Ewolucja recyklingu opon dzięki firmie Hägglunds
| WydarzeniaFirma ECO Green (www.ecogreenequipment.com) z USA sprzedała swój pierwszy sprzęt do recyklingu opon, gdy jej założyciele naszkicowali swoją koncepcję na serwetce podczas kolacji z potencjalnym klientem w 2001 roku. Od tego czasu firma wychodzi naprzeciw zmieniającemu się zapotrzebowaniu, oferując klientom nowoczesne urządzenia, takie jak młyn ECO Krumbuster®, wykorzystywany do przetwarzania rozdrobnionej gumy i napędzany bezpośrednim napędem hydraulicznym Hägglunds firmy Bosch Rexroth.
Zaspokajanie potrzeb szybko rozwijającego się globalnego rynku
Każdego roku miliony opon przetwarza się na granulat gumowy, który jest wykorzystywany do wytwarzania innych produktów, takich jak nawierzchnie sportowe, gumowany asfalt i podłogi do budynków handlowych. Grubszy granulat gumowy, który zwykle ma rozmiar od 5 do 30 Mesh, jest wykorzystywany m.in. do budowy sztucznych boisk sportowych i nawierzchni placów zabaw.
Rośnie również globalny popyt na drobniejszy granulat i proszek gumowy o rozmiarze 50 Mesh, którego wielkość ziarna można porównać do soli kuchennej. Drobniejsze granulaty można łączyć z tworzywami sztucznymi pochodzącymi z recyklingu, tworząc pellet plastikowo-gumowy, przeznaczony do formowania wtryskowego lub wytłaczania w formie różnorodnych produktów.
Drobny granulat gumowy można wykorzystywać jako spoiwo do asfaltu lub jako domieszkę do pokryć dachowych, m.in. żywic epoksydowych – te zastosowania zwykle generują największą wartość. Właśnie dlatego firmy zajmujące się recyklingiem opon poszukują bardziej wydajnych młynów, również takich, które mogłyby zastąpić te tradycyjne napędzane poprzez przekładnię mechaniczną, aby móc produkować drobny granulat w sposób bardziej ekonomiczny i wydajny.
Ten kierunek rozwoju stanowi wyzwanie dla wielu firm zajmujących się recyklingiem opon, ponieważ tradycyjne młyny napędzane poprzez przekładnię mechaniczną są przeznaczone głównie do produkcji grubszego granulatu gumowego – drobniejszy materiał jest zaś produktem ubocznym. Produkcja drobnego granulatu w dużych ilościach w ten sposób jest nieopłacalna. Przykładowo, przy produkcji 400 000 funtów granulatu o rozmiarze od 8 do 18 Mesh można uzyskać około 100 000 funtów granulatu o grubości -20 Mesh.
Ilość drobnego granulatu wytwarzanego jako produkt uboczny przy użyciu tradycyjnych urządzeń do rozdrabniania nie jest wystarczająca, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na produkt o mniejszym uziarnieniu. ECO Green Krumbuster® pozwala zachować elastyczność umożliwiającą produkcję bardzo dużych ilości zarówno większych, jak i mniejszych rozmiarów granulatu gumowego przy minimalnym wysiłku wymaganym do przezbrojenia maszyny – zmiany docisku (rozstawu walców), współczynników tarcia i konstrukcji rowkowanych walców. To najlepsze rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych producentów gumowego granulatu.
Zaspokoić popyt
Firma ECO Green zaprojektowała swój młyn ECO Krumbuster® Fine Grinding Mill do przetwarzania opon bez drutu i włókien, które wcześniej zostały rozdrobnione na kawałki o maksymalnej wielkości 6 mm. To opatentowane rozwiązanie pozwala uzyskać sproszkowaną gumę o grubości ziarna do 0,850 mm, w zależności od rozmiaru sita. Młyn nowej generacji do przetwarzania gumy na drobniejszy granulat pozwala firmom zajmującym się recyklingiem opon na wykorzystanie potencjalnie bezużytecznego grubego granulatu i produkcję drobniejszego materiału o wyższej wartości, który odpowiada rosnącemu zapotrzebowaniu.
„Naszą misją w ECO Green jest zwiększenie wydajności sprzętu do przetwarzania opon. Dążymy również do tego, aby był on tańszy i łatwiejszy w utrzymaniu. To właśnie sprawiło, że inwestycja w opracowanie tego typu rozwiązania była naturalną drogą ewolucji dla naszej linii produktów” - powiedział Bruce Bart, kierownik sprzedaży ECO Green Equipment w Ameryce Północnej.
Chociaż ECO Krumbuster® ewoluował od czasu jego pierwszego wdrożenia, młyn rozdrabniający z napędem hydraulicznym cały czas wykorzystuje dwa walce rowkowane, jeden mały i jeden duży, z których każdy jest bezpośrednio napędzany kompaktowym silnikiem dużej mocy Hägglunds CA 100 firmy Bosch Rexroth.
Wysoka wydajność
W młynie do mielenia opon każdy z dwóch walców pracuje z inną prędkością, rozdrabniając gumę z opon na okruchy nadające się do dalszego przetworzenia. Różnice prędkości lub współczynnik tarcia pomagają określić jakość i rozmiar produkowanego granulatu. Jedną ze znaczących zalet stosowania technologii napędu bezpośredniego Hägglunds jest to, że pozwala ona operatorom młyna pracować przy znacznie wyższych prędkościach walców niż w przypadku młyna napędzanego przekładnią. W ten sposób można produkować granulat w szerszym zakresie grubości, również z drobniejszym ziarnem.
