Z jaką częstotliwością powinny być wykonywane pomiary ESPE?

| Realizacje

Podstawowym dokumentem prawnym który przedstawia wymagania dotyczące maszyn i użytkowników maszyn jest Dyrektywa 2009/104/WE, która została wprowadzona do prawa polskiego rozporządzeniem ministra gospodarki z 30.10.2002 roku ws. minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (DZ.U. 2002,191, poz. 1596).

Z jaką częstotliwością powinny być wykonywane pomiary ESPE?

W §27 tego rozporządzenie możemy znaleźć zapis: "Pracodawca powinien zapewnić , aby maszyny narażone na działanie warunków powodujących pogorszenie ich stanu technicznego, co może spowodować powstanie sytuacji niebezpiecznych, poddane były (..) okresowej kontroli, a także badaniom przez jednostki działające na podstawie odrębnych przepisów albo osoby upoważnione przez pracodawcę i posiadające odpowiednie kwalifikacje;...". Rozporządzenie Ministra Gospodarki nie przedstawia okresów kontroli, jednak zgodnie z informacjami od Komitetu Technicznego 281, który przy PKN zajmuje się bezpieczeństwem elektrycznym maszyn, dokumentem który przedstawia aktualny stan wiedzy w zakresie realizacji kontroli okresowych wymaganych przez dyrektywę 2009/104/WE jest Specyfikacja Techniczna IEC/TS 62046:2008, wydana przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną IEC Specyfikacja IEC/TS 62046:2008 ma istotne znaczenie zarówno dla producentów maszyn, jak i dla ich użytkowników. ...". W rozdziale 7.3 Specyfikacji IEC/TS 62045, znajduje się zapis "... The period between each periodic inspection and test (..) in general should not be greater than six months. ..", czyli, że pomiary nie powinny być wykonywane rzadziej niż co 6 miesięcy.

Z powyższego wynika, że pomiary wybiegu maszyn powinny być wykonywane nie rzadziej niż co pół roku. Częstotliwość pomiarów jest jednakże zależna również typu maszyny i od czasu użytkowania (maszyna użytkowana na dwie zmiany powinna być sprawdzana częściej niż maszyna użytkowana na jedną zmianę).