Roboty liniowe teraz jeszcze bardziej wszechstronne

| Wydarzenia

Od przesuwania małych części po przenoszenie dużych ciężarów: rozszerzona oferta podsystemów kartezjańskich otwiera nowe obszary zastosowań

Roboty liniowe teraz jeszcze bardziej wszechstronne

Od przesuwania małych części po przenoszenie dużych ciężarów:  rozszerzona oferta podsystemów kartezjańskich otwiera nowe obszary zastosowań

  • Zaprojektowane fabrycznie roboty liniowe do pracy w wielu miejscach i z różnymi obciążeniami
  • ctrlX AUTOMATION jako współużytkowana platforma automatyzacji
  • Opcjonalnie dostępne roboty z zainstalowanym fabrycznie oprogramowaniem, które przyspiesza ich uruchamianie i programowanie

Firma Bosch Rexroth rozszerzyła swoją ofertę robotów liniowych, które są przeznaczone do różnych zastosowań w automatyce przemysłowej, o nowe kombinacje i rozmiary osi. Podsystemy kartezjańskie obsługują teraz więcej różnych obszarów roboczych i obciążeń, i mogą być wykorzystywane np. do przenoszenia akumulatorów lub w logistyce wewnątrzzakładowej.  Wybór robotów liniowych i ich rozmiarów jest szybki i łatwy dzięki wstępnie zdefiniowanym kombinacjom osi. Następnie można dokończyć konfigurację robotów w trybie online oraz zamówić je w postaci fabrycznie zmontowanych podsystemów, opcjonalnie ze sterownikami dla nowej platformy ctrlX AUTOMATION. Każdy system wieloosiowy jest również dostępny jako pakiet Smart Function Kit do przenoszenia lub dozowania. Zainstalowane fabrycznie oprogramowanie umożliwia jeszcze szybsze uruchamianie i intuicyjne programowanie robotów, co znacznie przyspiesza prace projektowe.

Rozszerzona oferta robotów liniowych obejmuje osiem kombinacji osi w 68 rozmiarach. Roboty te można wykorzystać w różnych sektorach, takich jak motoryzacja (w tym produkcja akumulatorów), farmaceutyka i branża szybko zbywalnych towarów konsumpcyjnych (FMCG). Zakres zastosowań obejmuje podnoszenie i układanie, pozycjonowanie, paletyzację, podawanie, przesuwanie, ładowanie, a nawet dozowanie.

Używane w logistyce wewnątrzzakładowej, np. do pobierania i pakowania zamówionych produktów, nowe systemy wieloosiowe mają duże zakresy robocze, z długością skoku do 3 metrów w kierunkach X i Y oraz do 1,5 metra w kierunku Z. Zakres obciążeń został teraz rozszerzony do 160 kg w systemach trójosiowych i 200 kg w dwuosiowych. Dzięki temu roboty kartezjańskie nadają się do wielu zadań, takich jak przenoszenie pojedynczych części, kontenerów i skrzynek.

Zmontowane fabrycznie systemy wieloosiowe z opcjonalnym pakietem Smart Function Kit do przenoszenia lub dozowania zapewniają dużą produktywność i dobrą jakość procesów, a przy tym mają małe wymagania w zakresie konserwacji. Zawdzięczają to swoim szczególnym właściwościom, takim jak duża sztywność, dynamika i wysoka powtarzalność oraz nowej platformie crtlX AUTOMATION, która nadaje się znakomicie do sterowania złożonymi sekwencjami ruchów. 

Standardową procedurę wyboru odpowiedniego podsystemu i określenia jego rozmiarów można wykonać szybko i łatwo za pomocą predefiniowanych procesów referencyjnych, wykorzystując narzędzie LinSelect. Podczas gdy projektowanie odbywa się za pomocą konfiguratora online, w sklepie internetowym można pobrać dane 3D CAD, wprowadzać zapytania lub zamawiać systemy. Aby ograniczyć do minimum czas instalacji, firma Bosch Rexroth dostarcza skonfigurowanego przez klienta robota jako urządzenie wstępnie zmontowane. W razie potrzeby robot może być dostarczony wraz z kompletnym układem zasilania i okablowaniem. Aby uruchamianie robota było łatwiejsze, odpowiednie parametry osi są przechowywane w pamięci enkodera silnika i mogą być odczytywane automatycznie. Montaż usprawniają różne elementy mocujące i interfejsy.

Dodatkowe oprogramowanie pakietów Smart Function Kit do przenoszenia lub dozowania pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej czasu. Kreator, który wchodzi w skład zainstalowanego fabrycznie pakietu oprogramowania, intuicyjnie przeprowadza użytkownika przez proces uruchamiania. Parametryzacja i konfiguracja osi systemu jest przeprowadzana automatycznie. Projektowanie sekwencji ruchów odbywa się za pomocą narzędzi graficznych, z wykorzystaniem gotowych modułów funkcjonalnych, i może zająć dosłownie kilka minut. Dzięki elastycznemu połączeniu platformy sprzętowej i innowacyjnemu oprogramowaniu można odtwarzać nawet złożone ruchy liniowe metodą prostego programowania graficznego.  Integracja liniowa też nie sprawi najmniejszego problemu, jeśli zastosujemy odpowiednie moduły funkcjonalne.