Bosch Rexroth partnerem lubińskiego MCKK

| Wydarzenia

13 września 2022 r. w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr (MCKK) w Lubinie dokonano uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce Licencjonowanego Centrum Szkoleniowego z zakresu obsługi maszyn opartych na

Bosch Rexroth partnerem lubińskiego MCKK

13 września 2022 r. w Miedziowym Centrum Kształcenia Kadr (MCKK) w Lubinie dokonano uroczystego otwarcia pierwszego w Polsce Licencjonowanego Centrum Szkoleniowego z zakresu obsługi maszyn opartych na hydraulice i pneumatyce. Samojezdne maszyny górnicze, pracujące pod ziemią są pojazdami, wykorzystującymi hydraulikę siłową. Również maszyny, które są niezbędne w przemyśle metalurgicznym, jak np. w hutach znajdują się w tym zakresie. Wiodącym producentem takich urządzeń jest firma Bosch Rexroth, która została oficjalnym partnerem MCKK w zakresie szkolenia inżynierów i operatorów maszyn z takimi rozwiązaniami.

Dotychczas inżynierowie i operatorzy, pracujący z tego typu urządzeniami musieli jeździć na szkolenia do Niemiec, Warszawy czy na Śląsk. Od teraz laboratorium w MCKK stało się certyfikowanym centrum szkoleniowym. Żaden ośrodek w Polsce nie przeszedł dotychczas takiej certyfikacji. Z centrum będą mogli skorzystać pracownicy oddziałów górniczych i hutniczych KGHM, jak również inżynierowie i operatorzy z całej Polski i Europy.

Zabiegi o to, by w Lubinie stworzyć ośrodek szkoleniowy zaczęły się w 2015 roku, gdy MCKK kupiło pierwszy zestaw do hydrauliki siłowej. Ośrodek byłby uruchomiony dużo wcześniej, jednak pandemia koronawirusa bardzo spowolniła ten proces. Pracownie były doposażane w ciągu ostatnich lat, aż do momentu, gdy firma Bosch Rexroth uznała, że MCKK stworzyło odpowiednie warunki, by stać się licencjonowanym centrum szkoleniowym.

W Centrum Szkoleniowym w Lubinie przedstawiciele Bosch Rexroth z Niemiec i z Polski razem z zespołem MCKK nie tylko uroczyście otworzyli Centrum, ale też prowadzili pokazy nowoczesnych rozwiązań technicznych. – “Naszymi klientami są KGHM, KGHM Zanam, Minemaster i wiele innych firm. To nie tylko brać górnicza, ale też metalurgia i te szkolenia też będą się odbywały również dla hut, które mamy w Zagłębiu. To silna część przemysłu, więc te szkolenia też takie będą.” - mówił Arkadiusz Gierczak, dyrektor sprzedaży aplikacji przemysłowych Bosch Rexroth.

 Uczestnicy spotkania podzieleni zostali na sześć grup szkoleniowych, które przechodziły kolejno do poszczególnych prezentacji, które obejmowały następujące tematy:

  • Napędy elektryczne do maszyn samojezdnych
  • Laboratorium hydrauliki siłowej i pneumatyki MCKK
  • Krok do autonomii - radary, ultrasonic system (USS), surround view system
  • Bodas - nowa seria sterowników RC4X, oprogramowanie, IoT (Internet Rzeczy) w maszynach samojezdnych
  • Hydraulika - napędy hydrostatyczne i układy robocze
  • Hydraulika, przewidywanie awarii, energooszczędność w maszynach przemysłowych

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 100 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu
w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata.
Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 300 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

Benita Sasim

Tel.: +48 22 738 18 28

E-Mail: benita.sasim@boschrexroth.pl

www.boschrexroth.pl