Przyszłość cobotów: jak współpraca napędza innowacje

| Realizacje

Technologie dla cobotów rozwijają się bardzo szybko, a różnorodność ich zastosowań jest ogromna, począwszy od bardziej przemysłowych, po ułatwienie pracy w sektorze opieki zdrowotnej i rolnictwie.

Przyszłość cobotów: jak współpraca napędza innowacje

Autor: Daniel Niepsuj, Channel Development Manager, Universal Robots

Przyszłość cobotów: jak współpraca napędza innowacje

Technologie dla robotów współpracujących (cobotów) rozwijają się bardzo szybko, a różnorodność ich zastosowań jest ogromna, począwszy od bardziej przemysłowych (obsługa maszyn, spawanie, paletyzacja), po ułatwienie pracy w sektorze opieki zdrowotnej i rolnictwie.

Wszystkie firmy technologiczne mają ten sam problem: nie mogą mieć wysokich kompetencji w każdej dziedzinie. W świecie smartfonów większość aplikacji jest tworzona przez firmy trzecie. Podobnie jest w robotyce. Stworzenie kompletnego systemu wymaga połączenia kilku elementów, w tym sprzętu, oprogramowania, aplikacji, czujników i interfejsów. Powstaje więc pytanie: jak firmy z branży robotyki mogą współpracować, aby utorować drogę do wzrostu i innowacji w tym sektorze?

Współpraca ludzi w ramach wspólnego ekosystemu

Jednym z głównych wyzwań dla firm robotycznych jest konieczność wykorzystania wielu różnych technologii, by uzyskać użyteczne rozwiązanie. Poprzez zastosowanie innych chwytaków i innego programowania, dla każdego użytkownika, cobot staje się zupełnie inną maszyną. Universal Robots postanowił wykorzystać ten fakt i w ramach swojego ekosystemu UR+ zebrał ponad 300 partnerów dostarczających ponad 400 certyfikowanych komponentów UR+, zestawów oprogramowania, akcesoriów bezpieczeństwa i rozwiązań, które płynnie integrują się z cobotami UR. W ten sposób, poprzez połączenie wspólnych wysiłków i wiedzy różnych organizacji, wszyscy partnerzy należący do platformy Universal Robots są w stanie lepiej wprowadzać innowacje, rozwijać się i zwiększać swoją konkurencyjność na wielu poziomach.

Rob Goldiez, współzałożyciel partnera UR, firmy Hirebotics, mówi: „Fakt, że platforma jest otwarta i łatwo dostępna, pozwala nam współpracować w sposób, który po prostu nie byłby możliwy w przypadku robota innej marki".

Często mówi się o współpracy robotów w miejscu pracy, ale właściwie to współpraca ludzi jest tym, co napędza innowacje i pozwala znajdować nowe zastosowania cobotów. Kooperacja partnerów UR na taką skalę doprowadziła zarówno do innowacji, jak i zwiększenia możliwości wyboru. Dzięki różnorodności portfolio certyfikowanych produktów UR+, klienci mają większe szanse na znalezienie odpowiedniego narzędzia do robotyzacji swoich procesów, niż w przypadku innych dostawców.

Innowacyjne rozwiązania: wiele nowych zastosowań

Ponieważ coraz więcej firm zwraca się ku automatyzacji współpracującej, rośnie też liczba kompletnych rozwiązań pod klucz. Są one często tworzone przez producentów oryginalnego sprzętu (Original Equipment Manufacturers ,OEMs), którzy dostrzegli korzyści z wykorzystania platformy UR we własnych produktach. Rozwiązania OEM zawierają cobota UR, sprzęt, oprogramowanie, instalację, wsparcie i szkolenia.

Jesper Kildegaard Poulsen z Laboratorium Innowacji Universal Robot wyjaśnia: „Współpraca z naszymi partnerami nad pełnymi rozwiązaniami pomaga odpowiedzieć na potrzeby użytkowników związane z najczęstszymi zastosowaniami robotów  w produkcji i sprawia, że automatyzacja jest dla przedsiębiorstw łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej".

Lokalni dostawcy UR+

Szeroko pojęta obsługa maszyn jest najczęściej automatyzowanym procesem na świecie – w 2021 r. zainstalowano w tym zastosowaniu 230 tys. nowych robotów. Nie dziwi więc zainteresowanie firm technologicznych opracowywaniem rozwiązań z tego zakresu. Również w Polsce mamy przykłady przedsiębiorstw, które z powodzeniem opracowały i wdrożyły rozwiązania pozwalające przedsiębiorstwom produkcyjnym na dopasowanie cobotów UR do ich specyficznych potrzeb.

