Kluczowe obszary optymalizacji procesów produkcyjnych
| RealizacjePodniesienie efektywności całego procesu produkcji nie może się dziś odbyć bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Optymalizacja to nie tylko działanie skomplikowane i długotrwałe, ale przede wszystkim ciągłe. Wymaga też za każdym razem indywidualnego podejścia, ponieważ każda organizacja ma swoją unikalną specyfikę, w której najlepiej sprawdzają się systemy tworzone pod konkretną strukturę i specyfikę firmy.
Optymalizacja procesów produkcji jest obecnie ściśle powiązana z koncepcją Przemysłu 4.0. Robotyzacja i automatyzacja w ogromnym stopniu pomagają w zwiększeniu wolumenu produkcji oraz obniżeniu kosztów energii i pracy. Kluczowe jest jednak wypracowanie całej koncepcji nowoczesnej organizacji, w której rozwiązania informatyczne same gromadzą dane, analizują je, a w razie potrzeby reagują przewidując z wyprzedzeniem. Do takiego konceptu przekonuje się coraz większa liczba przedsiębiorstw, które wdrażają rozwiązania systemowe w oparciu o dedykowane oprogramowanie. Dziś bezzasadne jest pytanie – czy optymalizować? Trzeba iść krok dalej i szukać odpowiedzi na to, jak i kiedy najlepiej do tego procesu przystąpić.
Optymalizacja w dużym skrócie zakłada wykorzystanie takich rozwiązań, które pozwolą na maksymalizację efektywności produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu jej kosztów. Bez systemu monitoringu i pomiaru danych, które dostarczają informacji wyjściowe oraz pozwalają mierzyć wzrost wydajności po wdrożeniu poszczególnych rozwiązań, każdy model optymalizacji jest z góry skazany na porażkę. Dopiero dysponując takimi danymi bazowymi można przystąpić do analizy funkcjonowania przedsiębiorstwa, która pozwoli ustalić: gdzie potrzebne są usprawnienia, narzucenie jakich standardów jest konieczne oraz co należy wykonać w pierwszej kolejności.
Automatyzacja procesów produkcyjnych to jeden z podstawowych obszarów funkcjonowania firmy, który pozwala na zwiększenie efektywności produkcji. Tutaj niezastąpione są dedykowane systemy zarządzania produkcją. To oprogramowania uwzględniające specyfikę konkretnego przedsiębiorstwa, obejmujące przy tym całościowo wszystkie procesy: od planowania począwszy, poprzez ustalanie harmonogramów, obliczanie zapotrzebowania materiałowego, monitoring pozwalający na natychmiastową reakcję w razie awarii, rejestrację i kontrolę kolejnych etapów produkcji wraz z jej sterowaniem, aż na raportach i zestawieniach skończywszy. Rozwiązania te poprzez optymalizację skracają czas i eliminują ryzyko błędu ludzkiego.
Usprawnienie przepływu informacji, poszczególnych działań i operacji w czasie rzeczywistym to kolejny z sektorów, w którym wdrożenie rozwiązań systemowych w znaczący sposób zwiększa wydajność przedsiębiorstwa. Systemy te, wpływając na efektywność zarządzania organizacją pracy, przyczyniają się do zwiększenia efektywności także w kontekście produkcyjnym. Takim narzędziem jest np. wielowymiarowy system CRM online – Offerion 4.0. Pracuje on w czasie rzeczywistym, umożliwiając stały przepływ informacji w firmie i automatyczną aktualizację danych.
Wspomniana analiza procesów wyjścia i wejścia byłaby niepełna bez bieżącej kontroli. W przypadku stanu maszyn – w zależności od wybranej opcji oprogramowania - znakomitą większość pracy z powodzeniem wykonują odpowiednie aplikacje. Podobnie jest z procesem kontroli jakości. To właśnie jakość produktów staje się obecnie wyróżnikiem na niezwykle konkurencyjnym rynku, a dbanie o jej stały rozwój zwiększa reputację i zaufanie do marki. Oszczędzanie na jakości lub wręcz fałszowanie danych to prosta droga prowadząca do strat – od finansowych począwszy, na wizerunkowych skończywszy. Najlepszym tego dowodem jest niechlubny przykład niedawnej afery z fałszowaniem wyników testów jakości przez Kobe Steel, dotyczących produktów z miedzi i aluminium, wykorzystywanych do konstrukcji masek i drzwi samochodowych przez japońskich producentów aut. Dlatego też tak duże znaczenie mają systemy kontroli jakości wykonania, które ułatwiają wychwycenie wszelkich odchyleń od wyznaczonych norm.
Liczba zmiennych w procesie produkcji, takich jak: stan urządzeń, ilość zleceń, liczba dostępnych maszyn czy prędkość produkcji jest tak duża, że bez kompleksowego oprogramowania dopasowanego do potrzeb firmy, a więc napisanego na zamówienie, bardzo ciężko konkurować nawet nie tyle z najlepszymi producentami, ile o coraz bardziej wymagającego klienta. „Optymalizacja pracy całej firmy, ale też poszczególnych jej działów, takich jak zarządzanie produkcją, magazynem, systemem kontroli przepływu towarów oraz zgodności czy jakości wykonania, to tylko niektóre z obszarów, w których dedykowane oprogramowanie efektywnie wspomaga pracę firmy, a poniesione koszty na wdrożenie inwestycji zwracają się bardzo szybko” – podsumowuje Łukasz Russak z HDF Polska, firmy specjalizującej się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie, optymalizującego procesy produkcyjne.