OMRON prezentuje wizję fabryki przyszłości w zmodernizowanym Centrum Automatyki w Barcelonie

| Realizacje

OMRON prezentuje wizję fabryki przyszłości w zmodernizowanym Centrum Automatyki w Barcelonie

Pierwsze Centrum Automatyki OMRON w Europie zostało w ostatnim czasie zmodernizowane. W strefie przeznaczonej do prezentacji innowacyjnych rozwiązań, odwiedzający mogą zapoznać się z kompleksowymi systemami automatyki przemysłowej. Obejmują one technologie robotyki, kontroli jakości, elastycznej produkcji i sztucznej inteligencji. Eksperci przedstawiają również metody, które ułatwiają dostosowanie sposobu działania przedsiębiorstwa do zmieniających się potrzeb klientów. Prezentacje związane z konkretnymi zagadnieniami to pierwszy krok do zbudowania wizji fabryki przyszłości.

Niedawno zmodernizowane i rozbudowane Centrum Automatyki w Barcelonie pozwala klientom z regionu EMEA w pełni docenić korzyści wynikające z funkcjonowania skomunikowanej, zautomatyzowanej, inteligentnej fabryki. Zespół złożony z ponad 20 wykwalifikowanych inżynierów współpracuje z Centrami Automatyki OMRON na całym świecie, analizując możliwości zastosowania nowych technologii, m.in. sztucznej inteligencji i przemysłowych urządzeń IoT do budowy rozwiązań dopasowanych do potrzeb klientów. Zespół jest w stanie zademonstrować pełne możliwości innowacyjnych aplikacji firmy OMRON zarówno na miejscu, jak i za pośrednictwem zdalnego połączenia. Ośrodek zajmuje powierzchnię 800 metrów kwadratowych i znajduje się zaledwie 20 minut drogi od międzynarodowego portu lotniczego w Barcelonie.

Jak mówi Antoni Farràs, dyrektor generalny Centrum Automatyki OMRON w Barcelonie: „Chcemy zainspirować menedżerów firm produkcyjnych, integratorów systemów i konstruktorów maszyn do dostosowywania swoich przedsiębiorstw do zmieniających się potrzeb klientów. Naszym celem jest pomoc firmom w wykorzystaniu możliwości oferowanych przez innowacyjne technologie produkcyjne. To między innymi okazja do zmierzenia się z pojawiającymi się obecnie wyzwaniami i opracowania nowych rozwiązań w odpowiedzi na problemy związane z globalną pandemią – również w celu odzyskania pełnej sprawności działania”.

Zmodernizowany ośrodek umacnia renomę firmy OMRON jako lidera kompetencji w dziedzinie technologii automatyki przemysłowej, tworzonych z myślą o rozwiązywaniu problemów społecznych, zwiększaniu komfortu codziennego życia i lepszym funkcjonowaniu gospodarki. Dzięki Centrum Automatyki firma OMRON może nadać konkretny kształt koncepcjom automatyzacji i zademonstrować innowacyjne rozwiązania rzeczywistych problemów. Infrastruktura centrum została przygotowana do prezentacji pełnych możliwości nowatorskiej koncepcji OMRON „innovative-Automation!”, która łączy inteligentne, zintegrowane i interaktywne rozwiązania. Obejmuje ona kompleksowy zestaw technologii sterowania, ruchu, kontroli wizyjnej i robotyki, a także projektowanie i usługi świadczone na całym świecie.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z nowej struktury naszego centrum i atrakcyjnych mechanizmów interakcji oferowanych klientom. Możemy zademonstrować nasze kompetencje w roli innowacyjnego partnera w dziedzinie produkcji” — dodał Antoni Farràs.

Innowacyjne zastosowania automatyki prezentowane w Centrum Automatyki to pierwszy krok do zbudowania wizji fabryki przyszłości. Poniżej przedstawiamy siedem przykładów dostępnych prezentacji.

 1. Jak zarządzać produkcją wielu wyrobów w nowoczesnym przedsiębiorstwie i uzyskać elastyczność dzięki zintegrowanym mechanizmom sterowania?

Zintegrowane rozwiązania uwzględniające uniwersalne funkcje robotyzacji, bezpieczeństwa, widzenia maszynowego i sztucznej inteligencji pozwalają stworzyć elastyczne środowisko zawierające skalowalne, modułowe systemy produkcji autonomicznej oraz realizowanej we współpracy człowieka z maszyną.

 1. Jak odzwierciedlić ludzkie zmysły i zautomatyzować procesy manualne z wykorzystaniem funkcji kontroli i czujników opartych na technologii AI?


Inteligentne algorytmy sztucznej inteligencji zaimplementowane w systemie kontroli wizyjnej i kontroli jakości ułatwiają automatyzację zadań, które do tej pory mogli wykonywać wyłącznie ludzie. Wykorzystują one technologię czujników i sterowania, która może w elastyczny sposób reagować na zmianę stanu poszczególnych części.

 1. Szybkie podnoszenie elementów z pojemników


Działanie rozwiązania opartego na technologii wizyjnej 3D i zintegrowanych robotach współpracujących w zastosowaniach, w których występuje podnoszenie elementów z pojemników.

 1. Jak zautomatyzować obsługę maszyn i zwiększyć bezpieczeństwo pracy?


Prezentacja bezpiecznej automatyzacji dostaw i demontażu części, bez konieczności odgradzania i rekonfiguracji maszyn, z wykorzystaniem robota współpracującego.

 1. Jak zapewnić prawdziwą współpracę człowieka i maszyny na linii produkcyjnej baterii?


Inteligentna linia produkcji baterii to dowód harmonijnej współpracy ludzi i robotów w ramach interaktywnego rozwiązania. Zadania i procesy wykonywane przez operatorów podlegają wizualizacji, dzięki czemu można usprawnić procesy autonomiczne i uzyskać produkcję wolną od wad.

 1. Jak sterować szybkim transportem substancji płynnych z wykorzystaniem technologii tłumienia drgań?


Technologia tłumienia drgań pozwala ograniczyć wiele częstotliwości rezonansowych i zapewnić szybkie przemieszczanie produktów. Rozwiązanie zmniejsza zakres występowania zjawiska dynamicznego przemieszczania cieczy i przechylania jej powierzchni, co umożliwia szybszy transport produktów płynnych.

 1. Jak usprawnić procesy i sterowanie dzięki szybkiemu i precyzyjnemu pozycjonowaniu elementów z opcjami kontroli wizualnej?


Optymalne działanie linii produkcyjnej mimo rozciągania pasów i łańcuchów, przemieszczenia uchwytów i deformacji obrabianego materiału – bez konieczności zmiany ustawień maszyn.

Informacje na temat obiektu:


CENTRUM AUTOMATYKI W BARCELONIE

Adres:

Josep Plà, 2 - Ed. B2, planta 5, 08019 Barcelona, Hiszpania

Powierzchnia

: 831 m2

Podstawowe funkcje:

 • Kontakt z klientami, wymiana poglądów na temat innowacyjnych rozwiązań
 • Tworzenie rozwiązań i projektów o charakterze ogólnym oraz dopasowanych do potrzeb konkretnego klienta
 • Projekty pilotażowe w zakresie robotyki i technologii wizyjnych
 • Wsparcie techniczne innovative-Automation! dla personelu technicznego w regionie EMEA