Perfekcja w technologii sieciowej
| RealizacjeSpecjalizująca się w automatyce firma HandlingTech opracowuje i wdraża nowoczesne, modułowe rozwiązania w zakładach przemysłowych. 8- i 16-portowe switche Murrelektronik stosowane w ich zaawansowanych
„Innowacyjny system automatyzacji” – to myśl przewodnia firmy HandlingTech Automations-Systeme GmbH. Jörg Hutzel założył w 1994 roku przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją części zamiennych, wówczas nowicjusza w automatyzacji. Dziś ta rodzinna firma zlokalizowana w Steinenbronn na południe od Stuttgartu to znaczący gracz w dziedzinie automatyzacji robotyki, specjalizujący się w tworzeniu indywidualnych rozwiązań dla klientów, bazujących na ich standardowych celach zrobotyzowanych.
HandlingTech oferuje swoim klientom wszystko: od prostych cel zrobotyzowanych, do tych o najwyższym stopniu zaawansowania. Możliwości firmy są nieograniczone, czego odzwierciedleniem jest motto: „Im większe wyzwanie, tym lepiej”. Jako partner systemowy, może poprowadzić projekt od czystej kartki papieru do jego realizacji. Zakres oferowanych usług obejmuje doradztwo i planowanie, projektowanie i montaż, aż po rozbudowany serwis posprzedażowy. „Nasze korzenie sięgają specjalistycznych konstrukcji maszyn. Klienci oczekują od nas po prostu rozwiązań swoich problemów” – mówi Gregor Großhauser, odpowiadający w HandlingTech za sprzedaż i marketing.
Wysoka wydajność i przyciąganie wzroku
Systemy HandlingTech umożliwiają pełną automatyzację procesów przemysłowych w pojedynczych maszynach oraz ich adaptacę. Modułowe systemy można łatwo i ekonomicznie dostosować do specyficznych wymagań maszyny klienta. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – od systemów standardowych po skomplikowane wraz z procesami uzupełniającymi i automatycznym podawaniem części.
Cele zrobotyzowane są nie tylko elastyczne, ale również przyciągają wzrok. Firma szczyci się dobrze przemyślanymi systemami, które wyglądają tak samo dobrze, jak działają. Została kilkukrotnie uhonorowana nagrodami za wzornictwo przemysłowe, w tym iF Product Design Award. To zapewnia firmie wyjątkową pozycję na rynku.
Sprawdzone partnerstwo
HandlingTech polega na zewnętrznych partnerach dostarczających sprawdzone, przyszłościowe rozwiązania i systemy. Od wielu lat skutecznie współpracuje w tym zakresie z Murrelektronik.
„Naszą współpracę rozpoczęliśmy od zastosowania modułów pasywnych Exact do przenoszenia danych z czujników do szafy sterowniczej. Następnie sięgnęliśmy po różne zasilacze, aktualnie stosujemy Emparro. Niedawno podjęliśmy decyzję o wyborze urządzeń I/O do szaf sterowniczych. Wybraliśmy system Cube20S, łączący cyfrowe wejścia i wyjścia w jednej celi i prowadzą je z powrotem do węzła sieciowego. Wykorzystujemy również szeroką gamę produktów technologii połączeniowej Murrelektronik” – mówi Marco Balzuweit, projektant elektryki w HandlingTech.
Kompaktowe i przystępne cenowo
Od początku 2019 roku w standardowych celach zrobotyzowanych HandlingTech stosowane są switche Murrelektronik. Początkowo były to niezarządzalne switche 8-portowe Xelity. Okablowanie poszczególnych urządzeń ułatwiły zaciski push-in do podłączania zasilania. Urządzenia priorytetyzują protokoły PROFInet, więc preferują te dane od danych Ethernet. Switche Xelity przesyłają pakiety danych z prędkością do 100 Mbit/s.
Projektant elektryki i elektroniki w HandlingTech, Henning Schultz, od razu przekonał się do switchy Xelity. „Kompaktowa konstrukcja 8-portowych Xelity jest świetna. Niewielkie rozmiary umożliwiają stosowanie ich bezpośrednio przy zasilaczu, styczniku lub przekaźniku, więc nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na szynie DIN lub w kanałach kablowych. Uważam, że bardzo praktyczne są też zaciski push-in. Wielu producentów wciąż stosuje połączenia śrubowe, co komplikuje podłączanie. Rozmiar, funkcjonalność i cena switchy Xelity powodują, że to naprawdę dobrze dopracowane urządzenia”.
Nie tylko nowe zakłady są wyposażane w swiche Xelity. Stosowane są również podczas modernizacji starszych zakładów. Wiele z nich wykorzystywało standard Ethernet i dotychczas nie było wyposażonych w system sieciowy, dlatego elektrycy HandlingTech na życzenie klientów wielokrotnie integrowali switche podczas modernizacji. „W przypadku modernizacji często czynnikiem ograniczającym jest dostępne miejsce. Dlatego kompaktowość switchy Xelity jest silnym atutem” – dodaje Nancy Locher, inżynier sprzedaży Murrelektronik.
