Firma Bosch Rexroth kontynuuje wspieranie elektryfikacji dzięki platformie eLION

| Wydarzenia

Poszerzyliśmy naszą ofertę komponentów do efektywnej elektryfikacji funkcji jazdy i funkcji roboczych. Dzięki nowym komponentom nasze portfolio będzie dostępne również w Ameryce Północnej.

Firma Bosch Rexroth kontynuuje wspieranie elektryfikacji dzięki platformie eLION

Poszerzyliśmy naszą ofertę komponentów do efektywnej elektryfikacji funkcji jazdy i funkcji roboczych. Dzięki nowym komponentom nasze portfolio będzie dostępne również w Ameryce Północnej.

  • Skalowalna oferta do wielu zastosowań w pojazdach samojezdnych
  • Liczne maszyny wyposażone w platformę eLION już w użyciu w ramach projektów pilotażowych
  • Wprowadzenie na rynek również w Ameryce Północnej

W 2021 roku firma Bosch Rexroth zaprezentowała swoją ofertę w zakresie elektryfikacji maszyn samojezdnych pod nazwą eLION. Wiele maszyn wyposażonych w rozwiązania eLION jest już w użyciu w ramach projektów pilotażowych. Oprócz przeznaczonej na rynek europejski ładowarki 3-fazowej opracowaliśmy nową ładowarkę jednofazową. Dzięki tej ładowarce pokładowej firma Bosch Rexroth zapewniła pełną kompatybilność swojej platformy z północnoamerykańską infrastrukturą ładowania i wprowadza na ten rynek swoje rozwiązania wysokonapięciowe. Szeroka gama silników elektrycznych, falowników, przekładni i oprogramowania obejmuje również wysoce efektywny konwerter DC/DC.

Platforma eLION, opracowana specjalnie z myślą o zastosowaniach w pojazdach roboczych na całym świecie, charakteryzuje się modułową i skalowalną konstrukcją. Moc znamionowa silników wynosi od 20 do 200 kW (moc szczytowa - ponad 400 kW). Oferta przeznaczona jest dla maszyn roboczych o różnych rozmiarach, od kompaktowych po ciężkie. Falowniki eLION o prądzie ciągłym do 300 A zapewniają dużą przeciążalność, a jednocześnie obsługują napięcia złącza DC od 270 do 850 V oraz szybką komunikację za pośrednictwem magistrali CAN J1939 (CAN 2.0). W pełni zintegrowane zabezpieczenie funkcjonalne zgodne z normą ISO 13849 pozwala maksymalnie zaoszczędzić czas potrzebny na prace inżynieryjne. Dzięki dużej gęstości mocy przekładnie eLION obsługują szeroką gamę kompaktowych piast i napędów centralnych. Ponadto firma Bosch Rexroth dostarcza moduły oprogramowania BODAS wraz z odpowiednimi komponentami hydraulicznymi, takimi jak pompy tłokowe osiowe, dla całej platformy eLION.

 

Specyficzne dla konkretnego rynku komponenty systemu przyspieszają wprowadzanie produktów na rynek

Aby umożliwić producentom pojazdów roboczych szybkie znalezienie znormalizowanych rozwiązań dla różnych typów napędów (np. w pełni elektrycznych, hybrydowych lub spalinowo-elektrycznych), oferta eLION obejmuje niezbędne komponenty systemowe, takie jak przetwornice DC/DC, ładowarki pokładowe i przewody wysokiego napięcia. Nowością w ofercie są dwa komponenty systemu opracowane we współpracy z firmą BRUSA HyPower.

Jednofazowa ładowarka pokładowa eLION do systemów zasilania o mocy 19 kW charakteryzuje się kompaktową konstrukcją umożliwiającą elastyczną integrację z różnymi typami pojazdów i osiąga maksymalny prąd ładowania 36 A przy sprawności 95%.

Dzięki zakresowi napięcia od 350 do 890 V, przetwornica DC/DC eLION obsługuje szeroki zakres funkcji sterowania, w tym zastosowania związane z ogniwami paliwowymi. Duża gęstość mocy wynosząca 1,25 kW/l pozwala komponentowi osiągnąć poziom sprawności przekraczający 95 procent.

„W przyszłości chcemy obsługiwać większą liczbę klientów, również na rynku północnoamerykańskim, dzięki kompleksowej ofercie elektryfikacji” – stwierdza Matthias Kielbassa, wiceprezes ds. elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth. „Wiele maszyn wyposażonych w rozwiązania eLION jest już wykorzystywanych w licznych projektach pilotażowych. Teraz jesteśmy gotowi na przejście do produkcji seryjnej”.