Nowe rozwiązania dla inteligentnej produkcji na targach w Hanowerze

| Wydarzenia

Jak przejść od zarządzania kryzysowego do długoterminowej transformacji w zakresie oszczędzania energii, efektywności i zrównoważonego rozwoju? Jak przyspieszyć rozbudowę pilnie potrzebnej infrastruktury? Jak przedsiębiorstwa radzą sobie z niedoborem pracowników? Firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud podejmą te tematy z odwiedzającymi targi Hannover Messe, a także przedstawią jak dzięki kompetencjom w kluczowych ekosystemach tworzyć kompleksowe rozwiązania. Z innowacyjnymi rozwiązaniami będzie można zapoznać się podczas targów Hanower Messe na wspólnym stoisku firm - E06 w hali 11 w dniach 17 do 21 kwietnia 2023.

Nowe rozwiązania dla inteligentnej produkcji na targach w Hanowerze

- Cyfrowa transformacja fabryk, bezpieczne i ekonomiczne dostawy energii czy określanie i zmniejszanie śladu węglowego produktów w przemyśle – to duże wyzwania, których nie da się rozwiązać w oderwaniu od siebie. Potrzebne są innowacje wykraczające poza produkty i rozwiązania. Musimy zrozumieć procesy zachodzące u naszych klientów, myśleć w ramach nowych ekosystemów i opracowywać kompleksowe rozwiązania. Jesteśmy przekonani, że można to osiągnąć tylko poprzez standaryzowane i modułowe systemy. W tym roku targi w Hanowerze stanowić będą forum dialogu branżowego na ten temat - mówi Markus Asch, dyrektor zarządzający Rittal International & Rittal Software Systems

Cyfrowe bliźniaki dla inteligentnej produkcji i zarządzania energią

Przedsiębiorstwa przemysłowe są obecnie na drodze transformacji do inteligentnej produkcji – tzw. smart production, od osób zarządzających wymagana jest ekonomiczna produkcja z wysoce zautomatyzowanymi i efektywnymi procesami, które jednocześnie muszą być sterowane w sposób energooszczędny oraz elastycznie dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów, także w kontekście niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

- Innowacja może więc dziś oznaczać tylko to, że klient odnosi sukces w swojej działalności. Jeśli nie myślimy w kategoriach produktów i rozwiązań, a w kategoriach optymalizacji procesów, można to osiągnąć tylko dzięki inteligentnemu połączeniu sprzętu i oprogramowania - podsumowuje Markus Asch.

Jako promotorzy inteligentnej produkcji firmy Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud zademonstrują na targach w Hanowerze w jaki sposób trzy ekosystemy – projektowanie automatyzacji, wytwarzanie produktów i procesy produkcyjne – mogą zostać połączone w przyszłości za pomocą cyfrowego bliźniaka. Dzięki temu nie tylko procesy inteligentnej produkcji stają się bardziej przejrzyste i efektywne. Przejrzyste stają się również przepływy energii, które dzięki temu mogą być optymalizowane – jest to kluczowy czynnik sukcesu dla przedsiębiorstw przemysłowych, dzisiaj i w przyszłości.

W jaki sposób jest to możliwe? Eplan i Rittal wspólnie z firmami z branży sterowniczej, rozdzielczej i budowy maszyn stale rozwijają cyfrowego bliźniaka projektowanych urządzeń i systemów oraz pracują nad tym, że dane te są użyteczne i wspierają w optymalizacji eksploatacji uzyskanego rozwiązania. Cideon zwiększa spójność danych wokół cyfrowego bliźniaka produktu dzięki kompetencjom w zakresie CAD/CAM, PDM/PLM i konfiguracji produktu. ONCITE Digital Production System jest platformą dla cyfrowego bliźniaka produkcji i zarządzania produkcją opartego na IIoT.

Wgląd na żywo - od targów do działającej fabryki

Na wspólnym stoisku firm Rittal, Eplan, Cideon i German Edge Cloud w Hanowerze, odwiedzający będą mogli zobaczyć jak to wszystko działa w praktyce – na żywo i w czasie rzeczywistym. W inteligentnej fabryce szaf sterowniczych Rittal w Haiger monitoring energii został już zintegrowany z cyfrowym systemem produkcji ONCITE DPS. Dzięki temu poprzez chmurę bezpośrednio z targów będzie możliwy wgląd na żywo w rzeczywiste dane zużycia energii w czasie trwającej produkcji oraz przepływy energii w powiązanym centrum danych. W taki sposób działa przedstawiony na targach pakiet RiZone OTM Suite do zarządzania techniką operacyjną centrów danych. W tym przypadku Rittal korzysta tutaj z tego, co opracowała i oferuje klientom firma German Edge Cloud. Nowe oprogramowanie Rittal jest oparte na uniwersalnej architekturze mikrousług ONCITE DPS.

Większe tempo rozbudowy infrastruktury energetycznej

Nie tylko produkcja będzie w przyszłości stała przed wyzwaniem zmiany sposobu monitorowania i zarządzania energią. Także cały sektor energetyczny jest pod ogromną presją zmian i redukcji kosztów. Dlatego jeśli firma chce nadążyć za zmianami rynkowymi, rozbudowa infrastruktury musi nabrać tempa. Dla firm Eplan i Rittal to oczywiste - decydującym czynnikiem jest industrializacja całego łańcucha procesów dzięki połączeniu oprogramowania i sprzętu.

- Nasze zasady działania to modułowość, standaryzacja i spójność danych. Doświadczenia Rittal i Eplan z naszymi klientami z branży prefabrykacji aparatury sterowniczej i rozdzielczej oraz budowy maszyn pokazały, że w optymalizacji i industrializacji procesów ciągle tkwi ogromny potencjał. Zintegrowane rozwiązania zwiększają tempo rozbudowy i zmian dostępnej infrastruktury – od wytwarzania oraz magazynowania energii, poprzez rozbudowę sieci i łączenie sektorów, po parki ładowania pojazdów elektrycznych. Wzrost wydajności to niższe koszty, a dane bliźniaka cyfrowego nowotworzonych rozwiązań otwierają dalsze możliwości wykorzystania ich w eksploatacji i serwisie - wyjaśnia Markus Asch.

Nowe rozwiązania i aktualizacja platformy EPLAN

Nowe rozwiązania dla przemysłu potrzebne są szybko, dlatego firmy Eplan i Rittal na targach Hannover Messe zaprezentują zestaw nowych „rozwiązań bazowych”, opracowanych na podstawie wielu wcześniej zrealizowanych projektów. W ramach Eplan zaprojektowane zostały rozwiązania obejmujące „szablony najlepszych praktyk np. w zakresie projektowania i budowy parków ładowania dla e-mobilności. To rozwiązanie pomoże nadać szybkie tempo każdemu projektowi – poprzez standardy czy gotowe moduły zapewniające spójność danych. Dodatkowym ułatwieniem dla projektantów jest nowa platforma Eplan 2024. A dla infrastruktury zagrożonej wybuchem, np. LNG lub wodoru, firma Rittal zaprezentuje nowe obudowy AX z tworzywa sztucznego z atestem EX.