Firma Bosch Rexroth oferuje ctrlX OS – system operacyjny dostępny również dla innych dostawców

| Wydarzenia

System operacyjny do obsługi pakietu automatyzacji ctrlX AUTOMATION, bazujący na systemie Linux może obsługiwać sprzęt i wyposażenie także innych dostawców oraz środowiska wirtualne

Firma Bosch Rexroth oferuje ctrlX OS – system operacyjny dostępny również dla innych dostawców
  • Nowy poziom otwartości i swobody w automatyzacji
  • Możliwość pracy na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego do chmury
  • Bogatszy pakiet oprogramowania z wysokim poziomem cyberbezpieczeństwa
  • Współdziałanie ze sklepem ctrlX Store i portalem ctrlX Device Portal

Pakiet automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth oraz jego zasada działania jako „smartfon w świecie automatyki przemysłowej” stanowiła w roku 2020 zmianę paradygmatu na rynku przemysłowym. Wprowadzenie ctrlX World w roku 2021 umożliwiło przejście od otwartej platformy do sieci partnerów przemysłowych. Następnie firma Bosch Rexroth zrobiła kolejny krok naprzód, jeśli chodzi o otwarte rozwiązania. W przeszłości system bazujący na Linuxie, umożliwiający przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym funkcjonował jedynie na systemie sterowanie ctrlX CORE. Obecnie jest on dostępny jako odrębne rozwiązanie dla środowisk przemysłowych. System operacyjny ctrlX OS można wykorzystywać na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego po chmurę oraz z różnym wyposażeniem.

„Automatyzacja coraz bardziej podąża w kierunku rozproszonego oprogramowania i rozwiązań bazujących na danych – od poziomu zakładu produkcyjnego i systemów peryferyjnych do chmury. Coraz bardziej zyskuje również na znaczeniu łączenie informacji. Sieci bazują na jednolitych standardach oprogramowania, zabezpieczeń, narzędzi oraz komunikacji” – wyjaśnia Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyzacji i elektryfikacji dla przedsiębiorstw firmy Bosch Rexroth.

Dotyczy to również systemu ctrlX AUTOMATION. W pełni otwarty system obejmujący sprzęt i oprogramowanie, a także ctrlX World, oferuje wszystkie elementy niezbędne do tworzenia kompletnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji.

Kolejny poziom swobody w automatyce

Firma Bosch Rexroth poszła o krok dalej oferując, a także posiadając już na  swoim koncie liczne wdrożenia ctrlX OS – systemu operacyjnego bazującego na systemie Linux, zaprojektowanego do pracy w czasie rzeczywistym w środowiskach przemysłowych. ctrlX OS jest sprzętowo niezależny i umożliwia łatwe łączenie jeszcze większej ilości komponentów systemów automatyki w ramach pakietu ctrlX AUTOMATION, w tym także rozwiązań partnerów ctrlX World. Funkcje oparte na oprogramowaniu można tworzyć, instalować, aktualizować i obsługiwać jeszcze łatwiej i bardziej elastycznie na wszystkich poziomach topologii systemu. Firma Bosch Rexroth spełnia tym samym potrzeby zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania i umożliwia wprowadzenie nowoczesnych procedur i rozwiązań, takich jak wirtualne testowanie oraz DevOps w automatyce. Niezależność od sprzętu pozwala również korzystać z wirtualnego systemu kontroli oraz platform hiperwizji, w centrum przetwarzania danych, na serwerach peryferyjnych, bądź w chmurze.

System operacyjny obsługuje technologię aplikacji, funkcje projektowania w oparciu o Internet, bezpieczne zarządzanie użytkownikami oraz wydajną obsługę danych za pomocą ctrlX Data Layer. Wszystkie urządzenia w sieci są wydajnie połączone poprzez system. Dla każdego z nich są również dostępne standaryzowane narzędzia oraz pakiet SDK do projektowania. ctrlX Device Portal pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Jest to serwis cyfrowy umożliwiający dostarczanie nowych funkcji oprogramowania, zarządzanie i zmianę ustawień urządzeń, a także zdalne serwisowanie.

ctrlX OS to automatyzacja na wszystkich poziomach. Aplikacje IT i OT można łatwo łączyć w ramach standardu Industry 4.0. ctrlX OS zapewnia dostęp do wszystkich aplikacji dostępnych w ctrlX Store oraz w społeczności ctrlX AUTOMATION Community. Użytkownicy mogą również uruchamiać własne oprogramowanie na dowolnym sprzęcie, odpowiednim do danego zastosowania. Wszystko to odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa na najwyższym poziomie: bogatszy pakiet oprogramowania zapewnia wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

„Klienci potwierdzają, że nasz system operacyjny to najnowsze, najbardziej otwarte i najbezpieczniejsze rozwiązanie w dziedzinie automatyzacji. Poszliśmy o krok naprzód, jeśli chodzi o dostępność tego systemu operacyjnego dla innych dostawców komponentów systemów automatyki. W ten sposób po raz kolejny potwierdzamy, jak ważna jest dla nas otwartość” – mówi Steffen Winkler.