Nowoczesne systemy zasilania oświetlenia scenicznego

| Realizacje

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego projektu współfinansowania przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwojowego Regionalnego 2007 - 2013 w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Mazowsza wykonano wiele modernizacji scen teatralnych w Polsce.

Nowoczesne systemy zasilania oświetlenia scenicznego

Teatr Wielki - Opera Narodowa z widownią około 1800 miejsc, korzystając z funduszy europejskich, zmodernizował system zasilania oświetlenia scenicznego z zastosowaniem innowacyjnego systemu firmy igus.

Wcześniejszy system pantografów z lat 60 był przestarzały i przestał spełniać wymogi nowych technologii.

Po modernizacji zasilania 10 systemów e-prowadnikowych, które umożliwiają zautomatyzowane poruszanie 5 mostów o długości 24 m z obciążalnością dopuszczalną 1500 kg przemieszczających się od podłogi sceny do stropu technicznego do wysokości 33 m. W połączeniu z możliwościami sterowania każdą lampą osobno, zasilanie e-prowadnikami tworzy praktycznie nieograniczone możliwości dowolnego oświetlenia w różnych miejscach sceny. System przemieszcza się bezszelestnie i dlatego bardzo szybko i w łatwy sposób umożliwia dopasowanie wysokości oświetlenia podczas trwania przedstawienia lub koncertu. Wysokość oświetlenia jest pozycjonowana w sposób cyfrowy przy użyciu najnowocześniejszych sterowników.

Firma igus zaproponowała zastosowanie nowoczesnego rozwiązania 10 systemów e-prowadnikowych typu Zig-Zag w celu doprowadzenia 15 przewodów sterowniczych serii CF170 4G6,0 do oświetlenia scenicznego oraz przewodu BUS'owego CAT5 do przesyłu danych do sterowania aparatami oświetleniowymi. Ze względu na wymagania inwestora, zastosowane przewody są w bezhalogenowej otulinie PUR.

W aplikacjach Zig - Zag w pozycji górnej e-prowadniki serii E4.56 są złożone w koszach o ażurowej konstrukcji i dopasowanych wymiarach w celu zapewnienia prawidłowej pracy systemu zasilania. W czasie pracy (jazda w dół) wiązka przewodów w harmonii z e-prowadnikiem jest rozwijana i wyciągana z lekkiego kosza. Konstrukcja stalowego kosza została pomalowana farbą zapewniającą brak powstania refleksów świetlnych.

Modułowy system Zig - Zag jest bardzo łatwy do modernizacji i ze względu na swoją konstrukcję, zapewnia oszczędność miejsca i gwarantuje bezpieczną pracę przewodów z max prędkością 0,5 m/s. W porównaniu do wcześniejszych systemów, zasilanie e-prowadnikowe igus umożliwia dołożenie przewodów i rozbudowę systemów na przykład w celu prowadzenia przewodów głośnikowych lub mikrofonów - podkreśla Project & Installation Engineer e-chain firmy igus - Rafał Gralewski

Zastosowany, nowoczesny system igus spełnia wymagania najnowszych technologii w zakresie zasilania oświetlenia scenicznego - twierdzi Janusz Chojecki dyrektor techniczny Teatru Wielkiego.

Aplikacja e-prowadnikowo - kablowa Zig - Zag do zasilania scenicznego firmy igus zapewnia bezawaryjną pracę systemu oświetlenia w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.