Unifikacja i bezpieczeństwo dla systemów łączności i SCADA w energetyce

| Promocje

Router dostępowy serii GW. Urządzenie dostarcza przede wszystkim funkcjonalność zwaną Mini RTU, która umożliwia konwersję protokołów oraz konsolidację połączeń w ramach jednego protokołu.

Unifikacja i bezpieczeństwo dla systemów łączności i SCADA w energetyce

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych w energetyce (OSD) zwykle używają wielorakich urządzeń stacyjnych, transmisyjnych, modułów nadzoru i w konsekwencji także wielu protokołów. Każdy nowy protokół zwiększa obciążenia związane z wdrażaniem, nadzorowaniem i utrzymywaniem sprawności systemów OT/IT, a co za tym idzie powoduje wzrost nakładów pracy i finansów oraz wymaganie coraz większych kompetencji. Z tych powodów część przedstawicieli OSD dąży do integracji i unifikacji struktury wokół nadrzędnej jednostki obsługującej jeden docelowy protokół dla łączności i komunikacji SCADA. Czy zauważasz taki scenariusz w Twojej sieci?

 

Rozwiązanie dla energetyki.

Rozwiązaniem szczególnie polecanym dla energetyki jest, dedykowany stacjom i podstacjom, router dostępowy serii GW. Urządzenie to dostarcza przede wszystkim funkcjonalność zwaną Mini RTU, która umożliwia konwersję protokołów oraz konsolidację połączeń w ramach jednego protokołu.

Zastosowanie opisanej możliwości pozwoli Ci wykorzystać i mapować między protokołami takimi jak IEC 101, IEC 104, DNP3, Modbus czy IEC 61850. Dzięki temu, w jednym niewielkim module otrzymasz:

 • łączność między centrum SCADA a obiektem wyniesionym, np. za pośrednictwem sieci GSM, sieci miedzianej czy sieci światłowodowej,
 • ewentualne szyfrowanie danych i autentykację,
 • oraz wykorzystanie konwersji protokołów i ich konsolidację.

Brzmi ciekawie? Jedno urządzenie spełniające dla Ciebie kilka funkcji to przecież:

 • znacznie niższe koszty zakupu i utrzymania,
 • zapewnienie wygody i jednorodności sieci, np. pod względem części zapasowych czy odpowiedzialności dostawcy rozwiązania,
 • pojedynczy punkt kontaktu w przypadku potrzeby konsultacji czy wprowadzania usprawnień,
 • dużo prostsza instalacja i konfiguracja.

Właśnie, skoro mowa o instalacji i konfiguracji. Stosując moduły GW możesz skorzystać z unikalnego oprogramowania Activator, dzięki któremu zautomatyzujesz proces wdrażania jednostek i nie będziesz musiał ich pre-konfigurować czy indywidualnie modyfikować. Co więcej, urządzenia za routerem dostępowym GW na stacji czy podstacji będą mogły posiadać identyczną konfigurację, a jednocześnie wciąż być indywidualnie adresowanymi i dostępnymi dla centralnych systemów SCADA.

 

Co wdrożenie routera serii GW dało innym?

Wiele firm zdecydowało się już na powyższe podejście. Jeden z europejskich operatorów zastosował opisany powyżej model i zaufał przedstawionemu rozwiązaniu. W swoim przypadku dzięki modułom serii GW:

 • zapewnił sobie przeniesienie łączności SCADA na sieć LTE (a konkretnie kilka sieci dla niezawodnego działania),
 • zadbał o bezpieczeństwo i poufność przekazywanych danych, co ważne także dzięki wsparciu dla rekomendacji IEC 62351,
 • zrealizował konwersję protokołów używanych przez urządzenia (m.in. IEC 101, DNP3, Modbus) na IEC 104 już na obiektach),
 • jednocześnie zachował dotychczas posiadane na stacjach urządzenia i zdecydowanie uprościł strukturę węzła centralnego,

... a to wszystko osiągnął w oparciu o pojedyncze urządzenie serii GW zapewniające zarówno interfejsy komunikacyjne jak i mapowanie, dzięki czemu zestandaryzował swoją sieć, znacząco obniżył koszty i poświęcany czas, a nade wszystko dzięki zwiększeniu możliwości i poziomu cyberbezpieczeństwa zadbał również o spokojny sen swoich pracowników!

Jesteś zainteresowany poznaniem szczegółów? Chętnie pomogę - skontaktuj się ze mną za pośrednictwem LinkedIn lub mailowo!

 

Krzysztof Kawecki

Tekniska Polska, Menedżer Projektów Energetyki i Automatyki

linkedin.com/in/krzysztofkawecki

krzysztof.kawecki@tekniska.pl