Łatwy sposób łączenia różnych światów: firma Bosch Rexroth i jej partnerzy z sieci ctrlX World łączą automatyzację i internet rzeczy

| Wydarzenia

Dostawcy zewnętrzni oferują rozwiązania internetu rzeczy za pośrednictwem ekosystemu platformy automatyzacji

Łatwy sposób łączenia różnych światów: firma Bosch Rexroth i jej partnerzy z sieci ctrlX World łączą automatyzację i internet rzeczy
  • Sterowanie wielofunkcyjnymi rozwiązaniami za pomocą aplikacji
  • Wspólne tworzenie rozwiązań i wyzwalanie nowego potencjału biznesowego
  • Trzej nowi partnerzy w obszarze rozwiązań IoT dla automatyki

W nowoczesnej automatyce sterowanie maszynami, informatyka i Internet Rzeczy są ze sobą płynnie połączone. Firma Bosch Rexroth łączy te światy, wykorzystując platformę ctrlX AUTOMATION. Za pośrednictwem sieci partnerów ctrlX World oferuje zarówno własne rozwiązania internetu rzeczy, jak również aplikacje innych producentów. Wykorzystując te aplikacje, można dowolnie konfigurować funkcjonalności urządzenia ctrlX CORE stosownie do potrzeb. ctrlX CORE funkcjonuje nie tylko jako system sterowania maszyną - jest również bezpiecznym i inteligentnym rozwiązaniem bramowym. Dzięki otwartej architekturze i licznym interfejsom ten system sterowania można również wykorzystać w instalacjach typu brownfield, dodając do istniejących maszyn i systemów nowe możliwości komunikacyjne i funkcje IoT.

Za sprawą oprogramowania ctrlX IOT platforma automatyzacji firmy Bosch Rexroth jest już wyposażona w ważne aplikacje podstawowe, takie jak zapora firewall, klient VPN oraz serwer i klient OPC UA. Są one uzupełniane przez rozwiązania IoT partnerów. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z szerokiej gamy aplikacji i cieszyć się dużą elastycznością.

Firma Prescient Devices, Inc. dołączyła do ekosystemu ctrlX World, aby przyspieszyć tworzenie aplikacji IoT. Oferuje ona rozwiązanie SaaS Prescient Designer oparte na technologii Node-RED, które umożliwia projektowanie, symulowanie, dystrybuowanie, obsługę i rozszerzanie systemów i usług IoT oraz sztucznej inteligencji. Umożliwia to centralne programowanie tysięcy urządzeń IoT, takich jak ctrlX CORE, w chmurze w jednym miejscu i przesyłanie kodu programu do urządzeń za pomocą jednego kliknięcia. Ułatwia to efektywne uruchamianie i konserwowanie tych urządzeń.

Andy Wang, założyciel i dyrektor generalny firmy Prescient Devices, Inc. mówi: „Wraz z firmą Bosch Rexroth chcielibyśmy uprościć i przyspieszyć tworzenie aplikacji internetu rzeczy bez konieczności używania złożonych technologii. Rozwiązanie Prescient Designer jest dostosowane do wymagań społeczności i platformy firmy Bosch Rexroth. Dzięki temu inżynier może zaprojektować i stworzyć rozwiązanie IoT typu edge-to-cloud np. w ciągu kilku tygodni. W porównaniu z tradycyjnym tworzeniem takich systemów umożliwia to 12 razy szybsze programowanie przy 6 krotnie mniejszych kosztach, a ponadto pozwala na zarządzanie i przeprowadzanie analiz w czasie rzeczywistym”.

Kolejnym partnerem, który dołączył do sieci ctrlX World, jest IXON B.V. Firma ta oferuje kompleksowy system przemysłowego internetu rzeczy (IIoT), który spełnia wszystkie wymagania związane ze zdalnym serwisowaniem różnego rodzaju rozwiązań, od sprzętu po chmurę. Bart van den Corput, kierownik ds. kluczowych klientów w firmie IXON, wyjaśnia: „Chcemy zachęcić producentów maszyn do wdrożenia systemów przemysłowego internetu rzeczy oraz pomóc im w tej transformacji. W tym celu udostępniamy bezpieczne środowisko chmurowe wyposażone we wszystkie technologie, dzięki którym przemysłowy internet rzeczy jest dostępny na całym świecie”.

Firma IXON współpracuje z firmą Bosch Rexroth, aby zaoferować producentom maszyn jeszcze większą elastyczność przy tworzeniu rozwiązania IIoT, które spełnia ich wymagania. W rezultacie mogą oni łatwo zintegrować IIoT ze swoimi rozwiązaniami automatyzacji. W tym celu, wystarczy pobrać aplikację IXagent ze strefy App Zone społeczności ctrlX AUTOMATION i uzyskać dostęp do wszystkich funkcji platformy chmurowej IXON, takich jak zdalna dostęp, rejestrowanie danych w chmurze, alarmy i komunikaty.

Na platformie ctrlX World dostępne są też rozwiązania firmy HiveMQ GmbH. Firma ta oferuje brokera MQTT dla systemu sterowania ctrlX CORE. MQTT umożliwia wymianę danych między różnymi platformami sprzętowymi i programowymi. Jest to standard branżowy obecnie bardzo popularny w rozwiązaniach związanych z IoT, takich jak inteligentna produkcja. Znajduje również zastosowanie np. w pojazdach podłączonych do sieci, logistyce, Przemyśle 4.0 i innych produktach internetu rzeczy.

Hans Michael Krause, dyrektor ds. zarządzania produktem ctrlX World w firmie Bosch Rexroth, wyjaśnia: „Dzięki wszystkim rozwiązaniom IoT, które są dostępne za pośrednictwem ekosystemu ctrlX World, użytkownicy mogą łączyć ze sobą procesy automatyzacji w bardzo łatwy sposób, porównywalny z używaniem smartfona. Wystarczy pobrać i uruchomić aplikację. Ponadto, firma Bosch Rexroth udostępnia wiele gotowych aplikacji przeznaczonych dla konkretnych branż. Stosując platformę CtrlX AUTOMATION użytkownik może tworzyć własne aplikacje, wykorzystując wszystkie popularne języki programowania, a następnie dzielić się nimi w dedykowanym do tego miejscu.”

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Paweł Orzech

Tel.: +48 22 7381876

E-Mail: pawel.orzech@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl