systemów elektrycznych nie musi już się głowić nad znalezieniem miejsca w szafce sterowniczej. Młody kolega projektanta nie musi zaś czekać na szkolenie w zakresie programowania PLC. Może rozpocząć pracę nad programowaniem i wstępnym uruchomieniem maszyny, również w trybie wirtualnym, jeszcze przed zainstalowaniem pierwszej osi.