Router dostępowy GW – gwarancja sprawności systemów łączności OT
| RealizacjeNiezawodna łączność między centrum SCADA a obiektami wyniesionymi za pośrednictwem sieci GSM, sieci miedzianej, a nawet sieci światłowodowej.
Obecnie utrzymanie nadzoru nad urządzeniami stacyjnymi, zapewnienie ich sprawności i przede wszystkim właściwa komunikacja związane są z koniecznością „operowania” wokół wielu protokołów. Zagadnienie to dotyczy wielu sektorów przemysłu, między innymi energetyki. Dla jednostek utrzymaniowych jest to zadanie pracochłonne, wymagające bieżącego zdobywania wiedzy, przyswajania nowych protokołów i technik transmisyjnych, konieczności organizowania kolejnych szkoleń i ponoszenia bezpośrednich i pośrednich wydatków z tym związanych. Czy jest rozwiązanie eliminujące te problemy?
Tak, jest panaceum! Przykład dedykowany dla energetyki.
To router dostępowy serii GW. W odniesieniu do przedstawionych na wstępie wyzwań, urządzenie zapewnia przede wszystkim funkcjonalność zwaną Mini RTU. Umożliwia ona konwersję protokołów oraz konsolidację połączeń w ramach jednego protokołu. Pod względem użytkowania możemy tutaj mówić o roli zbieżnej z działaniem multipleksera, biorącego na siebie ciężar integracji protokołów i konwertującego je na jeden, docelowy protokół dla łączności i komunikacji SCADA.
Powyższe rozwiązanie znajduje zastosowanie u operatorów sieci, obsługujących stacje, podstacje i inne obiekty automatyki przemysłowej. Projekty obejmują skalowanie tysięcy urządzeń, co finalnie prowadzi do współpracy z systemami pomiaru czy zarządzania energią. Kolejnym zastosowaniem i przykładem wdrożenia w tym segmencie przemysłu jest dostosowanie komunikacji wielościeżkowej do wymagań inteligentnej sieci podstacji. Dzięki temu podłączone urządzenia są konfigurowane (tak jak pierwotnie), ale z jednoczesnym, indywidualnym adresowaniem ich przez system SCADA.
Gdzie w innych gałęziach przemysłu znajduje zastosowanie router dostępowy GW?
- w wodociągach? mamy przykład:
Routery GW zastosowane są w systemie telemetrycznym, używanym do automatyzacji, kontroli i monitorowania gospodarki wodno-ściekowej. System wsparty routerami serii GW kontroluje parametry z wielu urządzeń krytycznych dla funkcjonowania stacji wodociągowej. Wśród nich znajdują się takie funkcjonalności, jak nadzór pracy pomp, rejestracja mocy, ciśnienia czy przepływu cieczy.
- zarządzanie ruchem ulicznym? a jakże:
Jeden z europejskich zarządców dróg i ulic ma za zadanie zapewnienie niezawodnej, bezpiecznej łączności dla urządzeń do kontroli ruchu miejskiego. Urządzenia zlokalizowane są w kilku tysiącach szaf sterujących, umieszczonych przy skrzyżowaniach posiadających sygnalizację świetlną. Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem routerów dostępowych GW. Uwzględnia także zintegrowanie interfejsów DSL i GSM, zwiększając w ten sposób niezawodność systemu oraz łatwość zarządzania …zgodnie z wymaganiami nałożonymi przez zarządcę.
- zarządzanie i łączność z bankomatami? też można:
Wdrożenie ma miejsce u jednego z operatorów bankomatów. Routery GW zapewniają dwukierunkową komunikację między bankomatami a centrum zarządzania. Przede wszystkim pozwala to nadzorować stan urządzeń i ich dostępność, weryfikować status i reagować na nieprawidłowości. Zyskują na tym oczywiście sami operatorzy, ale także przedstawiciele instytucji bankowych czy klienci i konsumenci.
Co możesz osiągnąć dla siebie i swojej organizacji?
Zastosowanie routerów dostępowych wraz ze współpracującym z nim oprogramowaniem Activator, pozwoli Tobie i Twojej organizacji na:
- uzyskanie niezawodnej łączności między centrum SCADA a obiektami wyniesionymi za pośrednictwem sieci GSM, sieci miedzianej, a nawet sieci światłowodowej
- zautomatyzowanie i znaczne uproszczenie procesu wdrażania
- zapewnienie bezpieczeństwa, między innymi dzięki autentykacji, spójności danych czy szyfrowaniu TLS
Docelowo korzyści zastosowania routera GW w perspektywie czasu będą jeszcze większe. Dlaczego?
- będziesz posiadał prostą w obsłudze instalację, konfigurowalną w przyjazny i łatwy sposób
- zyskasz na wygodzie w użytkowaniu i serwisowaniu
- wprowadzisz mechanizmy i możliwości nadzoru i przewidywania zdarzeń w sieci
- obniżysz koszty wdrożenia i utrzymania swojej sieci!
Jesteś zainteresowany poznaniem szczegółów? Nie masz pewności, czy rozwiązanie jest dedykowane dla Ciebie? Pomożemy rozwiać wątpliwości.
Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, wysyłając do nas maila na: handlowy@tekniska.pl