Na świecie działa 30 milionów przemienników częstotliwości i 20 milionów serwosilników Yaskawy

| Wydarzenia

Yaskawa rozwija i produkuje przemienniki częstotliwości od 1974 r. W lutym 2021 r. dostarczyła do klienta 30-milionowy przemiennik częstotliwości. Niedawno firma informowała też, że liczba wyprodukowanych przez nią serwosilników przekroczyła 20 milionów.

Na świecie działa 30 milionów przemienników częstotliwości i 20 milionów serwosilników Yaskawy

Yaskawa zasłynęła m.in. tym, że jako pierwsza wprowadziła na rynek falownik tranzystorowy. Dziś jego miejsce zajęła seria GA500 – kompaktowe przemienniki częstotliwości zapewniające użytkownikom możliwość znacznego uproszczenia obsługi złożonych systemów napędowych.

Nowe falowniki łączą w sobie wyjątkową niezawodność i łatwość obsługi z wysoką wydajnością i elastycznością zastosowań, dzięki czemu nie tylko przyspieszają projektowanie, instalację i uruchomienie procesów, ale także ułatwiają wykrywanie błędów i awarii. Do ich głównych funkcjonalności należą: zintegrowany filtr przeciwzakłóceniowy EMC, dwukanałowa funkcja bezpiecznego wyłączenia momentu STO (Safe Torque Off) zgodna z poziomem SIL3/Ple, sterowanie nawet pięcioma falownikami za pomocą jednej opcji komunikacyjnej, a także intuicyjna, wygodna konfiguracja i monitorowanie za pośrednictwem aplikacji na smartfonie.

Historia serwonapędów firmy Yaskawa sięga jeszcze dalej. Pierwszy silnik serwo prądu stałego o nazwie Minertia opuścił fabrykę koncernu w 1959 r. W 1983 r. dołączyła do niego nowa seria serwosilników AC, a w 1992 - seria Sigma, dostępna do dzisiaj w udoskonalonej, zoptymalizowanej wersji Sigma7.

Ponad 100 lat historii napędów

Założona w 1915 r. w Kitakyushu w Japonii firma Yaskawa – obecnie Yaskawa Electric Corporation - jest globalnym dostawcą technologii napędowych, systemów sterowania, robotów oraz rozwiązań dla branży energetycznej. Od czasu wprowadzenia na rynek w 1917 r. pierwszego trójfazowego silnika indukcyjnego firma wielokrotnie dowiodła, że ma do odegrania istotną rolę w rozwoju nowoczesnych technologii. Na przykład w 1969 r. wprowadziła i opatentowała pojęcie "mechatronika" mające dziś swój odpowiednik we wszystkich językach, a w 1977 r. uruchomiła produkcję robotów przemysłowych Motoman, dostarczając do tej pory na rynek ponad 400 tys. modeli tej marki. Na rynku Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz krajów postradzieckich jest obecna od 1981 r. - reprezentowana tu przez YASKAWA Europe GmbH z siedzibą w Eschborn pod Frankfurtem.

źródło: Yaskawa