ctrlX AUTOMATION: Dwa kroki przed konkurencją

| Wydarzenia

ctrlX AUTOMATION: Dwa kroki przed konkurencją

W inżynierii mechanicznej więcej niż połowę wartości dodanej stanowi tworzenie oprogramowania. Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth, opowie nam o nowej, przełomowej platformie automatyzacji, która uwzględni tę kwestię i radykalnie usprawni świat automatyki.

1. Dlaczego wprowadzacie nową platformę automatyzacji? Z myślą o których wyzwaniach w dziedzinie inżynierii mechanicznej została ona opracowana?

Faktem jest, że projektowanie i budowanie maszyn polega dziś na tworzeniu oprogramowania. Wiąże się z tym znacznie większe zapotrzebowanie na pracę programistów, których rekrutacja jest z każdym rokiem trudniejsza. Uświadomiliśmy sobie, że potrzebujemy nowego rozwiązania, które zdecydowanie uprości automatyzację i rozwiąże praktyczne problemy naszych klientów. Stworzyliśmy więc ctrlX AUTOMATION ― platformę automatyzacji, która eliminuje ograniczenia typowe dla wcześniejszych rozwiązań tego typu.

2. Jak najkrócej opisałby Pan platformę ctrlX AUTOMATION?

Można powiedzieć, że ctrlX AUTOMATION jest smartfonem świata automatyki. Pozwala wyeliminować tradycyjne granice między sterownikami maszyn, systemami informatycznymi i Internetem Rzeczy. Dzięki systemowi operacyjnemu Linux działającemu w czasie rzeczywistym, otwartym standardom, technologii programowania aplikacji opartej o rozwiązania sieciowe i kompleksowym połączeniom IoT , platforma ctrlX AUTOMATION sprawia, że prace inżynieryjne i wdrożeniowe wymagają o 30-50% mniej wysiłku.

3. OK, to od strony oprogramowania. A co ze sprzętem?

Platforma ctrlX AUTOMATION jest oparta na procesorach wielordzeniowych nowej generacji, których moc obliczeniowa wystarczy praktycznie do obsługi wszystkich zadań związanych z automatyzacją. Ten sam wydajny procesor można zintegrować z wbudowanymi sterownikami (ctrlX CORE), komputerami przemysłowymi (ctrlX IPC) lub bezpośrednio z napędami (ctrlX DRIVE). We wszystkich tych topologiach oprogramowanie działa niezależnie od sprzętu. Aktualizacje procesora w przyszłości nie będą wymagały dostosowań oprogramowania.

Platforma ctrlX AUTOMATION obejmuje moduły wejścia/wyjścia (ctrlX I/O októre można rozszerzyć urządzenie sterujące; serwonapędy i serwomotory (ctrlX DRIVE) nowej generacji o wyjątkowo małych rozmiarach; szeroki zakres paneli operatorów (ctrlX HMI) i komputerów przemysłowych (ctrlX IPC) dla systemów automatyzacji lub rozwiązań brzegowych opartych na komputerach PC. Zintegrowana technologia bezpieczeństwa ctrlX SAFETY łączy zabezpieczenia logiki i ruchu oraz upraszcza wdrażanie rozwiązań zabezpieczających maszyny zgodnych ze standardami. Podsumowując, ctrlX AUTOMATION pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca potrzebnego na instalację oraz zmniejszyć liczbę komponentów. Obniża to nakłady pracy i pieniędzy związane z logistyką, instalacją, szafami sterowniczymi, częściami zamiennymi i usługami w terenie. Znacznie mniejszy jest również zakres wymaganych narzędzi i oprogramowania.

4. Co z łącznością?

Platforma ctrlX AUTOMATION, zaprojektowana z myślą o wymaganiach Przemysłu 4.0, została wyposażona w szeroki zakres technologii łączności. Oprócz sieci przemysłowej EtherCAT obsługuje prawie wszystkie powszechnie stosowane protokoły i interfejsy. Ponad 30 opcji bezpośrednich połączeń i standardów komunikacyjnych, takich jak OPC UA, MQTT, ProfiNet, CAN i IO-Link, zapewnia maksymalną elastyczność komunikacji sieciowej. Ponadto platforma ctrlX AUTOMATION została już przygotowana do obsługi nowych standardów komunikacyjnych takich jak TSN i 5G. Dzięki tym cechom jest ona najlepszym na rynku systemem pod względem łączności.

