Testowanie podczas pracy maszyny, dokręcanie w trakcie procesu

| Wydarzenia

Innowacyjny system testowania TASS sprawdza jakość i produktywność montażu bezpośrednio w trakcie procesów produkcyjnych

Testowanie podczas pracy maszyny, dokręcanie w trakcie procesu

Innowacyjny system testowania TASS sprawdza jakość i produktywność montażu bezpośrednio w trakcie procesów produkcyjnych

  • Zintegrowane z procesami testy urządzeń dokręcających przeprowadzane bezpośrednio na stanowisku roboczym
  • Testy wykonywane wtedy, gdy jest to potrzebne, w trakcie procesów produkcyjnych
  • Dłuższe przerwy między testami wydajności maszyn

Bosch Rexroth oferuje system TASS do testowania urządzeń dokręcających, dzięki któremu firmy produkcyjne mogą sprawdzać jakość i produktywność montażu bezpośrednio w trakcie procesów produkcyjnych. Testowanie w trakcie pracy (on-the-fly) jest procesem dużo bardziej wydajnym i efektywnym w porównaniu z dotychczasowymi praktykami w tym zakresie. Oznacza to, że testy wydajności maszyn można przeprowadzać rzadziej, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Systemy testowania TASS są dostępne dla wszystkich wkrętarek automatycznych stacjonarnych i ręcznych przewodowych firmy Bosch Rexroth. Można je stosować bezpośrednio na stanowiskach roboczych, bez dodatkowego wyposażenia i specjalistycznego personelu.

Połączenia śrubowe istotne dla funkcjonalności i bezpieczeństwa urządzeń mają coraz większe znaczenie w wielu branżach, od przetwórstwa tworzyw sztucznych poprzez motoryzację po inżynierię mechaniczną. Dla firm produkcyjnych oznacza to balansowanie na cienkiej linie: z jednej strony muszą one wykazać, że montaż został przeprowadzony bezbłędnie, z drugiej – zapewnić rentowność produkcji. W związku z tym niezbędne są regularne testy narzędzi dokręcających, które mają na celu utrzymanie wymaganych wartości tolerancji oraz wykluczenie ryzyka odpowiedzialności prawnej lub szkód dla reputacji firmy. Standardowe procedury testowania są jednak stosunkowo czasochłonne, przerywają przepływ pracy i zmniejszają produktywność.

Jak rozwiązać ten problem? Innowacyjny system testowania TASS umożliwia przeprowadzanie testów jakości bez uszczerbku dla produktywności. Urządzenia dokręcające są testowane bezpośrednio w trakcie procesów montażowych. Wykorzystywany jest przy tym mechaniczny element skrętny i oprogramowanie testowe uruchamiane bezpośrednio na sterowniku dokręcania IndraLogic, np. na kompaktowym systemie CS351 lub systemie komunikacyjnym KE350.

Podczas testu „on-the-fly” element skrętny jest „dokręcany” między rzeczywistymi komponentami jako część typowej instalacji, z określonym kątem obrotu i niewielką prędkością dokręcania. Aby zapewnić odpowiednie dopasowanie cierne lub blokujące w uchwycie mocującym, firma Bosch Rexroth dostarcza elementy skrętne w pięciu rozmiarach, obejmujące wartości momentu dokręcania od 1 Nm do 600 Nm.

W trakcie testu sterownik rejestruje dane procesów dotyczących połączenia śrubowego i przesyła je do oprogramowania TASS, które porównuje przechowywaną w pamięci docelową krzywą standardowego elementu skrętnego z zarejestrowaną krzywą charakterystyki i w zależności od wyniku tego porównania wyświetla „OK” lub „NOK”. Opcjonalnie wynik testu może być przekazywany do systemu nadrzędnego.

Dzięki płynnej integracji z procesami produkcji testy takie można przeprowadzać z dowolną częstotliwością, np. dwa razy dziennie lub raz w ciągu zmiany. Ponadto testy TASS można szybko i łatwo zintegrować z linią produkcyjną, co pozwala na szybkie, łatwe i kompleksowe testowanie całego systemu dokręcania, włącznie z rezultatami.

Jeśli testy „on-the-fly” będą wykonywane regularnie, czasochłonne testy wydajności maszyn można przeprowadzać z taką częstotliwością, aby zapewnić optymalizację produkcji bez obniżania jej jakości.