Dzięki technologii Hägglunds młyn ECO Krumbuster® może produkować około 1500 do 1800 funtów granulatu o grubości -30 Mesh na godzinę – to około trzy do pięciu razy więcej w porównaniu z młynem z przekładnią mechaniczną. „Klienci korzystający z młyna Krumbuster z silnikami Hägglunds uzyskują znacząco wyższe prędkości walców, a w połączeniu z jednoczesnym zmniejszeniem prędkości tylnego walca uzyskujemy wysoki współczynnik tarcia 80:1, który jest nieosiągalny w przypadku młynów z przekładnią mechaniczną” – powiedział Bruce Bart.
Zalety napędu bezpośredniego
Jednym z głównych wyzwań przy projektowaniu młyna do rozdrabniania jest uwzględnienie obciążenia udarowego. Przy produkcji granulatu gumowego młyn jest poddawany różnym poziomom obciążenia, co powoduje spadki ciśnienia lub skoki obciążenia w zależności od ilości załadowanego materiału. Napęd musi poradzić sobie z takim obciążeniem bez nadmiernego zużycia elementów. Brak kompensacji tego typu obciążeń może generować znaczne koszty związane z awariami i przestojami.
Napęd Hägglunds może lepiej dostosować się do tych zmian, ponieważ wykorzystuje technologię napędu bezpośredniego, w której silnik hydrauliczny jest zamontowany bezpośrednio na wale napędowym, eliminując potrzebę stosowania przekładni redukcyjnej, pasów, łańcuchów lub kół zębatych. Unikalna konstrukcja bezpośredniego napędu z silnikiem hydraulicznym dostarcza pełną moc wprost na wał a medium hydrauliczne zapewnia znakomite tłumienie zmiennych obciążeń i bezluzowe połączenie, w przeciwieństwie do przekładni mechanicznych, w których występują naturalne luzy pomiędzy kołami zębatymi.
Systemy bezpośredniego napędu hydraulicznego Hägglunds oferują również lepszą kontrolę prędkości i zmiany kierunku w porównaniu do napędów z przekładnią mechaniczną. Ponieważ zmienny przepływ oleju z pompy określa prędkość i kierunek napędu, ograniczenia silnika elektrycznego nie mają wpływu na wydajność pracy i kontrolę kierunku ruchu. Niski moment bezwładności silnika hydraulicznego sprawia, że reakcja napędu jest niemal natychmiastowa. Taka konstrukcja umożliwia podawanie materiału o głębokości do dwóch lub trzech cali na całej długości walca ECO Krumbustera®. Odporność silnika na obciążenia udarowe i jego zdolność do łatwego uruchamiania, zatrzymywania i odwracania kierunku ruchu sprawiają, że jest on idealny do tego typu zastosowań, w których wytrzymałość komponentów odgrywa szczególną rolę.
Oprócz tego, napęd CA 100 zużywa co najmniej 30% mniej energii niż duże młyny, które często wykorzystują napędy bezpośrednie o mocy do 250 KM. „Wydajność silników Hägglunds pomaga zoptymalizować pracę całego systemu – w podobny sposób optymalnie dobrane części różnych producentów wpływają na osiągi samochodu wyścigowego” – powiedział Jaime Sabogal, menedżer segmentu rynku w Hägglunds.
Niskie koszty utrzymania, wysoka jakość usług
Kolejną zaletą napędów Hägglunds, na którą wskazuje Bruce Bart, jest prostota i łatwość konserwacji. „Brak konieczności wymiany przekładni jest zawsze plusem, ale w tym przypadku niezawodność jest wyjątkowa” – podkreśla.
„Rozwiązania Hägglunds nie są problematyczne, ale jeśli już wystąpi jakaś usterka, inżynierowie producenta współpracują z nami, aby je szybko usunąć. To nas cieszy i jest ważne dla naszych klientów.”
Wieloletnie doświadczenie Hägglunds w budowaniu niezawodnych, wysokiej jakości silników pomaga również w sprzedaży produktów ECO Green. „Gdy klienci widzą zdjęcia tego pomarańczowego silnika w broszurze lub oglądają maszynę na targach, od razu rozpoznają, że jest to napęd Hägglunds” – powiedział Bart.
„Mimo że przez lata, w miarę wdrażania nowych technologii, nasz młyn ewoluował, napęd Hägglunds pozostaje najlepszą opcją, jeśli chodzi o zasilanie wszystkich wersji ECO Krumbustera®”.
Przygotowanie na dalszą ewolucję w recyklingu opon
Potrzeby globalnego rynku szybko się zmieniają, ale kompaktowy i wydajny układ hydrauliczny młyna ECO Krumbuster® spełnia rygorystyczne wymagania branży recyklingu opon. Dzięki długiej historii w branży recyklingu, a także niezawodnej technologii i wsparciu ekspertów, marka Hägglunds to ceniony partner dla firm takich jak ECO Green, które wyznaczają kierunek rozwoju zrównoważonych praktyk.