Roboty mobilne MiR zwiększają produktywność w duńskiej fabryce z segmentu MŚP

| Realizacje

Roboty mobilne MiR zwiększają produktywność w duńskiej fabryce z segmentu MŚP

 

WYZWANIE

Skrócenie czasu realizacji oraz usprawnienie zarządzania zasobami to obszary istotne dla przedsiębiorstw na całym świecie. Podobnie jest w przypadku duńskiej firmy TN Værktøjsslibning ApS, która produkuje wysokiej jakości narzędzia tnące dla przemysłu metalowego. Dzięki ciągłemu rozwojowi i inwestycjom w nowy sprzęt firma należy dziś do liderów w dziedzinie rozwoju technologii cięcia.

Produkcja narzędzi tnących obejmuje wiele operacji, którym musi zostać poddane każde narzędzie, zanim trafi do klienta. Kluczowymi parametrami są czas, jakość i cena. Do tej pory etapowy proces produkcji i logistyki oznaczał, że narzędzie było ręcznie transportowane w zakładzie – pracownicy spędzali czas na dostarczaniu elementów, podczas gdy maszyna CNC stała w miejscu.

Powyższa niska wydajność oraz przestoje zostały zidentyfikowane jako obszary, w których można poprawić przepływ pracy i skrócić czas realizacji zamówień. Wówczas producent skontaktował się z Technicon, wiodącą duńską firmą z branży robotyki, specjalizującą się w projektowaniu oraz opracowywaniu modułowych i elastycznych rozwiązań automatyki dla szerokiego grona firm przemysłowych w Danii i poza krajem.

 

ROZWIĄZANIE

Firma TN Værktøjsslibning potrzebowała mobilnego rozwiązania, które pozwoliłoby zoptymalizować procesy i ograniczyć czas tracony na zmianę i przenoszenie części.

Postawiono sobie pytania - czy można wykorzystać czas pracowników do zadań o większej wartości dodanej, wykorzystując robota mobilnego do obsługi transportu wewnętrznego? Czy robot mógłby odciążyć pracowników od konieczności opuszczania stanowisk pracy, w celu przewożenia narzędzi?

„Spotkaliśmy się z kierownikiem technicznym firmy, aby zrozumieć wyzwanie i wkrótce byliśmy w stanie przedstawić zalecenia dotyczące zautomatyzowanego rozwiązania, które odpowiadałoby potrzebom” – mówi Thomas Gøtke, kierownik działu sprzedaży MiR w Technicon.

„Opracowaliśmy rozwiązanie wykorzystujące autonomicznego robota mobilnego MiR250 z modułem górnym – podnośnikiem TML200 firmy ROEQ” – mówi Thomas Gøtke. „Rozwiązanie to można w prosty sposób zaprogramować, aby bezpiecznie i precyzyjnie odbierało, transportowało i dostarczało komponenty pomiędzy różnymi stanowiskami pracy”.

Podobnie jak wszystkie moduły górne ROEQ, TML200 jest wyposażony w oprogramowanie ROEQ Safety i ROEQ Assist, które jest w pełni kompatybilne z oprogramowaniem robota MiR. ROEQ Assist tworzy standardowe zadania dla robota i definiuje jego przestrzeń roboczą, co sprawia, że konfiguracja jest stosunkowo prosta, a robot może bezpiecznie i bezproblemowo poruszać się po hali produkcyjnej.

 

ŁATWOŚĆ UŻYTKOWANIA I WZROST PRODUKTYWNOŚCI

Firma TN Værktøjsslibning dostosowała rozwiązanie do własnych potrzeb, montując na górnym module klatkę, która pasuje do elementów wymagających transportu.

„Inwestycja w rozwiązanie już nam się zwróciła. Od czasu zainstalowania systemu MiR/ ROEQ skróciliśmy czas realizacji produkcji, a zamówienia realizowane są o około pół dnia szybciej” – Steen Rasmussen, kierownik techniczny w TN Værktøjsslibning.

Z czasem TN Værktøjsslibning planuje rozwinąć system tak, aby robot odstawiał towary i automatycznie przejeżdżał do następnej stacji. Skrócenie czasu realizacji zapewnia firmie wzrost wydajności i przewagę konkurencyjną, a jednocześnie wydłuża czas, jaki pracownicy mogą poświęcić na zadania stanowiące wartość dodaną.

 

KORZYŚCI Z WDROŻENIA:

Już teraz można zaobserwować, że inwestycja TN Værktøjsslibning się opłaciła:

  • TN Værktøjslibning znacznie skrócił czas realizacji produkcji;
  • Od czasu wdrożenia rozwiązania AMR zamówienia są realizowane pół dnia szybciej;
  • Firma TN Værktøjsslibning z czasem opracuje system, w którym robot będzie odstawiał komponenty i automatycznie przejeżdżał do następnej stacji.

 

Opis wdrożenia oraz wideo ilustrujące pracę robota MiR250 w TN Værktøjsslibning ApS: https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/mir250-tn-vaerktoejsslibning-denmark/