TECHNOLOGIA POE W AUTOMATYCE PRZEMYSŁOWEJ I JEJ PRZYSZŁOŚĆ

| Promocje

PoE (Power on Ethernet) czyli użycie tego samego złącza i kabla Ethernetowego w celu przesyłu danych jak i zasilania urządzeń już na pierwszy rzut oka jest dobrym pomysłem.

TECHNOLOGIA POE W AUTOMATYCE PRZEMYSŁOWEJ I JEJ PRZYSZŁOŚĆ

Branża telewizji przemysłowej i IT już od wielu lat masowo stosuje takie rozwiązania do podłączania kamer, access pointów WiFi, telefonów VoIP i innych urządzeń rozproszonych na większym obszarze. Najstarszy standard PoE ma już prawie 20 lat. Dlaczego więc w automatyce technologię tę spotykamy stosunkowo rzadko?

Gdzie można zastosować PoE?

Duża część urządzeń automatyki zainstalowana jest w szafach, gdzie rozprowadzenie zasilania do urządzeń sieciowych nie stanowi problemu. Dużo bardziej atrakcyjne byłoby szerokie zastosowanie tej technologii do zasilania urządzeń HMI, które są oddalone od szafy sterującej. Niestety, starsze standardy PoE oferowały zbyt małe moce dla tego typu urządzeń. I tak standard PoE 802.3af może dostarczyć 15,4 W przez kabel Ethernetowy a nowszy standard 802.3at (PoE+) 30 W.

Najnowszy standard 802.3bt (potocznie zwany PoE++ lub PoE bt) pozwala na zwiększenie mocy do 60, a nawet 100 W na każdy port, w zależności od wersji. A to już jest moc pozwalająca zasilić spory panel HMI czy komputer panelowy. Obecnie podaż tego typu paneli jest jeszcze wprawdzie dość skromna, ale i technologia PoE bt jest przecież nowa.

PoE to również technologia idealnie nadająca się do zastosowania do zaawansowanych czujników np. wizyjnych, czytników kodów oraz kamer. Coraz częściej spotyka się funkcję PoE w tego typu urządzeniach.

Jaka przyszłość czeka PoE?

Czas pokaże, w jakim stopniu PoE zadomowi się w automatyce – wszystko zależy od dostępności urządzeń zasilanych tą metodą (tzw. Urządzenia PD, Powered Devices). Jeśli chodzi o urządzenia zasilające (PSE – Power Sourcing Equipment) czyli switche i injektory dedykowane dla automatyki przemysłowej oferta rynkowa już teraz wygląda dobrze.

Coraz łatwiej dostępne są również switche PoE zasilane napięciem 24 V DC (mają wbudowany tzw. booster napięcia). Należy pamiętać, że standard PoE wymaga wytworzenia napięcia na poziomie 48V DC, więc standardowe PSE zasila się takim właśnie napięciem. Urządzenia PSE zasilane z niższego napięcia z pewnością ułatwią rozpowszechnienie się PoE w automatyce przemysłowej.

COMPARTA jest producentem switchy z portami PoE. Zarówno zarządzalnych jak i niezarządzalnych. Dostępne są modele PoE+ (30W/port) jak i PoE bt (90W/port). Switche te są oczywiście przeznaczone do pracy w środowisku przemysłowym, również w szerokim zakresie temperatur od -40°C do 75°C. Mogą być zasilane w zależności od wersji napięciem z zakresu 12-55VDC lub 48-55VDC. Switche COMPARTA objęte są 5-letnią gwarancją.