Wyższy poziom wydajności - nowy przemiennik serwo i750 firmy Lenze

| Realizacje

Wyższy poziom wydajności - nowy przemiennik serwo i750 firmy Lenze

Wysokowydajne rozwiązania napędowe mają kluczowe znaczenie dla zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. Aby optymalnie przygotować maszyny do wymagających zadań związanych z ruchem, firma Lenze poszerza swoją ofertę o nowy przemiennik serwo: i750 w wersji szafowej. W połączeniu z nowoczesnymi sterownikami Lenze, radzi on sobie z praktycznie wszystkimi zadaniami automatyzacji dla dynamicznych aplikacji wieloosiowych.

Aktualnie poprzeczka dla technologii napędowej jest wyższa niż kiedykolwiek: szybkie czasy reakcji, absolutna dokładność ruchu, inteligentne algorytmy i maksymalna produktywność są uważane za podstawowe wymagania konkurencyjnej automatyzacji maszyn. Dzięki ponad 75-letniemu doświadczeniu w technologii napędów Lenze zna te wyzwania od podszewki i oferuje wydajne rozwiązanie do sterowania ruchem w postaci wieloosiowego przemiennika serwo w wersji szafowej - i750. Björn Maltzahn, Motion Control Product Manager w firmie Lenze, wyjaśnia: „Nasz nowy przemiennik reprezentuje konsekwentny, ewolucyjny rozwój naszego portfolio. Model i750 radzi sobie ze złożonymi aplikacjami i oferuje inżynierom mechanikom nowe możliwości projektowe dla rozwiązań przyszłości”

Automatyzacja na najwyższym poziomie

i750 charakteryzuje się wyjątkową precyzją i dynamiką. Wysoka wydajność sterowania pozwala operatorom zwiększyć częstotliwość cykli ich maszyn nawet o 20 procent. W połączeniu ze sterownikiem Lenze funkcja automatycznego dostrajania znacznie ułatwia uruchomienie i poprawia wydajność maszyny. Zakres produktów i750 obejmuje moduły zasilające oraz pojedyncze i podwójne osie obsługiwane w konfiguracji z DC. Kluczowe cechy to niewielka szerokość konstrukcyjna i rozbudowana zintegrowana technika bezpieczeństwa. Jednostki mogą być stosowane uniwersalnie w zakresie mocy od 1,1 do 15 kW dla osi pojedynczych oraz od 1,1 do 7,5 kW dla osi podwójnych. Od 22 do 110 kW jako rozszerzenie mocy można wykorzystać przemiennik serwo i950.

Bezkonkurencyjny pakiet

Oprócz wydajności i precyzji, i750 wyróżnia się przede wszystkim łatwą integracją z systemami sterowania Lenze. Jak twierdzi Björn Maltzahn: „i750 oferuje wszystkie zalety otwartego interfejsu EtherCAT CiA402. Jego pełny potencjał ujawnia się w połączeniu ze sterownikami Lenze, co czyni go nieodzownym elementem w zaawansowanych systemach automatyki. Użytkownicy korzystają zarówno z maksymalnej dokładności, jak i wyższej przepustowości." Predefiniowane i przetestowane moduły oprogramowania w zestawie narzędzi Lenze FAST Application Software Toolbox znacznie skracają czas projektowania i uruchamiania dzięki filozofii produktu „parametryzacja zamiast programowania”.

Technologia jednego kabla

Przemiennik serii i750 obsługuje pracę silników w całym zakresie mocy z wykorzystaniem technologii jednego kabla (OCT). Björn Maltzahn uważa to za kluczową zaletę: „Technologia jednokablowa pozwala użytkownikom zmniejszyć o ponad połowę ilość prac związanych z instalacją oraz zaoszczędzić cenną przestrzeń w szafach sterowniczych”. Technologia OCT jest możliwa dzięki otwartej technologii HIPERFACE DSL®. Silniki i motoreduktory firmy Lenze wykorzystujące technologię jednokablową obejmują serie silników MCS i m850, które są wyposażone w enkodery HIPERFACE DSL® o wysokiej rozdzielczości. W ten sposób przemiennik serwo i750 zapewnia kompletny system napędowy do zastosowań o dużej dynamice.

Bezpieczny wybór na przyszłość

Zespół projektowy skupił się również na nowym bezpieczeństwie funkcjonalnym przemiennika. Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa obejmują szeroki zakres zastosowań. Dzięki temu urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa do poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa 3 (SIL 3) oraz poziomu wydajności e (PL e). Jeszcze bardziej rozbudowane opcje ochrony funkcji maszyny zapewniają rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, takie jak bezpieczne ograniczenie
prędkości (SLS), bezpieczny kierunek ruchu (SDI) i bezpiecznie ograniczone
położenie (SLP.) Björn Maltzahn podsumowuje korzyści: „Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpieczeństwo, precyzję czy wydajność, nasz nowy przemiennik serwo i odpowiednia oferta produktów zapewni inżynierom mechanikom i operatorom maszyn wszystkie narzędzia, których potrzebują, aby sprostać wszelkim wymaganiom technologii napędowej”.