Bezpieczne zdalne aktualizacje oprogramowania pojazdów pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze

| Wydarzenia

Firma Bosch Rexroth umożliwia zdalną aktualizację systemów maszyn roboczych. W przyszłości funkcja ta zostanie udostępniona również dla sterowników innych firm.

Bezpieczne zdalne aktualizacje oprogramowania pojazdów pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze

Firma Bosch Rexroth umożliwia zdalną aktualizację systemów maszyn roboczych. W przyszłości funkcja ta zostanie udostępniona również dla sterowników innych firm.

Na targach „Bauma 2022” firma Bosch Rexroth zaprezentuje rozwiązanie do zdalnej aktualizacji systemów maszyn roboczych. Rozwiązanie BODAS Connect umożliwia bezpieczne zdalne aktualizowanie sterowników pojazdów niezależnie od wielkości lub rozproszenia floty. Producenci mogą teraz wdrażać nowe funkcje, korygować ważne parametry i wprowadzać zmiany wymagane przez obowiązujące przepisy we wszystkich swoich maszynach. Ta nowa usługa zdalna (ang. over-the-air – OTA) współdziała ze wszystkimi sterownikami firmy Bosch Rexroth, a w przyszłości zostanie również rozszerzona na urządzenia innych firm. Zatem Bosch Rexroth znacząco pomaga w skróceniu czasu i obniżeniu kosztów aktualizacji pojazdów, które są w coraz większym stopniu oparte na oprogramowaniu oraz funkcjach półautomatycznych i autonomicznych.

 

Producenci, którzy chcą szybko wdrożyć innowacyjne funkcje, potrzebują dobrze zabezpieczonych zdalnych usług dostosowanych do wymagań architektury elektrycznej lub elektronicznej pojazdów. Nowy sposób zarządzania działaniami w zakresie masowej zdalnej aktualizacji sprawia, że ryzyko ekonomiczne ponoszone przez producentów, partnerów OEM i dostawców usług jest mniejsze. Jeśli dopilnujemy, aby oprogramowanie było zawsze aktualne, nie będziemy musieli przeprowadzać kosztownych napraw w terenie ani kampanii przywoławczych. Zmniejszymy też obciążenie operacyjne i administracyjne pracowników serwisu.

Mechanizmy zdalnych usług firmy Bosch Rexroth zostały dobrze przetestowane. Od lat zapewniają pełną i ciągłą dostępność do maszyn. Oparte na procesorze urządzenie Rexroth Connectivity Unit (RCU) tworzy bezpieczne połączenie między chmurą a pojazdem. Niezawodny, chroniony wieloma zabezpieczeniami moduł telematyczny w pierwszej kolejności przesyła wszystkie pliki. Następnie, po autoryzacji, urządzenie docelowe w pojeździe jest aktualizowane za pośrednictwem magistrali CAN i połączenia przewodowego. Dlatego proces ten jest tak samo stabilny i bezpieczny, jak tradycyjna metoda aktualizacji przy użyciu sprzętu, np. laptopa i narzędzia diagnostycznego.

Modułowa architektura telematyki systemu BODAS Connect umożliwia działanie asynchroniczne i równoległe, spełnia więc dwa inne podstawowe wymagania dotyczące zdalnej aktualizacji na dużą skalę. Po pierwsze, menedżerowie zarządzający aktualizacjami i operatorzy maszyn mogą aktualizować systemy niezależnie od siebie. Po drugie, masowe aktualizacje można inicjować równocześnie z jednego miejsca.

Dzięki nowej metodzie zarządzania kampanią z wbudowanym systemem kontroli wersji użytkownik może w każdej chwili sprawdzić status oprogramowania swojej floty. Gdy flota się powiększa, aktualizacja nowych pojazdów jest bardzo prosta, co zapewnia znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Uproszczenie heterogenicznych środowisk, w których działają urządzenia, przynosi również inne korzyści. Modułowa, otwarta i skalowalna architektura BODAS Connect może być używana do zdalnej aktualizacji sterowników nie tylko firmy Bosch Rexroth, lecz również innych producentów.

