Referencja z wdrożenia - Oczyszczalnia Ścieków w Augustowie
| RealizacjeWdrożenie Systemu HMI/SCADA iFIX w Oczyszczalni Ścieków w Augustowie
MIEJSCE WDROŻENIA
Oprogramowanie do wizualizacji i sterowania produkcją HMI/SCADA iFIX wdrożono w oszyszczalni ścieków należącej do spółki Wodociągi i Kanalizacje miejskie w Augustowie.
Obiekt wybudowany w 1984 roku jest oszyszczalnią mechaniczno-biologiczno-chemiczną, wykorzystującą technologię osadu czynnego. Maksymalna wydajność oczyszczalni to Qdmax=10 000 m3/d.
CEL WDROŻENIA
- jednolity system raportowania pracy oczyszczalni,
- monitorowanie i sterowanie podstawowymi parametrami technologicznymi oczyszczalni w czasie rzeczywistym
- wyeliminowanie potrzeby ręcznego 24-godzinnego sterowania procesem technologicznym (realizowanego przez pracowników)
- redukcja kosztów remontów i wymiany podzespołów.
ZAKRES WDROŻENIA I JEGO PRZEBIEG
Wdrożenie było dwuetapowe:
Etap I: Realizowany w 2007 roku, obejmował m. in. wymianę oprogramowania nadzorującego na GE SCADA iFIX Standard 900 I/O Runtime 3.5 PL.
Etap II: Realizowany w latach 2015-2016 obejmował m. in aktualizację systemu operacyjnego komputera sterującego procesem technologicznym, aktualizację oprogramowania iFIX SCADAdo wersji 5.8 PL i twał ok. 6 miesięcy.
System obecnie jest wykorzystywany przez pracowników oczyszczalni do całodobowego nadzoru i sterowania procesem technologicznym, przez pracowników laboratorium i kierownictwo do raportowania (wykresy trendów dobowych i miesięcznych) oraz kontroli podstawowych parametrów ścieków i wody oczyszczonej (tlen, REDOX, osad, zawartość fosforu itp.).
Został osiągnięty główny cel wdrożenia – automatyczne utrzymywanie w założonym zakresie podstawowych parametrów procesu technologicznego (tlen, osad, zawartość zanieczyszczeń). Osiągnięto znaczne ograniczenie awarii i przestojów w pracy dmuchaw napowietrzających komory nitryfikacji poprzez zastosowanie falowników (ok. 70%).
Sterowanie dmuchawami i przepustnicami dmuchaw realizowane jest z poziomu programu do nadzoru. Osiągnięto pełne raportowanie wszystkich trendów gromadzonych przez sterowniki.
Całość wdrożenia i modernizacji wyniosła ponad 1,5 miliona złotych (zakres modernizacjisterowników i oprogramowania – 200 tys. złotych).
WYPOWIEDZI OSÓB ODPOWIEDZIALNYCH ZA WDROŻENIE:
System HMI/SCADA – iFIX zapewnia nam kontrolę procesu technologicznego oczyszczania ścieków z wykorzystaniem osadu czynnego. Dzięki oprogramowaniu mamy pełny wgląd do zmiennych typu: gęstość sadu, zawartość tlenów, zakres otwarcia przepustnic napowietrzania, czy wielkość Redox komór denitryfikacji. Kadra operatorska jest w stanie uruchomić procedury kontrolno – pomiarowe procesu oczyszczania ścieków komunalnych. Za pośrednictwem utworzonych w systemie kontrolek jesteśmy w stanie zdalnie zarządzać i sterować pracą poszczególnych sekcji oczyszczalni, przez co posiadamy zdalny wpływ na przebieg procesu technologicznego bez narażania i zagrożenia dla człowieka. Człon raportowania służy nam do bilansu i rozliczeń pracy oczyszczalni, zaś trendy zapewniają nam analizę zdarzeń występujących awarii i zagrożeń powstałych w wyniku zmian gospodarki ściekowej.
Tomasz Wojszko
Prezes Zarządu
Spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie
Spółka z o.o. w Augustowie
JAKIE KORZYŚCI DLA ZAKŁADU WYNIKAJĄ Z PRZEPROWADZONEGO WDROŻENIA?
- Eliminacja najczęstszych przyczyn awarii i przestojów (praca dmuchaw)
- Umożliwienie pełnego raportowania wszystkich trendów gromadzonych przez sterowniki
- Kontrola czasu pracy wszystkich pomp oczyszczalni
Zajrzyj na www.vix.com.pl/referencje i zapoznaj się z innymi referencjami z różnych branż, zawierającymi więcej informacji (w tym zrzuty ekranów z aplikacji).