Aplikacje ctrlX AUTOMATION torują drogę Inżynierii 4.0

| Wydarzenia

Cyfryzacja procesów, coraz lepsze dostosowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań, krótsze czasy realizacji i inne usprawnienia zmieniają sposób pracy projektantów.

Aplikacje ctrlX AUTOMATION torują drogę Inżynierii 4.0

Firma Bosch Rexroth wraz z partnerami udostępnia w swoim ekosystemie cyfrowe narzędzia, które umożliwiają prowadzenie zaawansowanych prac inżynieryjnych.

  • Wspólne tworzenie rozwiązań w środowisku ctrlX World: partnerzy udostępniają aplikacje, które upraszczają prace inżynieryjne
  • Rozwiązanie CODESYS do programowania sterowników i dodatkowych funkcji
  • Platforma Cordis SUITE do programowania niskopoziomowego
  • Cyfrowy model procesu generowany bezpośrednio w programie sterownika PLC za pomocą SELMOstudio 

Cyfryzacja procesów, coraz lepsze dostosowanie rozwiązań do indywidualnych wymagań, krótsze czasy realizacji i inne usprawnienia zmieniają sposób pracy projektantów w takich branżach, jak inżynieria mechaniczna czy automatyka. Projektanci potrzebują narzędzi, które pomogą im w wykonywaniu codziennych zadań, również tych nowych. Dlatego firma Bosch Rexroth stopniowo rozszerza swoją platformę ctrlX AUTOMATION i związany z nią ekosystem o aplikacje, które można wykorzystać w nowoczesnej inżynierii. Pomagają one przyspieszyć proces inżynieryjny, ponieważ rozwój oprogramowania stanowi coraz większą część czasu poświęcanego na prace związane z daną maszyną czy aplikacją.

"Stworzyliśmy ekosystem dla naszej platformy automatyzacji, w ramach którego nie tylko my dostarczamy rozwiązania, ale także nasi partnerzy mogą dostarczać własne rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy mają do wyboru coraz większą liczbę aplikacji, które mogą z łatwością pobrać. Jednym z celów naszej oferty produktowej jest ułatwianie zadań inżynierskich" - mówi Hans Michael Krause, kierownik działu zarządzania produktem ctrlX World w firmie Bosch Rexroth.

Wśród naszych partnerów w dziedzinie inżynierii znajduje się CODESYS Group znana z pakietu automatyki CODESYS i powiązanej z nim oferty produktów. Wraz z firmą Bosch Rexroth ten producent oprogramowania udostępnia specjalistom ds. automatyzacji z różnych branż kompleksowe, otwarte rozwiązanie do programowania sterowników PLC zgodnych z normą IEC 61131-3.

Współpraca między tymi dwiema firmami, która obejmowała dotychczas technologie, teraz została rozszerzona również na aplikacje. W związku z tym CODESYS jako partner w dziedzinie produktów udostępnia szereg aplikacji w środowisku ctrlX World – ekosystemie platformy ctrlX AUTOMATION. Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do dyspozycji dodatkowe, użyteczne funkcje. Oferta aplikacji obejmuje na przykład kompleksowe biblioteki do komunikacji w IIoT i do sterowania ruchem, nowoczesne rozwiązania wizualizacyjne oraz narzędzia do profesjonalnego tworzenia i rozwoju aplikacji sterowania.

„Firma Bosch Rexroth wdraża naszą platformę automatyzacji CODESYS IEC-61131-3 od 2003 roku. Wykorzystała ją już w tysiącach aplikacji na całym świecie. Teraz dotyczy to również platformy ctrlX AUTOMATION. Użytkownicy mogą teraz wykorzystać nasze standardowe oprogramowanie do automatyki, aby tworzyć własne aplikacje, a tym samym uprościć i przyspieszyć swoją pracę dzięki wielu dodatkowym komponentom systemu CODESYS” – mówi Dieter Hess, dyrektor generalny CODESYS Group.

Kolejną firmą, która pomaga użytkownikom platformy ctrlX AUTOMATION w procesie projektowania, umożliwiając im programowanie niskopoziomowe jest Cordis Products B.V. Rozwiązanie Cordis SUITE można bezproblemowo zintegrować z platformą ctrlX AUTOMATION. W trakcie programowania użytkownicy mogą skupić się wyłącznie na zachowaniu i działaniu maszyn. Nie muszą się zajmować implementacją programu sterującego. Jest on generowany automatycznie, importowany do systemu sterowania, kompilowany i pobierany do sterownika PLC. Platforma Cordis SUITE jest dostępna w sklepie ctrlX Store jako oprogramowanie inżynierskie dla platformy ctrlX AUTOMATION.

„Programowanie niskopoziomowe otwiera nowe możliwości w świecie automatyzacji przemysłowej. Proces programowania przebiega 3–5 razy szybciej, a jego rezultatem jest kod wolny od błędów. Przykładowo, jeśli dane operacyjne maszyn są gromadzone i przechowywane, każda zmienna, każdy parametr i każdy status utworzony w module UML jest automatycznie udostępniany światu zewnętrznemu. Wystarczy nacisnąć przycisk. Ponadto model niskopoziomowy automatycznie generuje dane ustrukturyzowane, a tym samym umożliwia wykorzystanie wielkich zbiorów danych, tzw. big data” – mówi Benno Beuting, dyrektor zarządzający firmy Cordis Products B.V.

Do ekosystemu ctrlX World dołączyła również firma SELMO Technology GmbH, która opracowała narzędzie inżynieryjne SELMOstudio. Jest to narzędzie wykorzystywane do cyfrowego modelowania procesu, które generuje wykonywalny model bezpośrednio w programie PLC i interfejsie HMI. Jako program PLC, model ten steruje maszyną i monitoruje ją. Rozwiązanie SELMOstudio jest dostępne jako oprogramowanie inżynierskie w sklepie ctrlX Store.

„Dołączenie do ekosystemu ctrlX AUTOMATION było dla nas ważne, ponieważ pomogło nam we wprowadzeniu na rynek nowej technologii. Zestaw komponentów dostępnych w powiązaniu z platformą automatyzacji firmy Bosch Rexroth zawiera wszystko, co jest potrzebne do prac inżynieryjnych w świecie cyfrowym. Razem zaspokajamy zapotrzebowanie branży na stabilne, bezawaryjne systemy łatwe w obsłudze i konserwacji” – wyjaśnia Reinhard Haslauer, dyrektor ds. rozwoju biznesowego w firmie SELMO Technology GmbH.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 000 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Paweł Orzech

Tel.: +48 22 738 18 76

E-Mail: pawel.orzech@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl