Wszystko pod kontrolą

| Wydarzenia

Wszystko pod kontrolą

Wielofunkcyjny drążek sterowniczy Sense+ firmy Bosch Rexroth jest skalowalny, a dzięki wibracjom umożliwia intuicyjną interakcję człowiek-maszyna 

  • Ergonomiczny joystick o bogatej funkcjonalności
  • Wibracyjne informacje zwrotne zapewniające lepszą interakcję człowiek-maszyna
  • Solidna konstrukcja i prosta integracja z maszyną

Firma Bosch Rexroth zapytała o potrzeby i preferencje operatorów z całego świata. Na podstawie uzyskanych informacji powstał wielofunkcyjny, ergonomiczny joystick, który może zostać dopasowany do różnych aplikacji i przekazuje operatorowi informacje zwrotne za pomocą wyczuwalnych wzorców wibracji.

Coraz bardziej złożone maszyny z coraz liczniejszymi zintegrowanymi funkcjami stają się bardzo trudne w obsłudze. Obecnie operatorzy maszyn pracują ramię w ramię z funkcjami automatyzacji i wsparcia, wykorzystują szeroką gamę dodatków i muszą uwzględniać liczne powiadomienia i ostrzeżenia. Dlatego specjaliści z firmy Bosch Rexroth zaczęli zastanawiać się nad tym, jak umożliwić operatorom łatwiejsze i bardziej intuicyjne sterowanie maszynami samojednymi . W efekcie powstał ergonomiczny, wielofunkcyjny joystick, który dzięki informacjom zwrotnym przekazywanym w postaci wyczuwalnych wibracji zbliża do siebie ludzi i maszyny jeszcze bardziej.

 

Intuicyjne rozwiązanie dostosowane do globalnych potrzeb

Jako podstawa prac nad joystickiem posłużyło badanie przeprowadzone wśród operatorów maszyn z różnych sektorów na całym świecie. Sense+ to uniwersalny joystick o unikalnej konstrukcji, dostępny w wersji dla osób lewo- i praworęcznych. Operator maszyny może korzystać ze wskazówek i ostrzeżeń przed nieprawidłowymi operacjami i zagrożeniami, przekazywanych w formie wibracji za pośrednictwem opcjonalnego elementu dotykowego. Różne wzorce wibracji mogą sygnalizować np. odległość od określonej powierzchni, wirtualną ścianę lub zbliżające się przeszkody. Umożliwia to intuicyjną, wygodną interakcję między maszyną i operatorem.

 

Liczne wersje konstrukcyjne i funkcje

Różne konfiguracje rękojeści i elastyczny układ przycisków, pokręteł i przełączników sprawiają, że joystick można dopasować do różnych typów i funkcji maszyn. W efekcie drążek Sense+ jest dostępny w 156 różnych konfiguracjach. Opcjonalne podświetlenie LED poszczególnych elementów operacyjnych w drążku może również wskazywać na włączone w danej chwili funkcje maszyny. Wszystkie komponenty w joysticku są ergonomicznie rozmieszczone, aby zapewnić maksymalną efektywność i wydajność oraz zapobiec zmęczeniu operatora maszyny.

 

Prosty interfejs CAN

Sygnały analogowe z uchwytu są wczytywane do podstawy joysticka i konwertowane na komunikaty CAN. Joystick Sense+ można podłączyć do urządzenia do sterowania maszyną za pomocą pojedynczego wtyku CAN, co oznacza mniej okablowania w konsoli w podłokietniku. Podstawa obsługuje maks. 29 wejść i wyjść, dzięki czemu można podłączyć do niej nawet urządzenia zewnętrzne i umożliwić im w ten sposób korzystanie z podstawy w roli bramy CAN.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Krzysztof Soboń

Tel.: +48 (22) 738 18 60

E-Mail: krzysztof.sobon@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl