Rumuńska fabryka Eaton w Arad wdrożyła cztery autonomiczne roboty mobilne (AMR) marki MiR w celu optymalizacji procesów intralogistycznych

| Wydarzenia

Rumuńska fabryka Eaton w Arad wdrożyła cztery autonomiczne roboty mobilne (AMR) marki MiR w celu optymalizacji procesów intralogistycznych

Roboty światowego lidera rynku robotów AMR pokonują dziennie 40 kilometrów w fabryce, pracując na dwie zmiany, sześć dni w tygodniu i transportując 100 palet z komponentami na linie montażowe oraz odbierając z nich gotowe produkty. Dzięki zoptymalizowanej intralogistyce pracownicy mogą rozwijać swoje kompetencje, pracując nad bardziej wartościowymi zadaniami.

 

Odense, Dania – 26 września 2023 r. - Fabryka Eaton w Arad w Rumunii wdrożyła cztery autonomiczne roboty mobilne (AMR) od Mobile Industrial Robots: dwa modele MiR500 i MiR200. W planach jest implementacja dodatkowych MiR250, które mają obsłużyć transport w powstającym zakładzie montażu powierzchniowego. Optymalizacja wybranych procesów pozwoliła zaoszczędzić czas i przydzielić pracowników do bardziej odpowiedzialnych i mniej wymagających zadań.

Głównymi wyzwaniami zakładu Eaton były braki kadrowe i obciążenie pracowników wykonujących  ciężkie, fizyczne prace. Przed wdrożeniem systemów AMR, proces transportu komponentów na linie montażowe i odbioru gotowych produktów był obsługiwany przez pracowników zakładu, którzy korzystali z ręcznych lub elektrycznych wózków widłowych. W obliczu takich problemów firma postawiła na automatyzację. Zaczęło się od dwóch autonomicznych robotów mobilnych MiR200. Maszyny te mogą przenosić ładunki o wadze 200 kg i poruszać się z maksymalną prędkością 4 km/h. W 2022 r. inżynierowie fabryki wdrożyli kolejne AMR - dwa modele MiR500, które mogą przenosić ładunki o masie do 500 kg i poruszać się z prędkością 7,2 km/h. Kolejne wdrożenie jest w drodze - robot MiR250 zajmie się dostawą i odbiorem produktów w nowo powstałym zakładzie specjalizującym się w technologii montażu powierzchniowego.

Obecnie AMRy obsługują 52 linie i liczne lokalizacje kanban. Roboty rozpoczynają swoje zadania po otrzymaniu sygnału od pracownika. MiR500 przenoszą palety z linii produkcyjnej do stacji dokującej. Z kolei roboty MiR200 rozpoczynają pracę, gdy pracownik linii montażowej poinformuje je, że brakuje konkretnego materiału. Operator magazynu pobiera wówczas elementy z regału, umieszcza je na robocie i wybiera jedną z zapisanych tras. Kiedy MiR200 dociera na miejsce, sygnalizuje swoją obecność dźwiękiem, a pracownik odbiera ładunek i AMR wraca do stacji załadunkowej. Zakład Eaton w Arad jest pierwszym rumuńskim zakładem, który wdrożył autonomiczne roboty mobilne MiR.

AMR pracują sześć dni w tygodniu na dwie zmiany. MiR500 transportują ponad 100 palet każdego dnia, przejeżdżając 120-150 metrów na zadanie - w sumie 12-15 kilometrów dziennie. Natomiast modele MiR200 przemierzają około 150 różnych tras każdego dnia, pokonując prawie 25 kilometrów. Wcześniej dystans 40 kilometrów dziennie musieli pokonywać pracownicy. Była to ciężka praca o sporym ryzyku urazów. Obecnie czas ten mogą poświęcić na bardziej wartościowe i satysfakcjonujące zadania.

O Eaton:

Eaton jest zaangażowany w poprawę życia ludzi i środowiska poprzez niezawodne, wydajne i bezpieczne technologie zarządzania energią. Firma wytwarza między innymi produkty z zakresu bezpieczeństwa, ochrony i komunikacji awaryjnej. Inne obszary działalności obejmują sterowanie, technologię napędów i automatykę przemysłową, a także szafy serwerowe. Historia firmy sięga 1911 roku. Obecnie Eaton działa w 175 krajach, posiada ponad 50 fabryk i zatrudnia ponad 85 000 osób na całym świecie.

O Mobile Industrial Robots (MiR)

MiR projektuje i produkuje jedną z najbardziej zaawansowanych w branży gamę autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które mogą szybko, łatwo i tanio zautomatyzować logistykę wewnętrzną i zoptymalizować obsługę materiałów. MiR oferuje jedną z najbardziej zaawansowanych flot robotów mobilnych wykorzystywanych zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i małych i średnich klientów w wielu branżach, od produkcji, przez logistykę, po opiekę zdrowotną. Założona w Danii w 2013 roku firma rozwinęła się do poziomu globalnego lidera z blisko 220 dystrybutorami i certyfikowanymi integratorami systemów w 60 krajach. MiR został przejęty przez Teradyne w 2018 roku, a w 2022 roku połączony z AutoGuide Mobile Robots, aby dostarczać AMR w szerokiej gamie, od niskiej do wysokiej ładowności. Siedziba główna MiR znajduje się w Odense w Danii, a biura regionalne w Holbrook (NY), San Diego (CA), North Reading (MA), Georgetown (KY), Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio, Seulu i Szanghaju. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mobile-industrial-robots.com

 

Kontakt dla prasy: Dorota Prochowicz, Omega Communication,  dprochowicz@communication.pl, +48 728 433 401

Kontakt w firmie: Denise Innocenti, Mobile Industrial Robots, din@mir-robots.com ; +45 60 24 18 88