Napędy Hägglunds niezastąpione dla producenta mieszanek gumowych PTE

| Wydarzenia

Firma Polymer-Technik Elbe GmbH (PTE) z siedzibą w Wittenberdze jest jednym z największych producentów mieszanek gumowych dla przemysłu motoryzacyjnego, budownictwa, branży technologii medycznych i in

Napędy Hägglunds niezastąpione dla producenta mieszanek gumowych PTE

Firma Polymer-Technik Elbe GmbH (PTE) z siedzibą w Wittenberdze jest jednym z największych producentów mieszanek gumowych dla przemysłu motoryzacyjnego, budownictwa, branży technologii medycznych i innych sektorów. Prowadząc dodatkowe zakłady we Francji, Chinach i Meksyku i stosując bezpośredni napęd elektrohydrauliczny Hägglunds firmy Bosch Rexroth, firma odnosi sukcesy na zmieniającym się globalnym rynku.

 

Niezawodny dostawca w każdej sytuacji

Podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Elastomerów, która odbyła się w 2019 roku w Cleveland w amerykańskim stanie Ohio, dyrektor zarządzający PTE, dr Wolfgang Keil, odebrał niepokojący telefon z niedawno uruchomionej fabryki w Meksyku. „W wyniku awarii zasilania uszkodzeniu uległa płyta główna i potrzebowaliśmy części zamiennej do systemu sterowania Spider, obsługującego nasz napęd Hägglunds“ – powiedział Keil. „Straciliśmy 50% wydajności, była to więc siła wyższa – nie mogliśmy zrealizować zamówień na czas“.

Wolfgang Keil wiedział, że wśród wystawców byli przedstawiciele firmy Bosch Rexroth, dlatego od razu skierował się do stoiska dostawcy napędów. Pracownicy firmy nie tylko zapoznali się z problemem, ale także zaoferowali rozwiązanie. Niecałą dobę później element został dostarczony do Cleveland, a następnie wysłany samolotem do Meksyku.

„W dużych przedsiębiorstwach obowiązują skomplikowane zasady, ale w tym przypadku spotkałem się z otwartością i zaoferowano mi pomoc bez biurokracji“ – podkreśla Keil. „Serwis na takim poziomie oznaczał możliwość skrócenia przestojów spowodowanych siłą wyższą do zaledwie dwóch tygodni. To niewiarygodne. W takim przypadku naprawdę można mówić o minimalizacji przestojów“.

 

Zasadnicze korzyści dla zakładu produkcyjnego

Firma PTE korzysta z systemów napędowych Hägglunds od ponad 25 lat, a obecnie dysponuje prawie 50 takimi urządzeniami. Odgrywają one nieocenioną rolę w jej działalności. Wolfgang Keil był pod dużym wrażeniem elastyczności zespołu Hägglunds w Cleveland. Podobnie zresztą mówi o samych systemach napędowych. 

„Hydrauliczne systemy napędowe wykazują się dużą elastycznością, jeśli chodzi o układ i konstrukcję“ – wyjaśnia Keil. „System składa się tylko z jednostki napędowej z pompami, a silnik jest zamontowany bezpośrednio na wale. Ta kompaktowa budowa przynosi nam duże korzyści – możemy dzięki niej oszczędzać miejsce i tworzyć lepsze warunki pracy dla operatorów“. 

Wolfgang Keil podkreśla, że środowisko w zakładzie produkcji mieszanek gumowych może być zapylone, gorące i głośne. Dzięki zamkniętej konstrukcji i niskiemu poziomowi emisji hałasu napędy Hägglunds znacznie ograniczają te problemy i ułatwiają pracę. Wolfgang Keil przede wszystkim docenia jednak zakres momentu obrotowego napędów oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. 

„Wysoki moment obrotowy pozwala łatwo i bez problemów powrócić do prędkości roboczej po zatrzymaniu“ – wyjaśnia Keil. „Jednak to funkcja szybkiego zatrzymania walcarek jest najistotniejsza, ponieważ dzięki niej miejsce pracy staje się naprawdę bezpieczne. W sytuacji awaryjnej możemy natychmiast zatrzymać maszyny na odcinku 1–2 centymetrów. W przypadku napędu i hamulca taka precyzja byłaby nieosiągalna“.

 

Uniwersalne korzyści

Szybkość i elastyczność są ważne nie tylko w przypadku sprzętu wykorzystywanego przez firmę PTE, lecz również w obszarze jej działalności biznesowej, zwłaszcza w warunkach niepewności na rynku motoryzacyjnym, która dotyczy całego przemysłu gumowego. Wejście firmy na rynek francuski (2005), chiński (2006 i 2018) oraz meksykański (2016) miało znaczenie strategiczne i stworzyło nowe możliwości w zakresie utrzymania opłacalności.

„Obsługujemy przemysł gumowy, więc nasze sukcesy są powiązane z jego rozwojem. Rozpoczęcie działalności w skali globalnej było zatem dla nas właściwą decyzją. Nawet jako mniejsza firma, pracując w wielu regionach, możemy lepiej wykorzystywać możliwości w zakresie zaopatrzenia i w sposób elastyczny reagować na nadchodzące zmiany. Meksyk był dla nas najlepszym rynkiem w roku 2019“ – powiedział Keil.

Wszędzie tam, gdzie działa PTE, napędy Hägglunds są częścią tego równania. „Firma PTE wykorzystuje na liniach produkcyjnych standaryzowane maszyny“ – mówi Keil. „Napędy Hägglunds są częścią tego standardu – to nie podlega dyskusji“.

 

Hydraulika spełnia przyszłościowe wymagania

W pierwszych walcarkach firmy PTE w Chinach wypróbowano inne systemy napędowe. Jednak Wolfgang Keil nie chciałby powtarzać tego doświadczenia. „Uruchomienie zakładu w Wuxi obarczone było znacznym ryzykiem i presją kosztów, dlatego postanowiliśmy zrezygnować tam z hydrauliki“ – wyjaśnia. „Patrząc wstecz, można stwierdzić, że była to porażka. Napędy elektromechaniczne wymagają większej przestrzeni, generują potężny hałas i muszą być znacznie częściej serwisowane. W dodatku zapewniają mniejszy moment obrotowy. Napędy hydrauliczne oferują wiele korzyści, których nie chcemy tracić“.

PTE musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, m.in. bardziej rygorystycznymi przepisami w zakresie emisji CO2 oraz wymogami w zakresie ograniczenia zużycia energii. Zdaniem Wolfganga Keila napędy Hägglunds pozostaną częścią wizji rozwoju firmy. „Od roku 1993 sporo zainwestowaliśmy w napędy Hägglunds“ – mówi Keil. „Przemawia do nas jakość i technologia, a korzystanie z nowoczesnego sprzętu to ważna część naszej polityki. Pracujemy nad różnymi strategiami rozwoju, ale z pewnością będą one bazować na technologii i serwisie technicznym dla klientów. Przekonamy się zatem, co kolejne lata przyniosą w technologii napędów“.