Zasadniczo architektura BODAS Connect zapewnia podstawę technologiczną masowej aktualizacji wielu wersji i modeli sterowników, również sterowników innych firm. W tym ostatnim przypadku firma Bosch Rexroth odgrywa rolę neutralnego partnera technologicznego, podczas gdy partnerzy dodają odpowiednie sekwencje programowania. Projekty pilotażowe w tym zakresie z udziałem międzynarodowych producentów są już realizowane.

Firma Bosch Rexroth pokaże również na targach „bauma 2022” dwie inne zdalne usługi: Diagnostics Over the Air i Parameter Over the Air. Poszerzają one zakres dostępnych funkcji o zdalną diagnostykę i ukierunkowane zdalne korekty parametrów. Wszystkie moduły objęte aktualizacją OTA można wyświetlić za pomocą wspólnego, łatwego w obsłudze interfejsu z ujednoliconym zarządzaniem w chmurze. Zapewnia to użytkownikom jeszcze większą oszczędność czasu i pieniędzy.

 

Jako jeden z największych na świecie dostawców technologii napędów i sterowania Bosch Rexroth gwarantuje sprawny, mocny i bezpieczny ruch w maszynach i systemach dowolnej wielkości. Firma łączy globalne doświadczenia praktyczne w segmentach zastosowań mobilnych, zastosowań maszyn i inżynierii oraz automatyki przemysłowej. Dzięki inteligentnym podzespołom oraz zindywidualizowanym systemom i usługom firma Bosch Rexroth tworzy środowisko umożliwiające pełną komunikację między poszczególnymi zastosowaniami. Bosch Rexroth oferuje klientom technologię napędów hydraulicznych i elektrycznych oraz ich sterowania, technologię przekładni oraz technologię przemieszczeń liniowych i montażu, w tym oprogramowanie i interfejsy Internetu rzeczy. Firma prowadzi działalność w ponad 80 krajach, zatrudnia ponad  31 100 osób i odnotowała w 2021 r. przychody ze sprzedaży w wysokości ok. 6,2 mld EUR.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.boschrexroth.com.

Grupa Bosch jest czołowym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 402 600 pracowników na całym świecie (wg danych z 31 grudnia 2021 r.). Według wstępnych szacunków wygenerowała w 2021 roku obrót w wysokości 78,7 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: rozwiązania mobilne, technologia przemysłowa, artykuły konsumpcyjne oraz energetyka i budownictwo. Będąc wiodącą firmą w świecie Internetu rzeczy (IoT), Grupa Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 oraz mobilności usieciowanej. Wizją grupy Bosch jest mobilność, która jest rozwijana w sposób zrównoważony, bezpieczny i ciekawy. Bazując na swoim doświadczeniu w dziedzinie technologii czujników, oprogramowania oraz usług, a także wykorzystując własną chmurę IoT Cloud, Bosch oferuje klientom zintegrowane i wszechstronne rozwiązania pochodzące od jednego dostawcy. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie łączności za pomocą produktów i rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję (AI) albo stworzonych lub wyprodukowanych przy jej pomocy. Innowacyjne produkty i usługi Grupy Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. W skrócie, Bosch tworzy technologię, która jest „stworzona do życia“. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata.
Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Grupy Bosch jest obecna niemal we wszystkich krajach na świecie. Mając ponad 400 lokalizacji na całym świecie, Grupa Bosch jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla od pierwszego kwartału 2020 roku. Innowacyjna moc stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Grupa Bosch zatrudnia 76 100 współpracowników zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi w 128 miejscach na całym świecie, a także około 38 000 twórców oprogramowania.

Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresami www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

 

Kontakt dla czytelników:

mgr inż. Krzysztof Soboń
Tel.: +48 (22) 738 18 60
E-Mail: krzysztof.sobon@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl