Kompaktowy, wszechstronny i bardzo ekonomiczny

| Wydarzenia

Kompaktowy, wszechstronny i bardzo ekonomiczny

Zintegrowany system pomiarowy IMScompact do prowadzenia i pomiaru położenia bezwzględnego zwiększa wydajność maszyn i oszczędności związane z ich eksploatacją

  • Oszczędność czasu: Pomiar położenia bezwzględnego przyspiesza uruchamianie maszyn
  • Kompaktowa, niewielka konstrukcja do wielu zastosowań
  • Wszechstronny interfejs: Pomiary cyfrowe i analogowe, odpowiednio do potrzeb

Firma Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę systemów do zintegrowanego pomiaru i prowadzenia o ekonomiczny i wszechstronny produkt o niewielkich rozmiarach: System IMScompact – umożliwiający pomiar położenia bezwzględnego, wykorzystujący magnetyczną metodę pomiaru i zintegrowaną elektronikę to wyjątkowo kompaktowe, elastyczne i solidne rozwiązanie. Dzięki trzem różnym rozmiarom i zastosowaniu nowego połączonego interfejsu do cyfrowego i analogowego przesyłu danych, nowy produkt z serii IMS to idealny element oszczędnego systemu pomiarowego. Dalszy rozwój systemu IMScompact umożliwi wkrótce wprowadzenie funkcji zabezpieczeń.

System IMScompact do pomiaru położenia bezwzględnego poszerza istniejącą serię produktów IMS firmy Bosch Rexroth do systemów kulkowych prowadnic szynowych i jest drugim produktem umożliwiającym oszczędny pomiar magnetyczny. W obu rozwiązaniach położenie wózka określane jest metodą pomiaru bezkontaktowego z dokładnością absolutną wynoszącą ± 20 µm na metr, dokładnością powtórzeniową ± 1 µm i szybkością do 5 m/s. Długość pomiaru może wynosić nawet 17,8 m z kilkoma sekcjami szyn.

Wyższa produktywność w wielu zastosowaniach

Zaletą pomiaru położenia bezwzględnego w porównaniu z metodą przyrostową jest czas uruchomienia. System IMScompact jest gotowy do użycia zaraz po włączeniu, a także po odcięciu zasilania – bez określania odniesienia. Bezkontaktowy system pomiarowy może być wykorzystywany w różnych zastosowaniach w obszarze przenoszenia oraz w ogólnych systemach automatyzacji. Integracja z wózkiem znakomicie chroni przed problemami z kompatybilnością elektromagnetyczną, co oznacza, że system IMScompact może być również używany w połączeniu z silnikami liniowymi. Do ochrony przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami dostępna jest specjalna pokrywa niepowodująca zakłóceń w pracy magnetycznego systemu pomiarowego.

Mniej zajmowanego miejsca, większa wydajność

Dzięki zastosowaniu zintegrowanego enkodera system IMScompact bez problemu mieści się w ograniczonych przestrzeniach. W ten sposób system pomiaru położenia bezwzględnego można bez ponoszenia dużych kosztów wykorzystywać w lekkich zastosowaniach oraz z krótkimi prowadnicami liniowymi, np. w cyfrowych urządzeniach do cięcia metalu, tworzyw, tekstyliów czy szkła. W przypadku systemu o rozmiarze 15, całkowita wysokość wózka i szyny jest w przybliżeniu równa średnicy monety 1€.

Zintegrowany system pomiarowy pozwala również skrócić czas montażu. Dostarczany system czujników jest już wyregulowany, a standardowe komponenty ułatwiają projektowanie i uruchomienie.

Wszechstronny interfejs do pomiarów analogowych i cyfrowych

Dzięki zastosowaniu nowego wszechstronnego interfejsu dane dotyczące położenia mogą być przesyłane w formie cyfrowej za pomocą SSI lub analogowej, za pomocą interfejsu 1Vpp. W zależności od zastosowania, oba sygnały można również łączyć, np. w celu kontrolowania położenia w ruchu osiowym z dużą dynamiką przy zastosowaniu serwonapędów. Cyfrowy transfer danych może być wykorzystywany również do pozycjonowania za pomocą wyświetlacza PLC lub wizualizacji za pomocą wyświetlacza SSI.

W planie funkcje bezpieczeństwa zintegrowane z napędem

System IMScompact jest w dalszym ciągu rozwijany i w przyszłości będzie również obsługiwał bezpieczne stany maszyny. Odpowiedni czujnik do obsługi zintegrowanych z napędem funkcji bezpieczeństwa Safe Motion jest aktualnie w przygotowaniu. Ochrona personelu bez wyłączania maszyny pozwala oszczędzić czas i pieniądze – szczególnie w połączonych systemach automatyzacji.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Adam Piękoś

Tel.: +48 17 275 55 04

E-Mail: adam.piekos@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl