Pełna identyfikowalność w całym łańcuchu logistycznym

| Wydarzenia

Pełna identyfikowalność w całym łańcuchu logistycznym

 Inteligentne, połączone rozwiązania firmy Bosch Rexroth dotyczące całego przepływu materiałów od produkcji surowców i transportu po logistykę wewnątrzzakładową obejmującą obsługę na liniach produkcyjnych odkrywają potencjał Internetu rzeczy (IoT) oraz fabryki przyszłości. Rozwiązania wykorzystujące szeroki wachlarz technologii łączą oprogramowanie, inteligencję rozproszoną i automatykę zapewniając przejrzystość procesu logistycznego, która pomaga oszczędzić zasoby w całym łańcuchu tworzenia wartości.

Nowe stopnie swobody dzięki platformie ctrlX AUTOMATION

 

Rzeczywiste procesy produkcyjne można już w sposób bardzo efektywny śledzić cyfrowo. Wyzwaniem praktycznym jest połączenie automatyki z systemami IT. Systemy obsługi oparte na nowej platformie ctrlX AUTOMATION od firmy Bosch Rexroth znacznie ułatwiają ten proces. Po raz pierwszy w historii nowoczesna architektura oprogramowania wykorzystuje technologię aplikacji na potrzeby systemów obsługi, ograniczając nakłady na projektowanie nawet o 50%. ctrlX AUTOMATION umożliwia programowanie praktycznie w każdym języku i obsługuje ponad 30 standardów i protokołów informatycznych. 

 

Automatyka w technologii Plug & Go w ActiveShuttle

 

Narzędzie Nexeed Track and Trace komputeryzuje obsługę pojemników w zakładzie i poza nim. Pojemniki z czujnikami można połączyć z łańcuchem dostaw, co pozwala nie tylko zmniejszyć poziom strat, ale także znacznie ograniczyć nakłady na wyszukiwanie, księgowanie i zapasy magazynowe. Szczegółowe analizy umożliwiają również ocenę danych monitorowania przepływu materiałów oraz wydajności zakładu.

 

Wózki samojezdne (AGV), takie jak ActiveShuttle, są wykorzystywane w wewnątrzzakładowym transporcie towarów. ActiveShuttle Management System (AMS) jest sercem systemu całościowego i sam tworzy dynamiczne mapy obszaru działania. Oprogramowanie sterujące niezależnie wykrywa zmiany w infrastrukturze, automatycznie oblicza optymalne trasy alternatywne i komunikuje się z innymi pojazdami floty. Dzięki połączeniu z asystentami produkcji APAS oraz inteligentnym stanowiskiem montażu ActiveAssist z jednej strony oraz systemami zarządzania towarem i produkcji z drugiej strony, procesy montażu i logistyki są ściślej łączone - zapewniając optymalizację strumienia tworzenia wartości za pomocą systemów autonomicznych, ograniczenie zakresu materiałów i zapasów magazynowych.

Większa elastyczność i użyteczność robotów mobilnych

Locator firmy Bosch Rexroth jest elementem oprogramowania zapewniającym niezawodne pozycjonowanie i orientację różnych typów pojazdów w wielu zmieniających się środowiskach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysoce wydajnego algorytmu, który automatycznie wykrywa i mapuje otoczenie naturalne za pomocą czujnika laserowego zamontowanego na pojeździe. Firma Bosch Rexroth dostarcza w ten sposób kluczową technologię i rozwiązuje problem lokalizacji robotów mobilnych z zachowaniem maksymalnej elastyczności i użyteczności. Locator to element wykorzystywany w wielu produktach firmy Bosch Rexroth, m.in. w systemie ActiveShuttle.

Łatwiejsze uruchomienie systemu wielokamerowego

Firma Bosch Rexroth ułatwia adaptację systemów wielokamerowych do różnych zastosowań maszyn mobilnych pracujących w terenie. Dzięki temu technicy mogą uruchamiać kamery w mniej niż 25 minut, nawet w różnych typach pojazdów. Pięć poręcznych markerów, które można przesuwać jednocześnie, miarka i komputer serwisowy z zainstalowaną aplikacją to wszystko, co jest potrzebne w tym procesie. Uruchomienie przeprowadza się szybko i łatwo za pomocą narzędzia do konfiguracji lub kreatora, przy użyciu aplikacji. Pozwala to w sposób optymalny uwzględnić preferencje techników oraz ich poziom doświadczenia. Narzędzie oferuje również inne opcje, takie jak diagnostyka, usuwanie usterek, aktualizacja oprogramowania oraz wprowadzanie dodatkowych indywidualnych ustawień.

Hydraulika elektryczna przeciera drogę dla IoT

Firma Bosch Rexroth wyznacza kierunek rozwoju systemów wspomagania zwiększających wydajność maszyn mobilnych, takich jak wózki widłowe lub przemysłowe – wprowadzając połączone rozwiązania w zakresie elektrohydrauliki dla systemów napędowych i hydrauliki roboczej. Użytkownicy po prostu integrują te pojazdy z własnymi rozwiązaniami IoT. Systemy informatyczne zyskują bezpośredni dostęp do danych operacyjnych poszczególnych siłowników. Pozwala to m.in. na wprowadzenie konserwacji predykcyjnej lub nowych modeli biznesowych zależnych od zastosowania.

Oprogramowanie modularne zapewnia przejrzystość

NEXEED, oprogramowanie dla systemów produkcji i logistyki od Bosch Connected Industry obejmuje cały łańcuch logistyczny po stronie IoT. Aplikacja Stock Management, dostarczana w ramach systemu aplikacji przemysłowych Nexeed, komputeryzuje wewnątrzzakładowy przepływ materiałów. Oprogramowanie rejestruje położenie i ilość materiałów w czasie rzeczywistym i pozwala działać w sposób inteligentny: cały ruch materiałów jest rejestrowany automatycznie, a dane są przesyłane za pomocą czytników RFID, kodu kreskowego lub innych czujników. Nexeed Intralogistics Execution zapewnia przejrzystość całej trasy od punktu odbioru materiałów z magazynu do miejsca ich wykorzystania w produkcji w czasie rzeczywistym: narzędzie do zarządzania transportem odpowiada za planowanie i optymalizację transportu wewnątrzzakładowego. Fleet Analytics pozwala usprawnić wykorzystanie floty wózków AGV. Wszystkie pozycje, ruch, statusy, wąskie gardła oraz niebezpieczne miejsca na trasach wózków samojezdnych AGV oraz innych pojazdów wewnątrzzakładowych można analizować w czasie rzeczywistym w oparciu o dane aktualne i historyczne. Przyczynia się to do optymalnego wykorzystania możliwości floty AGV.

Narzędzie Nexeed Track and Trace komputeryzuje obsługę pojemników w zakładzie i poza nim. Pojemniki z czujnikami można połączyć z łańcuchem dostaw, co pozwala nie tylko zmniejszyć poziom strat, ale także znacznie ograniczyć nakłady na wyszukiwanie, księgowanie i zapasy magazynowe. Szczegółowe analizy umożliwiają również ocenę danych monitorowania przepływu materiałów oraz wydajności zakładu.