Aldelís koncentruje się na automatyzacji procesów w celu poprawy wydajności produkcji

| Realizacje

Producent żywności automatyzuje swoją linię produkcyjną

Aldelís koncentruje się na automatyzacji procesów w celu poprawy wydajności produkcji

Aves Nobles y Derivados, z siedzibą w Aragonii w Hiszpanii, produkuje świeże produkty z kurczaka i indyka sprzedawane pod marką Aldelís.

Od 1997 roku Aves Nobles y Derivados jest własnością Grupy Padesa, która kontroluje cały łańcuch produkcyjny – od zarządzania swoimi gospodarstwami po dystrybucję produktów i ich dystrybucję w punktach sprzedaży detalicznej. Ta kontrola całego cyklu produkcyjnego odróżnia ją od innych firm z branży spożywczej.

W ciągu ostatnich lat Aldelís odnotowuje stały wzrost dzięki swojej strategii inwestowania w badania i rozwój. W związku z tym w 2019 roku Aldelís rozpoczął rozbudowę mocy produkcyjnych poprzez budowę nowego zakładu przetwórczego. Nowy zakład wytwarza większość produktów firmy na 13 liniach produkcyjnych i dysponuje powierzchnią magazynową, która może pomieścić do 1500 palet. Zdolność produkcyjna przedsiębiorstwa to ponad 20 milionów kilogramów gotowych produktów rocznie.

Wyzwanie: Zapewnij identyfikowalność

W przemyśle spożywczym bardzo ważne jest zapewnienie identyfikowalności i dostępności informacji o pochodzeniu produktu. Aldelís zobowiązuje się do kontrolowania jakości gotowego produktu i użytych składników. 350 ferm zlokalizowanych na terenie całego kraju posiada certyfikaty zgodności na warunki chowu zwierząt. Jednym z kluczowych punktów w procesie produkcyjnym jest etykietowanie, ponieważ zawiera wszystkie informacje związane z produktem: składniki, numer partii, datę produkcji i datę ważności. Są to dane, które Aldelis sprawdza (po przymocowaniu etykiety do opakowania), aby upewnić się, że informacje są prawidłowe. Przed rozbudową mocy produkcyjnych proces ten był prowadzony ręcznie. W nowej fabryce, zaprojektowanej z myślą o Przemyśle 4.0, Aldelís zautomatyzował proces weryfikacji etykiet za pomocą rozwiązań Datalogic.

"Innowacyjna technologia wkomponowana w procesy logistyczne zwiększa wydajność i zmniejsza koszty logistyki wewnętrznej i dostaw, czasy dostaw do klientów oraz ilość odpadów." -  Miguel Angel Anyanos, inżynier i kierownik projektu.

Dzięki temu wdrożeniu zautomatyzowano wewnętrzne procesy logistyczne, takie jak sortowanie wyrobów gotowych w chłodni oraz realizacja zamówień. Automatyzacja tych procesów za pomocą rozwiązań Datalogic umożliwiła firmie Aldelís poprawę wydajności logistyki wewnętrznej poprzez poprawę jakości i wydajności procesów produkcyjnych.

Wdrożenie MATRIX 300™ w procesie pakowania

Aldelís zdecydował się na wdrożenie zautomatyzowanego systemu, który umożliwiłby zarówno śledzenie procesów wewnętrznych przy użyciu czytników kodów kreskowych i obrazów, jak i bezpieczeństwo personelu.

Matrix 300 weryfikuje poprawność informacji o produkcie za pomocą kodu kreskowego na opakowaniu (rodzaj mięsa, waga, data pakowania, kod produktu, numer partii, skład składników użytych do przygotowania każdej receptury itp.). Etykieta jest najpierw skanowana ręcznie przy użyciu skanerów ręcznych Datalogic PowerScan serii 9300 lub 9500, a następnie produkt przechodzi przez dwa skanery Datalogic Matrix 300, jeden na górze, a drugi na dole. Zaletą tego systemu jest to, że może odczytywać etykietę w dowolnym miejscu na tacy i wysyłać informacje do systemu Aldelís ERP, zachowując dokładne i zawsze aktualne dane inwentaryzacyjne. Po sprawdzeniu etykiety tacki są sortowane, układane na paletach i przechowywane w chłodniach, gotowe do wysyłki do klienta.

Wprowadzenie kamer wizyjnych z serii P z technologią OCR

Kolejną linią produktów, która skorzystała z zastosowania produktów Datalogic, jest linia żywności w puszkach. Produkty w puszkach Aldelís zawierają informacje o numerze partii, dacie ważności itp., które są nadrukowane tuszem na górze i na dole puszki. Aby zapewnić prawidłowe oznakowanie puszek i czytelność informacji, firma Aldelís zdecydowała się wyposażyć przenośniki taśmowe swoich linii produkcyjnych w kamery wideo Datalogic serii P z technologią OCR do rozpoznawania tekstu. Wbudowany w kamery oświetlacz pozwala na łatwy odczyt informacji z odblaskowej powierzchni puszki.

 

Dodatkowe wdrożenia

Aby zapewnić bezpieczeństwo operatora na automatycznym sprzęcie do paletyzacji, wbudowane kurtyny świetlne bezpieczeństwa Datalogic są używane do automatycznego zatrzymania maszyny, jeśli operator przekroczy obszar niebezpieczny.

Do sortowania i składania zamówień klientów operatorzy używają ręcznych skanerów obrazowania Datalogic PowerScan 9500 i 9300. Te urządzenia klasy przemysłowej zapewniają niezawodne, wysokowydajne skanowanie w środowiskach o niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności.

Wyniki

Dzięki integracji rozwiązań Datalogic z procesem produkcyjnym Aldel's, operacje zostały zoptymalizowane pod kątem wydajności i jakości.