Dwa switche na system
Henning Schultz: „Standardowo stosujemy dwa switche Xelity do każdej celi zrobotyzowanej, aby rozdzielić Ethernet i PROFInet wszędzie tam, gdzie to możliwe. Nawet, jeśli wykorzystujemy tylko cztery czy pięć portów, w najwyższym stadium rozbudowy potrzebujemy ich wszystkich. Dla nas i konstruktorów szaf sterowniczych istotne jest również wprowadzenie określonego standardu projektu. Dlatego switche Murrelektronik stosowane są w niemal każdej realizowanej przez nas instalacji”.
Przemysłowy PC, robot oraz systemy bezpieczeństwa i utrzymania są podłączone do interfejsu switcha przez Ethernet TCP/IP na zewnątrz szafy sterowniczej. Nie ma więc potrzeby otwierania jej podczas prac serwisowych. Oznacza to, że większość portów jest zajęta, a jeden lub dwa są zarezerwowane do zadań pomiarowych w celi.
Osiem plus osiem to nie szesnaście
Switche Xelity mogą osiągnąć limity komunikacyjne, gdy w grę wchodzą duże ilości danych. Tu do gry wchodzi switch niezarządzalny Tree16 TX – 16-portowy switch z dwoma portami Gigabit Ethernet uplink oraz czternastoma portami Fast Ethernet downlink.
Product Manager ds. Switchy Murrelektronik, Dennis Zimmer, wyjaśnia różnicę pomiędzy tymi 16-portowymi switchami a rozwiązaniem oferowanym przez konkurencję, składającym się z dwóch połączonych ze sobą 8-portowych switchy: „Może się wydawać, że osiem plus osiem to szesnaście. Nie w tym przypadku. Połączenie dwóch 8-portowych switchy nie jest przeznaczone do obsługi dużej ilości danych. Nasze urządzenie to czysty switch 16-portowy z dopasowanym chipem kontrolera”. Marco Balzuweit z HandlingTech podkreśla: „Nie mieliśmy żadnych awarii z 16-portowymi switchami Murrelektronik”.
Porty gigabitowe w niezarządzalnych 16-portowych switchach są potrzebne zwłaszcza w specjalnych rozwiązaniach maszynowych, w których duża liczba robotów i modułów procesowych jest połączona w sieć. Przykładowo duży system do obróbki wałów HandlingTech, w którym maszyna umieszczona jest pomiędzy dwiema celami zrobotyzowanymi.
Zadaniem pierwszej stacji zrobotyzowanej jest usuwanie elementów z kratownicy i ładowanie obrabiarki. Elementy są dostarczane do systemu przez kratownicę, w której losowo umieszczane są wały. Do pobierania komponentów robot wykorzystuje planowanie ścieżki oparte na chmurze punktów generowanej na podstawie danych z systemu wizyjnego znajdującego się nad kratownicą tak, by możliwe było obliczenie najlepszego punktu dla chwytaka. Wyposażony w system wymiennych chwytaków robot pobiera komponent za pomocą chwytaka magnetycznego i umieszcza go na stole obróbczym, gdzie jest on wyrównywany. Następnie ładuje narzędzie, aby obrobić część. Robot w kolejnej celi rozładowuje obrobione wały z narzędzia i pakuje części bezpośrednio do kartonów z warstwą blistra.
Dane z kamery są przetwarzane autonomicznie na oddzielnym komputerze. W tym systemie za komunikację pomiędzy systemami zrobotyzowanymi odpowiadają switche 16-portowe. Dwa porty gigabitowe zapewniają komunikację z kontrolerem nadrzędnym, a pozostałe porty 100 Mbit zbierają dane z różnych elementów celi.
Silne wsparcie
Henning Schultz postrzega Murrelektronik również jako partnera w innym istotnym obszarze: we wsparciu. „Jeśli mamy jakieś pytanie techniczne lub problem do rozwiązania, możemy szybko skontaktować się telefonicznie z inżynierem produktu lub aplikacji. Niezwłoczna odpowiedź jest istotna zwłaszcza przy budowie maszyn specjalnych. Jeśli potrzebujemy szybkiej pomocy, otrzymujemy ją od Murrelektronik. Co więcej, Murrelektronik wypuszcza na rynek tylko sprawdzone produkty”.
Product Manager Murrelektronik, Dennis Zimmer, odpowiada: „Kiedy produkt jest bliski ukończenia, udajemy się z nim do klientów, aby poznać ich opinie. Zaprezentowaliśmy switch Xelity firmie HandlingTech z odpowiednim wyprzedzeniem. Nasi klienci najlepiej znają wymagania produktu i mówią nam, co jest dobre, a co warto poprawić. To rodzaj współpracy projektowej z klientami”.