Opis systemu wieloprotokołowej światłowodowej sieci przemysłowej w LW. Bogdanka zrealizowanej w oparciu o najnowszej generacji urządzenia firmy Westermo.

| Realizacje

Podstawowym założeniem dla projektu sieci technologicznej było bezpieczeństwo, niezawodność wymiany informacji między poszczególnymi węzłami systemu automatyki oraz połączenie kilkudziesięciu sterowników, wielu punktów wizualizacji procesów, a dodatkowo integracja ciągle bezawaryjnie działających urządzeń i sterowników instalowanych na przełomie lat 99/2000 z nowoczesnymi sterownikami obecnie wdrażanymi przez producentów systemów automatyki. Dodatkowo należało stworzyć platformę dla komunikacji innych systemów niezwiązanych bezpośrednio ze sterowaniem i automatyką procesów (instalacje ppoż, telewizja przemysłowa, systemy nadzoru pracy rozdzielnic niskiego napięcia, biurowe i lokalne sieci ethernet etc.). Spełnienie powyższych założeń było możliwe dzięki zastosowaniu opartych o platformę systemową WeOS przemysłowych przełączników ethernetowych najnowszej generacji firmy Westermo.

Opis systemu wieloprotokołowej światłowodowej sieci przemysłowej w LW. Bogdanka zrealizowanej w oparciu o najnowszej generacji urządzenia firmy Westermo.

Struktura sieci
Instalacja światłowodowa w obiektach ZPMW LW Bogdanka składa się z dwóch części:
- instalacja światłowodowa energetyczna (monitoring wizyjny i energetyczny)
- instalacja światłowodowa technologiczna.
Instalacja światłowodowa monitoringu wizyjnego i energetycznego poprowadzona  jest za pomocą jednomodowego światłowodu o 48 włóknach. Instalacja technologiczna poprowadzona zostanie za pomocą jednomodowego światłowodu o 36 włóknach. Światłowody prowadzone są w obiektach w rurze ochronnej na całej ich długości. Rura ochronna ma spełniać wymogi ppoż E90.


Schemat ideowy instalacji światłowodowej.

 Światłowód monitoringu wizyjnego i energetycznego nie został skonfigurowany w architekturze RING. Światłowód ten łączy rozdzielnie i stycznikownie będąc nośnikiem wielu protokołów. Wydzielone do tego zadania włókna służą do komunikacji w protokole PROFIBUS z modułami zabezpieczeń w rozdzielniach (SIMOCODE etc). Do sieci monitoringu energetycznego  włączone zostały tylko nowe rozdzielnice. Światłowód monitoringu wizyjnego i energetycznego podzielony jest wewnętrznie na cztery linie:

  • sieć Ethernet systemu monitoringu energii
  • instalacja CCTV
  • magistrala PROFIBUS
  • zarezerwowane dla komunikacji pomiędzy Centralami POLON, a także dla biurowej sieci Ethernet, kontroli jakości etc. 10 włókien pozostało w rezerwie.

Światłowód technologiczny został podzielony na dwa niezależne pierścienie po 12 włókien. Pierwszy z nich to pierścień wymiany danych pomiędzy sterownikami przemysłowymi. Drugi natomiast służy do wymiany danych między systemem  wizualizacji a sterownikami przemysłowymi. W związku z tym sterowniki przemysłowe zostały wyposażone w dwa niezależne  moduły Ethernetowe (ETH1-dla wymiany danych z innymi sterownikami oraz ETH2 – dla komunikacji z systemem wizualizacj iFIX.) każdy z nich ma oddzielny, niezależny dostęp do obu pierścieni.

Zakończenia światłowodowe wykonano w szafkach krosowych z wykorzystaniem przełącznic światłowodowych 2U48. Gniazda przyłączeniowe wykonano w standardzie SC.

 rządzenia aktywne - przełączniki światłowodowe z rodziny RedFox oraz LYNX firmy WESTERMO które dostarczyła firma Emitech Sp. z o. o.. Ze względu na to, że poszczególne sieci technologiczne nie są połączone w czystym pierścieniu lecz łączą się wewnętrznie tworząc kilka pierścieni połączonych w kilku miejscach, zastosowano protokół

Opisana sieć jest obsługiwana przez 9 przełączników RedFox (4 WESTERMO RFI-18-F4G-T4G+4x moduł SFP 1Gb, 5 przełączników RFI-10-F4G-T4G +4x moduł SFP 1Gb) oraz 19 przełączników L210-F2G, 2 x LX 1Gb, 8xTX 100Mb + 2x moduł FSP 1Gb.

Głównym celem firmy INDSoft jest dostarczanie kompleksowych usług dla automatyzacji procesów przemysłowych. Firma powstała w 2010 roku w wyniku połączenia doświadczeń grupy inżynierów posiadających kilkuletnią praktykę przy wdrażaniu systemów automatyki dla procesów w zakładach produkcyjnych, walcowniach metali, kopalniach i zakładach przeróbczych.

www.indsoft.com.pl

"Projektując podstawowe i ważne elementy każdego systemu projektanci dobierają urządzenia dające gwarancje bezpiecznej eksploatacji. W przypadku Zakładu Przeróbczego w LW Bogdanka jest to tym bardziej istotne, gdyż cała produkcja sterowana i nadzorowana jest centralnie przez dyspozytora. Każda przerwa w dostępie do informacji mogłaby skutkować zatrzymaniem produkcji i wymiernymi stratami. Decydując się na urządzenia firmy WESTERMO zawierzyliśmy z powodzeniem referencjom oraz profesjonalnemu podejściu firmy Tekniska Polska Sp. z o. o.. Do dnia dzisiejszego system komunikacji pracuje sprawnie i jest ciągle rozwijany. A wydajność i niezawodność urządzeń aktywnych pozwala na zachowanie rezerwy dla kolejnej rozbudowy układu sterowania."

- Adam Zimny, Prezes Zarządu INDSoft Sp.z o. o.