Jednym z certyfikowanych integratorów Universal Robots działających w Polsce jest Cobot Planet. W swoim portfolio firma posiada zestaw COBOX, czyli kompletne i mobilne stanowisko do obsługi obrabiarek CNC. Opracowane przez Cobot Planet rozwiązanie sprawdza się  w obsłudze frezarek i tokarek rewolwerowych oraz umożliwia użytkowanie stanowiska bez dodatkowych wygrodzeń i zabezpieczeń (po uprzedniej analizie ryzyka). Wdrożenie zestawu COBOX możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy to kompletne, gotowe do użycia rozwiązanie z certyfikatem CE wraz z pakietem usług wdrożeniowych, obejmującym wsparcie przy implementacji, szkolenie personelu i dostosowanie maszyn. Drugi sposób to z kolei metoda „zrób to sam". Korzystając z bogatej oferty komponentów dostępnych na platformie UR+ można samodzielnie zamontować stanowisko pracy zgodnie ze szczegółową instrukcją.

Drim Robotics to kolejny lokalny dostawca produktów UR+. Firma, poza pełnym wsparciem w procesie analizy, testów oraz kompleksowym przygotowaniem stanowiska w oparciu o coboty UR, oferuje również własne produkty w ramach ekosystemu UR+. Drim Robotics jest jedynym w Europie producentem w pełni spersonalizowanych osłon ochronnych na panele programowania sterujące robotami. Ponadto firma jest twórcą zestawu Respiro – niezależnego od instalacji sprężonego powietrza chwytaka podciśnieniowego, który wspiera coboty UR w obsłudze procesów związanych z logistyką i pakowaniem. Respiro wyposażone jest w dwa porty wejściowe do monitorowania otoczenia oraz w przycisk do korzystania z cobota w trybie swobodnej jazdy, co umożliwia szybkie zaprogramowanie pozycji pobierania i odkładania obiektów.

 Innowacyjne rozwiązania: strumień nowych zastosowań

Coboty zostały zaprojektowane do wykonywania rutynowych zadań, które są nudne, brudne i niebezpieczne, ale dzięki pomysłowości firm partnerskich UR, opanowują również nowe obszary. Przykładowo w Danii coboty znalazły zastosowanie na farmach wiatrowych, gdzie sprawdzają na turbinach łopaty pod kątem uszkodzeń. Z kolei w Chinach, coboty są wykorzystywane do podłączania linii energetycznych do sieci krajowej i są kontrolowane zdalnie przez osobę na ziemi.

Najlepszym przykładem postępu, jaki osiągnięto dzięki współpracy partnerów UR+ jest zautomatyzowane spawania – procesu, który jeszcze dekadę temu wydawał się niemożliwy do zrobotyzowania za sprawą cobotów. Dziś jednak wdraża się szereg zaawansowanych technologii spawania z ich wykorzystaniem, co znacząco ułatwia firmom poradzenie sobie z brakiem spawaczy na rynku. Według raportu Barometru Zawodów 2022 spawacze w Polsce należą do grupy profesji trwale deficytowych od co najmniej 6 lat. Są w gronie 3 najbardziej potrzebnych zawodów w naszym kraju. Coboty Universal Robots już dziś z powodzeniem automatyzują procesy spawania łukowego, TIG, laserowego, MIG, ultradźwiękowego, plazmowego, czy punktowego. Zapewniają nieustannie wysoką jakość, zwiększają wydajność operacyjną linii produkcyjnej i co najważniejsze - umożliwiają firmom zdobycie większej liczby zleceń.

Przyszłość cobotów

Przewiduje się, że branża cobotów wzrośnie do 2,2 mld USD do 2026 roku (The Collaborative Robot Market 2022 Report, Interact Analysis). Roboty współpracujące pozostaną głównym narzędziem do kompletacji, pakowania, paletyzacji, spawania i montażu, jednakże wachlarz ich zastosowań będzie rozszerzać się także na inne branże w miarę identyfikowania potrzeb użytkowników końcowych i rozwoju całego ekosystemu.

Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy muszą dbać o wszechstronność i elastyczność produkcji. Będzie to w coraz większym stopniu polegać na wprowadzaniu nowych technologii i innowacji, w szczególności z dziedziny robotyzacji. Oznacza to, że nadchodzące lata będą bardzo interesujące dla rozwoju automatyki.