5. Jak platforma ctrlX AUTOMATION rozwiązuje wspomniane wcześniej problemy związane z projektowaniem inżynieryjnym?

Dzięki platformie ctrlX AUTOMATION konstruktorzy maszyn mają pełną swobodę wyboru technologii aplikacji, które znają z inteligentnych urządzeń. Aplikacje te można tworzyć w różnych językach programowania, takich jak C++, języki skryptowe (np. Python) lub nowe języki graficzne (np. Blockly). Tradycyjne języki programowania, jak IEC 61131, PLCopen lub G-Code, wciąż mogą być stosowane, ale nie są obowiązkowe.

Konfigurowanie i uruchamianie komponentów procesu automatyzacji jest w całości oparte na Internecie, dzięki czemu nie trzeba instalować oprogramowania. Środowisko systemu jest dostępne również wirtualnie, co umożliwia programowanie bez sprzętu. Środowisko programistyczne obsługuje GitHub ― uznaną społeczność programistów, do której należy ponad 10 milionów zarejestrowanych użytkowników na całym świecie. Zapewnia to producentom maszyn dostęp do praktycznie nieograniczonych mocy produkcyjnych w zakresie programowania oraz napisanych już funkcji. Umożliwia też lepszą współpracę wewnętrzną w bezpiecznych obszarach.

6. Czy nie oznacza to, że konstruktorzy maszyn potrzebują innych kompetencji?

Oczywiście, ale naszym celem jest właśnie szybsze rozwiązanie tego problemu.

Dużą zaletą platformy ctrlX AUTOMATION jest swobodny wybór języka programowania. Dlatego nie trzeba już szukać specjalistów znających konkretny język lub (zastrzeżony) system dostawcy technologii automatyzacji. Programiści nie muszą specjalizować się w tradycyjnych językach automatyzacji. Również użytkownicy mogą konfigurować system operacyjny w czasie rzeczywistym, instalować własne oprogramowanie i rozszerzać funkcje za pomocą aplikacji.

7. Jeśli platforma ctrlX AUTOMATION jest tak bardzo otwarta, to czy jest równocześnie bezpieczna?

Platforma ctrlX AUTOMATION została zaprojektowana z myślą o bezpieczeństwie (ang. „Secure by Design”). Spełnia standardy bezpieczeństwa informatycznego IEC 62443. Konfigurowalne funkcje administrowania użytkownikami zapobiegają dostępowi do danych i funkcji przez osoby nieuprawnione. Oprogramowanie systemowe zapewnia lepszą ochronę przed wirusami i trojanami, a także pozwala na transmisję zaszyfrowanych danych za pośrednictwem sieci VPN i bezpiecznych zdalnych usług. Nasz portal urządzeń umożliwia użytkownikom cyfrowe zarządzanie inteligentnymi komponentami platformy ctrlX AUTOMATION w czasie rzeczywistym oraz zdalne instalowanie aktualizacji zabezpieczeń i nowych funkcji.

8. Kiedy będzie dostępna platforma ctrlX AUTOMATION?

Platforma zostanie wprowadzona na rynek w listopadzie 2019 roku, głównie z myślą o zastosowaniach w systemach manipulacji i robotyce. Niezbędne w związku z tym komponenty oprogramowania i sprzętu są już dostępne. To dopiero początek. W ciągu najbliższych lat oferta będzie systematycznie rozszerzana. W każdym przypadku czeka nas wspaniała seria innowacji.

9. Czy otrzymujecie już informacje zwrotne od klientów?

Już na początkowych etapach tworzenia platformy ctrlX AUTOMATION zaangażowaliśmy użytkowników z różnych branż, którzy dziś tworzą już rozwiązania za jej pomocą. Informacje zwrotne od tych klientów są bardzo ważne, ponieważ pomagają nam w opracowaniu rozwiązania, które będziemy mogli z powodzeniem zaoferować na rynku, a równocześnie potwierdzają, że dzięki platformie ctrlX AUTOMATION znajdujemy się dwa kroki przed konkurencją.