OD CZERWONYCH ŚWIATEŁ DO ROBOTÓW: OMRON ŚWIĘTUJE 90-LECIE INNOWACJI

| Wydarzenia

Firma OMRON spojrzała wstecz na 90 lat przesuwania granic technologicznych i patrzy w przyszłość innowacji w dziedzinie automatyzacji opartej na zrównoważonym rozwoju, cyfryzacji oraz współpracy.

OD CZERWONYCH ŚWIATEŁ DO ROBOTÓW: OMRON ŚWIĘTUJE 90-LECIE INNOWACJI

Firma OMRON spojrzała wstecz na 90 lat przesuwania granic technologicznych i patrzy w przyszłość innowacji w dziedzinie automatyzacji opartej na zrównoważonym rozwoju, cyfryzacji oraz współpracy człowiek-maszyna.

10 maja jest prawdopodobnie najważniejszym dniem w kalendarzu firmy. Tego dnia 30 000 pracowników OMRON na całym świecie świętowało dziedzictwo założyciela firmy, Kazumy Tateishi oraz jego wizję dotyczącą wykorzystania technologii do tworzenia lepszego świata. W tym roku firma OMRON świętuje 90-lecie.

– Wiara w przekonanie, że wyzwania społeczne pobudzają rozwój technologiczny i vice versa, jest siłą napędową naszej działalności. Nigdy nie miało to większego zastosowania niż dzisiaj, kiedy stoimy w obliczu wielu wyzwań, od zmian klimatycznych po starzenie się społeczeństwa i rosnące koszty utrzymania. Jubileusz OMRON jest dla nas okazją do potwierdzenia zaangażowania w zapewnienie, że nasze wysiłki w zakresie innowacji w dziedzinie automatyzacji są ukierunkowane na tworzenie bardziej zrównoważonego, zamożnego i harmonijnego świata – mówi Fernando Colás, dyrektor generalny OMRON w Europie.

Na przestrzeni lat, OMRON podążał za wizją Tateishi, wprowadzając szereg unowocześnień ulepszających życie. Pierwszą innowacją firmy OMRON był precyzyjny zegar do fotografii rentgenowskiej, opracowany w 1933 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie szpitali. Zaprezentowanie pierwszego bezdotykowego przełącznika zbliżeniowego na Międzynarodowych Targach w Osace w 1960 roku było kolejnym ważnym przełomem, przyczyniającym się do stworzenia zaawansowanych maszyn zdolnych do intensywnej pracy bez awarii. Od tego czasu firma OMRON opracowała jeszcze wiele innych przełomowych technologii, np. pierwszą na świecie automatyczną sygnalizację drogową, bezzałogowy system stacji kolejowych, noszony na ciele regulator ciśnienia krwi i ultraszybki rozmyty kontroler logiczny, a także automatyczny sprzęt do diagnostyki komórek nowotworowych.

Automatyzacja, która odpowiada na współczesne wyzwania

W ciągu ostatnich pięciu lat świat był świadkiem serii historycznych wydarzeń - od Covid-19 po Brexit - które zakłóciły normy społeczne i stworzyły bezprecedensowe wyzwania dla branż na całym świecie. Dla przemysłu wytwórczego niektóre z reperkusji to niedobory siły roboczej, niestabilność łańcucha dostaw, rosnące koszty nakładów i ograniczone marże inflacyjne.  Automatyzacja fabryki była kluczowym czynnikiem wsparcia dla przemysłu i przeciwdziałania tym problemom.

Integracja urządzeń fabrycznych za pośrednictwem Internetu Rzeczy pomaga producentom odblokować zalety Przemysłu 4.0, które obejmują większą wydajność dzięki monitorowaniu i analizie danych oraz lepszą współpracę między ludźmi i maszynami. Tymczasem zastosowanie sztucznej inteligencji pomaga zautomatyzować procesy decyzyjne i zoptymalizować harmonogramy produkcji, prowadząc do poprawy wydajności i zmniejszenia ilości odpadów. OMRON stoi na czele tego ruchu, łącząc podstawowe platformy automatyzacji, takie jak robotyka, sterowanie, wykrywanie i wizja, z nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja i 5G - aby wyposażyć przemysł wytwórczy w kreatywne rozwiązania problemów, z którymi borykają się w wyniku czynników makrośrodowiskowych.

Innowacje, takie jak te oparte na sztucznej inteligencji, rozwiązania firmy Omron w zakresie konserwacji predykcyjnej, a także roboty współpracujące pomagają przyspieszyć operacje oparte na danych dzięki cyfryzacji i stworzyć plan dla nowej generacji inteligentnych fabryk.

Spojrzenie w przyszłość: autonomiczne społeczeństwo

Jesteśmy świadkami interesującej i daleko idącej zmiany w podejściu do produkcji. Dziesięć lat temu Chiny były fabryką świata, masowa konsumpcja była głównym motorem produkcji i bardzo mało uwagi poświęcano zużyciu surowców i środowisku. Dziś odchodzimy od tego sposobu myślenia w kierunku autonomicznego podejścia, które stawia na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój, dobre samopoczucie jednostki oraz jakość produkcji. W nowym świecie zharmonizowane rozwiązania automatyzacji, które poprawiają produktywność i pomagają rozwiązać bieżące niedobory siły roboczej przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego, będą drogą naprzód.

Dzięki strategii firmy OMRON, Shaping The Future 2030, wizja Tateishi dotycząca wykorzystania technologii do tworzenia lepszego świata będzie nadal kontynuowana. OMRON pomaga różnym branżom złagodzić niedobory siły roboczej, zwiększyć produktywność i osiągnąć neutralność węglową. Ważnym dla OMRON celem jest wspieranie przedsiębiorstw, które budują wydajne hale produkcyjne, w których osiąga się zarówno harmonię ze środowiskiem, jak i zadowolenie pracowników.